Karmienie piersią to najlepsza i najbardziej naturalna metoda żywienia dziecka. Co robić jednak, gdy są powody, dla których kobieta nie może lub nie chce karmić dziecka piersią? W takim przypadku można zastąpić mleko matki mlekiem modyfikowanym, które dostarczy niezbędnych składników pokarmowych noworodkowi. Przygotowanie mleka modyfikowanego jest niezwykle proste. Należy przestrzegać jedynie kilku podstawowych zasad, takich jak: sprawdzanie terminu ważności, używanie dobrej jakości wody, używanie sterylnych butelek i smoczków oraz przestrzeganie odpowiedniej miary.
Obecnie produkowane mleko dla niemowląt doskonale zastępuje mleko matki. Produkowane jest w większości ze specjalnie zmodyfikowanego mleka krowiego, tak by jak najbardziej przypominało naturalny pokarm. Tego rodzaju mieszanki modyfikuje się także z tego powodu, że mleko krowie jest niezdrowe dla małego dziecka. Niektóre z dzieci mogą być także na nie uczulone. Mieszanki takie noszą nazwę mleko ha. Mleko modyfikowane w swoim składzie zawiera dwa razy więcej białka oraz niektórych pierwiastków mineralnych niż mleko matki.
Modyfikacja jest szeregiem skomplikowanych procesów mających na celu jak najbardziej upodobnić mleko krowie do mleka matki. Podczas procesu produkcji zmniejszana jest ilość białka, a dodawana jest odpowiednia ilość tłuszczów nienasyconych. Proporcje pomiędzy tymi składnikami muszą być dokładnie w takich samych proporcjach, jak w mleku matki. Dodawany jest także do mieszanki cholesterol niezbędny w procesie wytwarzania komórek i wytwarzania w organizmie witaminy D3 oraz węglowodany, które dostarczają maluchowi energii. W trakcie modyfikacji zmienia się także proporcje soli mineralnych, dodawane jest żelazo i jod oraz zwiększana jest ilość wapnia, a zmniejszana fosforu. Dzięki dwa razy większej niż w mleku matki ilości wapnia w mleku, kości i zęby dziecka mają szansę na prawidłowy rozwój. Do mleka modyfikowanego dodaje się także w odpowiednich proporcjach witaminy A,C,D i E. W niektórych rodzajach mleka w ich składzie znaleźć także można substancje zwiększające odporność czyli probiotyki.
Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów mleka modyfikowanego. Są to preparaty o zwykłym składzie, wzbogacone w probiotyki lub zmniejszające ryzyko występowania alergii pokarmowych na przykład na mleko krowie, czyli mleko ha. Jeśli jest problem z wybraniem odpowiedniej mieszanki, należy o pomoc poprosić pediatrę opiekującego się dzieckiem. Lekarz pod uwagę weźmie skład mleka i dobierze je odpowiednio do ewentualnych problemów pokarmowych twojego dziecka, tak by na przykład zminimalizować ryzyko wystąpienia alergii pokarmowych. Nie każde mleko nadaje się dla każdego dziecka.
Warto wiedzieć, że to co podajemy na początku życia dziecka, wpływa na jego przyszły rozwój. Dobrze dobrany i odpowiednio zbilansowany pokarm wpływa nie tylko na prawidłowy rozwój fizyczny dziecka, ale także na rozwój komórek mózgowych, co bezpośrednio przekłada się na jego inteligencję. Kiedy dziecko stanie się dorosłym człowiekiem, zmniejszy to jego skłonności do zawałów serca, cukrzycy, osteoporozy lub otyłości.
Tagi: karmienie naturalne, karmienie niemowlęcia, karmienie sztuczne, mikroelementy, mleko ha, mleko modyfikowane, witamina D-3
Dodaj komentarz