Strona główna » Ciąża i poród » Ciąża » Zdrowie matki w ciąży » Co oznacza twardy brzuch w ciąży?

Co oznacza twardy brzuch w ciąży?

Kobieta obejmuje bolący brzuch

Pośród wielu różnych niepokojących doznań, które trapią ciężarne, twardy brzuch jest jednym z powszechniejszych. Na szczęście, w ogromnej większości przypadków jest to objaw zupełnie niegroźny, związany z wielkimi zmianami zachodzącymi w organizmie kobiety.

Twardy brzuch w ciąży to dość dziwne uczucie nagłego zesztywnienia i wypełnienia ścian jamy brzusznej. Nie jest ono co prawda bolesne samo w sobie, ale większość kobiet traktuje je jako dyskomfort. Prawdziwe przyczyny twardnienia brzucha zależą od etapu ciąży oraz ewentualnych symptomów dodatkowych.

Twardy brzuch w ciąży – pierwszy trymestr

Zasadniczo twardnienie brzucha jest symptomem obserwowanym w drugiej połowie ciąży. W ciągu pierwszego trymestru większość przyszłych mam odnotowuje jednak dziwne odczucia w obrębie jamy brzusznej. W większości przypadków są one związane z rozciągającą się macicą, która musi pomieścić intensywnie rosnący embrion. Gdy tkanki się rozciągają, kobieta może odczuwać ciągnące bóle, czasami nawet dość silne.

Alternatywnie twardy brzuch w ciąży bywa też rezultatem wzdęć i zaparć, które są najbardziej dokuczliwe w pierwszym i trzecim trymestrze. Jeśli długo nie byłaś już w toalecie, a dodatkowo cierpisz na gazy lub mdłości, przyczyny dyskomfortu najpewniej tkwią właśnie w układzie pokarmowym.

Nasza rada: Spróbuj jeść kilka małych porcji, dokładnie żuj i dbaj o odpowiednią ilość błonnika oraz napojów w diecie. Każdy posiłek powinien zawierać warzywa i owoce, ale staraj się unikać tych wzdymających!

Drugi trymestr, czyli skurcze Braxtona-Hicksa

lekarz opisuje kobiecie układ rozrodczy

 

Po 20 tygodniu ciąży macica zaczyna przygotowywać się na czekające ją wyzwanie poprzez regularny trening. Służą temu próbne skurcze zwane skurczami Braxtona-Hicksa. Są one relatywnie krótkie (zwykle od 30 do 60 sekund), powtarzają się seriami i odczuwalne są właśnie jako twardnienie brzucha połączone z nieznacznym bólem. Za każdym razem, gdy brzuch się napina, mięśnie zyskują na sile i precyzji – będzie im potem łatwiej zawiadywać akcją porodową.

Skurcze Braxtona-Hicksa są więc zjawiskiem pozytywnym i nie powinny być powodem do niepokoju. Mogą wydawać się silniejsze po współżyciu seksualnym, przy pełnym pęcherzu moczowym, a także w przypadku odwodnienia. Jeśli twardy brzuch w ciąży nie wydaje się być efektem skurczu, może wynikać ze stanu zapalnego więzadła obłego macicy, które z kolei jest rezultatem intensywnego powiększania się ważnego organu. Problem może dawać dodatkowe objawy w postaci bólu w pachwinie – niestety, nie ma na niego lekarstwa – trzeba po prostu sytuację cierpliwie przeczekać, unikając jedynie długiego stania na nogach.

Nasza rada: Skurcze Braxtona-Hicksa możesz złagodzić, popijając wodę. Jeśli sposób ten nie działa, a skurcze się nasilają, warto skonsultować się z lekarzem. W przypadku krwawienia lub wodnistego upławu z pochwy należy jak najszybciej udać się do szpitala.

Twardnienie brzucha w trzecim trymestrze

Im większy płód, tym skurcze Braxtona-Hicksa mogą wydawać się silniejsze. Dodatkowo dochodzi uczucie presji, jaką macica wywiera na ścianę jamy brzusznej – w rezultacie możesz mieć chwilami uczucie, jak byś miała za chwilę pęknąć. Doskwierać też może w dalszym ciągu więzadło obłe oraz zaparcia.

Wreszcie, twardy brzuch w trzecim trymestrze może być też zwiastunem przedwczesnego porodu. Na sytuację taką wskazują zwłaszcza skurcze przybierające na sile i częstotliwości, odejście czopa śluzowego lub pękniecie worka owodniowego. W każdym z tych przypadków niezbędny jest natychmiastowy transport na najbliższy oddział porodowy.

Nasz rada: Ulgę przy twardniejącym brzuchu przynoszą ciepłe prysznice, delikatny masaż brzucha i ciepłe napoje. Lekarz może Ci również zalecić przyjmowanie suplementów z magnezem.

Uczucie ciągnięcia w dole brzucha – skąd się bierze?

Innym objawem ciążowym, który może napawać przyszłe mamy niepokojem, jest uczucie ciągnięcie w dole brzucha. Może się ono kojarzyć z miesiączką i czasami bywa zwiastunem poronienia, zwłaszcza jeśli pojawia się w pierwszym trymestrze i towarzyszy mu krwawienie lub plamienie z pochwy. W ogromnej większości wypadków ów ciągnący dyskomfort to po prostu efekt powiększania i unoszenia się macicy z naciągnięciem wszystkich tkanek.

Niepokojące objawy ciąży

lekarz objaśnia schemat układu rozrodczego

 

W rzadkich wypadkach twardnienie, skurcze lub ciągnięcie odczuwalne w obrębie jamy brzusznej może oznaczać realne komplikacje. Oprócz wspomnianego już wyżej poronienia należą do nich m.in.

  • Infekcje układu moczowego;
  • Kamienie nerkowe;
  • Zapalenie trzustki lub wyrostka robaczkowego;
  • Wrzody żołądkowe;
  • Alergie i nietolerancje pokarmowe.

Każda ciężarna miałaby więc nauczyć się obserwować swoje ciało i wsłuchiwać się w sygnały, jakie jej daje. Samotny twardy brzuch nie jest ani powodem do niepokoju, ani dość jasnym symptomem. Warto więc zastanowić się, czy nie towarzyszą mu inne objawy, zwłaszcza związane z drogami rodnymi, moczowymi czy układem trawiennym. Udając się do lekarza, należy jak najpełniej przedstawić mu wszystkie podejrzane zmiany, nawet jeśli wydają się błahe i nie warto wzmianki.

Tagi: , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Imiona