Strona główna » Jak często karmić naturalne i ile powinno trwać jedno karmienie piersią?

Jak często karmić naturalne i ile powinno trwać jedno karmienie piersią?

karmienie naturalne

W pierwszych 6 miesiącach życia dziecko powinno spożywać wyłącznie pokarm mamy. Zawiera on wszystkie składniki, których w tym czasie potrzebuje organizm niemowlęcia, a dodatkowo przeciwdziała alergiom, wzmacnia organizm i dobrze się trawi. Teorię już znamy, a co z praktyką? Świeżo upieczone mamy mają mnóstwo pytań odnośnie karmienia piersią. Nie są pewne, jak często powinny karmić dziecko i ile czasu powinno trwać jedno karmienie. Zastanawiają się też, czy mleko oby na pewno zaspokaja apetyt ich maluszka. Rozwiewamy wszystkie Wasze wątpliwości.

Jak często karmić dziecko piersią?

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, niemowlęta karmimy „na żądanie”, czyli przystawiamy dziecko do piersi tak często, jak tego potrzebuje – także w nocy. Dziecko samo decyduje, ile pokarmu zje oraz kiedy jest głodne. Dlatego ważne jest obserwowanie dziecka i nauka rozpoznawania jego sygnałów. Nie ma sensu trzymać się sztywno ustalonych pór karmienia, ponieważ może to wywołać niepokój i drażliwość dziecka, a także spowodować problemy z nadmiarem lub brakiem mleka w piersi. Pamiętajmy, że pory karmienia same z czasem się wyregulują.

Zapotrzebowanie dziecka na pokarm jest indywidualne i zależy od szybkości przemiany materii. Niektóre niemowlęta bardzo często upominają się o jedzenie, stymulując w ten sposób większą produkcję pokarmu. Noworodek może wymagać nawet od 12 do 18 karmień w ciągu doby. Miesięczne dziecko powinno dostawać pokarm ok. 6-8 razy na dobę, natomiast dziecko między 2. a 4. miesiącem życia – ok. 6 porcji pokarmu na dobę.

Czasem dziecko może domagać się przystawienia do piersi tylko dlatego, że potrzebuje dotyku mamy i bliskiego kontaktu z nią. W takiej sytuacji dziecko ssie bardzo wolno albo prawie wcale, pobierając niewiele pożywienia. Nie ma więc groźby przekarmienia lub nadmiernej stymulacji gruczołu sutkowego.

Aktualne oraz szczegółowe informacje na temat żywienia dziecka na różnych etapach życia znajdziecie w poniższych artykułach:

Jak długo powinno trwać karmienie piersią?

Początkowo noworodek pije krótko, ale często. Większość mleka dziecko wysysa w ciągu pierwszych 3-4 minut, potem ssanie staje się wolniejsze i mniej regularne. W tym okresie życia dziecka Twoje piersi produkują mniejsze ilości mleka.

Nawet jeśli dziecko jest już syte, ssąc pierś, zaspokaja potrzebę bezpieczeństwa i bliskości z mamą. Przeciętny czas karmienia to ok. 20-30 minut, ale niektóre noworodki potrzebują nawet 45 minut. Nawet jeśli widzisz, że karmienie się przedłuża, nigdy nie zabieraj dziecku piersi. Poczekaj spokojnie, aż skończy ssać i delikatnie podaj mu drugą pierś – być może będzie miał ochotę kontynuować posiłek.

Najlepiej, by maluszek opróżnił jedną pierś podczas jednego karmienia. Masz wtedy pewność, że dziecko otrzymało nie tylko bardziej wodniste i mało tłuste mleko pierwsze fazy, które wypływa na samym początku, ale także mleko drugiej fazy napływające pod koniec karmienia. Jest ono bogate w białka, tłuszcz i kalorie, a więc znacznie bardziej sycące.

Jeśli widzisz, że dziecko zasnęło z brodawką w buzi, sama musisz podjąć decyzję o zakończeniu karmienia. Obserwuj ruchy ssania i przełykania dziecka i poczekaj, aż spowolnią się do jednego przełknięcia na cztery ruchy ssania. Wtedy możesz delikatnie wysunąć brodawkę z ust dziecka. Maluch może się przebudzić i mieć ochotę na drugą pierś albo spać aż do następnego karmienia.

Czy powinnam podawać dziecku coś oprócz mleka?

Mleko zaspokaja wszystkie potrzeby żywieniowe dziecka aż do ok. 6. miesiąca życia dziecka, kiedy zaczynamy wprowadzać pokarmy uzupełniające (więcej w artykule „Jak i kiedy wprowadzać nowe posiłki w diecie niemowlęcia”). Nie urozmaicaj więc menu malucha innymi płynami, np. sokami czy wodą. Jedynym uzupełnieniem mleka mogą być witaminy.

Przez pierwszych 6 miesięcy życia powinnaś podawać dziecku witaminę D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju układu kostnego dziecka. Jej dobowa dawka wynosi 400 IU (10 µg). Dodatkowo jeśli karmisz dziecko tylko piersią, od 15. dnia życia do końca 3. miesiąca życia powinnaś podawać mu witaminę K. Jej dawka dla dzieci urodzonych o czasie i do 34. tygodnia ciąży to 150 µg/dobę, w przypadku wcześniaków –  25 µg/dobę.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować:

 

Źródła: Hanna Szajewska, Piotr Socha (i in.), Karmienie piersią. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, [w:] „Standardy Medyczne. Pediatria” 2016 t.13, s. 9-24; Heidi Murkoff, Sharon Mazel, Pierwszy rok życia dziecka, Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 2016.

Tagi: , , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuł wymaga aktualizacji, ponieważ zmieniły się wytyczne choćby odnośnie suplementacji witaminy K.

Forum

Forum
Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki