Nie każda mama łączy nadchodzące macierzyństwo z radością, nadzieją i wyczekiwaniem. Niektóre kobiety już w ciąży doświadczają wielu obaw związanych z byciem mamą. Pojawia się obniżenie nastroju, poczucie bycia złą matką i przygnębienie. Czy objawy, które ci towarzyszą to depresja poporodowa?
Pierwsze objawy pogorszenia stanu psychicznego, mogące zwiastować depresję poporodową u niektórych kobiet pojawiają się już w ciąży. Sama choroba jest klasyfikowana jako zaburzenia psychiczne związane z ciążą, porodem lub połogiem.
Narodziny dziecka to ogromne zawirowanie w życiu rodziny. Zmiany zachodzące w całym organizmie kobiecym takie jak wygląd, waga oraz samopoczucie nie pozostają obojętne dla niektórych przyszłych mam. Pewien procent kobiet ma poczucie winy, a trudności z zaakceptowaniem dużych zmian mogą być jedną z przyczyn depresji poporodowej.
Choć najczęściej stan depresyjny pojawia się po porodzie, jego wystąpienie właśnie w tym czasie nie jest regułą. Pierwsze objawy zaburzeń nastroju mogą pojawić się podczas ciąży i podobnie jak tych poporodowych – nie należy bagatelizować.
Przyczyny występowania depresji poporodowej są zróżnicowane. Należą do nich czynniki społeczne, genetyczne, biologiczne i psychiczne. Wśród najczęściej występujących czynników, mających wpływ na wystąpienie depresji poporodowej można wymienić:
Wszystkie czynniki, które negatywnie wpływają na młodą matkę, powodując u niej obniżenie nastroju, mogą stać się przyczyną wystąpienia depresji poporodowej. Smutek, trudności w adaptacji do nowej sytuacji i wiele zmian zachodzących w ciele to bardzo duże wyzwanie dla kobiecego organizmu.
Choć nie każda kobieta doświadczy ich wszystkich, stwierdzenie u siebie nawet części objawów, powinno skłonić do wizyty i kontaktu ze specjalistą.
Zgłoś się do psychiatry jeśli:
Pamiętaj, że kryzys psychiczny nie jest powodem do wstydu. Ważne jest, aby odpowiednio wcześnie zdać sobie z niego sprawę i dać sobie pomóc.
Przeczytaj także o baby blues: https://niebieskiepudelko.pl/baby-blues/
W zależności od stopnia nasilenia objawów oraz innych informacji o stanie kobiety (karmienie piersią, przyjmowane leki), sposób leczenia będzie dopasowany do indywidualnych potrzeb. Niekiedy dla poprawy samopoczucia wystarczy psychoterapia, innym razem, niezbędna może okazać się farmakoterapia i zastosowanie leków przeciwdepresyjnych. Pacjentka cierpiąca z powodu depresji poporodowej nigdy nie powinna zostać zlekceważona.
Depresja poporodowa w znacznej większości dotyczy kobiet. Nie można jednak zapomnieć o ojcach, którzy również doświadczają ogromnej zmiany w swoim życiu i są narażeni na wystąpienie depresji po porodzie. Największe ryzyko dotyczy mężczyzn, których partnerka zmaga się z depresją, a dziecko jest w wieku 3-6 miesięcy.
Matka w depresji może nie być w stanie wykonywać wielu obowiązków związanych z opieką nad niemowlęciem, ponadto, mimo przeorganizowania, może nie być w stanie wykonywać obowiązków domowych, które dotychczas wykonywała. Spadające na mężczyznę nowe obowiązki oraz zmiana, jaką jest dziecko, mogą skutkować wystąpieniem depresji poporodowej u ojca.
Jeśli doświadczasz:
Może to wskazywać, że cierpisz na depresję. Podobnie, jak w przypadku kobiety, warto udać się do specjalisty. Psychiatra po poznaniu okoliczności, będzie mógł dostosować odpowiednie leczenie w formie psychoterapii lub farmakoterapii.
Dodaj komentarz