Strona główna » Niemowlę » Karmienie i dieta » Karmienie naturalne » Co to jest wzmacniacz mleka kobiecego? Kiedy go stosować?

Co to jest wzmacniacz mleka kobiecego? Kiedy go stosować?

wzmacniacz mleka

1 sierpnia obchodzimy Światowy Dzień Karmienia Piersią. Dla przyszłej mamy informacji o laktacji nigdy dość! Dziś podpowiemy Ci, jak działa wzmacniacz mleka kobiecego.

Czy kobieta karmiąca ma czego szukać na aptecznych półkach z mlekiem modyfikowanym? Okazuje się, że czasem tak. Wśród produktów będących substytutem dla pokarmu z piersi znajdują się również preparaty oznaczone jako HMF – z ang. Human Milk Fortifier, czyli wzmacniacz mleka kobiecego.

Wzmacniacz mleka – co to jest?

Naukowcy zgadzają się, że mleko matki jest idealną strawą dla noworodków i niemowląt. Jego skład w 100% pokrywa potrzeby zdrowych dzieci urodzonych w terminie. Niestety, przedwczesne zakończenie ciąży sprawia, że natura nie zawsze daje sobie z radę z potrzebami nierozwiniętego jeszcze zupełnie maluszka. Wzmacniacze mleka wymyślono właśnie jako dodatek do pokarmu kobiecego, który ma adaptować skład strawy do potrzeb wcześniaków.

Zwłaszcza dzieci urodzone dużo za wcześnie mają nieco inne potrzeby odżywcze. Ich prawidłowy rozwój wymaga przede wszystkim zwiększonych ilości białka i minerałów. Można je wyrównywać za pomocą żywienia pozajelitowego, które bogate jest w aminokwasy. Nie dostarcza ono jednak odpowiednich ilości mikro i makroelementów. Dodając wzmacniacz HMF do mleka z piersi zyskujemy idealną proporcję związków potrzebnych wcześniakowi.

Dla przykładu warto podać, że wcześniaki o wadze urodzeniowej mniejszej niż 1500 g potrzebują 4 g białka, 100-200 mg wapnia i 60-140 mg fosforu na 1 kg masy ciała. Mleko matki zawiera odpowiednio 1,8 g białka, 50 mg wapnia oraz 25 mg fosforu. Po uzupełnieniu tłustszego pokarmu wydzielanego w drugiej fazie karmienia o HMF wspomniane wyżej proporcje zwiększają się do 4,1 g białka, 218 mg wapnia oraz 122 mg fosforu. Znacząco zwiększa się również zawartość sodu i potasu.

Dlaczego warto sięgać po wzmacniacz mleka kobiecego?

Jak widać z powyższych kalkulacji, mleko kobiece wzbogacone o wzmacniacz lepiej pokrywa potrzeby wcześniaka i sprzyja prawidłowej mineralizacji układu kostnego. Z badań wynika również, że korzystanie z HMF już w krótkim okresie czasu przekłada się na wyraźny wzrost wagi noworodka, długości jego ciała, a nawet obwodu główki.

Co więcej, studia dowodzą, że dodatek wzmacniacza jest przez dzieci bardzo dobrze tolerowany. Nie ma on również żadnego wpływu na poziom przeciwciał IgA obecnych w mleku matki czy też koncentracji naturalnych komórek cytotoksycznych, które mają za zadanie chronić maluszka przed patogenami. Skutki uboczne zaobserwowane jak dotąd obejmują jedynie opóźnienia w opróżnianiu się żołądka oraz sporadyczne wymioty.

Kiedy można stosować wzmacniacz mleka kobiecego?

Oficjalne zalecenia mówią, aby HMF podawać wszystkim wcześniakom o wadze urodzeniowej poniżej 2000 g. Również maluchy ważące między 2 a 2,5 kg mogą jednak z niego skorzystać. Wzmacniacz podaje się również dzieciom urodzonym w terminie, ale z wyraźnie niższą wagą urodzeniową wynikającą np. z ciążowych nieprawidłowości.

Wzmacniacz mleka podaje się z naturalnym pokarmem. Warunkiem do jego wprowadzenia jest więc sytuacja, w której noworodek jest w stanie przyjąć więcej niż 25 ml mleka w ciągu dnia. Często oznacza to, że z podaniem HMF trzeba wstrzymać się do 3-4 dnia życia wcześniaka.

U dzieci, które słabo przybierają na wadze lub mają zdiagnozowaną chorobę metaboliczną utrudniającą mineralizację kości, wzmacniacz stosuje się razem ze skoncentrowanym mlekiem matki.

Uwaga: O sposobie karmienia wcześniaków zawsze decyduje prowadzący lekarz pediatra. Wzmacniacza nie należy podawać we własnym zakresie!

Sposób wykorzystania

Przygotowując pokarm dla wcześniaka, należy zachowywać szczególnie wysokie standardy higieny. Wszystkie stosowane naczynia i przybory powinny być wysterylizowane, a przed rozpoczęciem pracy należy bardzo dokładnie umyć ręce mydłem. Brak ostrożności może spowodować poważne zagrożenie dla zdrowia noworodka!

HMF ma postać proszku, który dodaje się do odciągniętego z piersi mleka wg ilościowych wskazówek na opakowaniu. Zawartość butelki należy dokładnie wstrząsnąć i natychmiast podać dziecku. Niewypity pokarm po godzinie musi zostać wylany, jeśli znajdował się w temperaturze pokojowej. W lodówce mieszankę można przechowywać do 24 godzin, ale przed podaniem należy ją zawsze ogrzać do temperatury ciała i porządnie zamieszać.

Pierwsze porcje powinny być bardzo niewielkie. Dopiero przy braku negatywnych reakcji można w kolejnych dniach zacząć podawać dziecku pełne porcje adekwatne do wieku. Ponieważ fortyfikacja nie miałaby jednak zaburzać procesu laktacji, poleca się podawać dziecku HMF rozpuszczony w niewielkiej ilości mleka przez butelkę ze smoczkiem, a następnie kontynuować karmienie piersią. Lekarz decyduje, jak często w ciągu dnia należy podawać maluszkowi wzmacniacz.

 


Bibliografia:

https://uichildrens.org/health-library/guidelines-use-human-milk-fortifier-neonatal-intensive-care-unit

https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fped.2019.00076/full

https://www.ouh.nhs.uk/patient-guide/leaflets/files/54088Pfortifier.pdf

 

Instagram
Tagi: ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki