Strona główna » Dzień Dziecka: 10 pomysłów, jak sprawić maluchowi radość bez większych wydatków

Dzień Dziecka: 10 pomysłów, jak sprawić maluchowi radość bez większych wydatków

Dzień Dziecka

Uśmiech dziecka to wartość, za którą każdy rodzic jest chętny zapłacić niemałe pieniądze. Czy jednak wydatki są naprawdę potrzebne? Przekonaj się jak można urządzić maluchowi Dzień Dziecka przy ograniczonym budżecie.

Urodziny, imieniny, Zajączek, Boże Narodzenie… Okazji do wręczenia prezentów w ciągu całego roku jest nie mało, ale nadwyrężone portfele mogą to wyraźnie odczuć. Paradoks polega jednak na tym, że małe dzieci wcale nie marzą zwykle o zabawkach za setki złotych – preferują frajdę, bycie razem, szaleństwo i nieco więcej swobody niż na co dzień. „Robić” oznacza dla nich zwykle znacznie więcej niż „dostawać”, a niepodzielna uwaga mamy i taty to zdecydowanie lepsza atrakcja niż mówiące czy śpiewające zabawki.

Jeśli brakuje Ci pomysłów jak zorganizować pociechom udany Dzień Dziecka, zainspiruj się naszymi sugestiami…

Rodzinny piknik

Brzmi banalnie, ale jest ponadczasowym pomysłem łączącym pokolenia w najprzyjemniejszym z możliwych zajęć: wypoczynku na świeżym powietrzu. Minimum to koc, piłka, pyszne kanapki i muffiny, ale jeśli masz czas i chęć możesz pomyśleć o ognisku z opiekaniem, miejscu nad wodą, nadziewanych naleśnikach czy kolorowych ciastkach. Piknik warto połączyć ze spacerem w nowej, nieznanej okolicy!

Więcej dzieci

Już roczne maluchy zafascynowane są rówieśnikami i starszymi dziećmi, a wspólna zabawa na świeżym powietrzu bywa dla nich największą atrakcją, nawet, jeśli polega głównie na obserwowaniu i próbach naśladownictwa. Umawiając się z dwoma czy trzema rodzinami z potomstwem w podobnym wieku możecie stworzyć ciekawą imprezę pełną gier i zabaw, do których wystarczą patyki, szyszki, kamyki, itd.

Pierwszy raz

Egzotykę nowej zabawki łatwo podbić, proponując dziecku nową rozrywkę – coś, czego jeszcze nigdy nie robiło. Im mniejsza pociecha, tym zadanie łatwiejsze, ale gama niedrogich pomysłów jest ogromna – od pierwszego wyjścia na lody, gofry czy do kina, po taplanie się w błocie, wejście na wieżę, puszczanie latawca, jeżdżenie na poniku czy strzelanie się wodnymi pistoletami.

Dyskoteka

Małe dzieci instynktownie uwielbiają rytm, melodię i dźwięki. Świąteczne światełka, papierowe serpentyny i wesoła muzyka starczą, aby urządzić wieczorem dyskotekę. Pomyślmy też o szalonych strojach, które dodadzą wydarzeniu niezwykłego klimatu. Zabawa będzie oczywiście sto razy lepsza, jeśli wezmą w niej udział rodzice czy dziadkowie!

Podaruj kocie lub szczenię

Czerwiec to doskonała pora na małe kocięta i szczenięta, które można dostać zwykle za darmo, o ile nie zależy nam na szczególne rasie. Pewne wydatki będą oczywiście niezbędne – wizyta u weterynarza, miski, kuweta lub smycz, strawa, ale są one znacznie niższe niż w przypadku zwierząt akwariowych. A posiadanie własnego zwierzaka to nie tylko największa radość dzieciństwa, ale także wiele korzyści. Badania wskazują, że czworonogi uczą maluchy empatii i odpowiedzialności, uspokajają temperamenty, pozwalają pokonać emocjonalne problemy, a nawet mogą wpływać na obniżenie ryzyka rozwoju alergii.

Uwaga: Jeśli dziecko lub któryś z domowników ma już rozwiniętą alergię na kota lub psa, ten prezent nie jest wskazany!

Wspólne gotowanie

Dla wielu mam to recepta na stres, ale czego nie robi się dla dzieci? Niech Dzień Dziecka będzie Dniem wspólnego gotowania obiadu czy pieczenia pizzy lub ciasta. Wybierz w tym celu przepis pozwalający na jak największe zaangażowanie malucha – idealne są tu czynności takie jak mieszanie, dosypywanie, dekorowanie, a u starszych dzieci także krojenie owoców plastikowym nożem, łuskanie orzechów czy rozbijanie jaj. Nie złośćmy się o bałagan ani ewentualne straty – niech cały proces będzie frajdą.

Sztuka dla małych i dużych

Nie obrazek czy malowanka, ale wielkie dzieło – większość dzieci będzie zachwycona możliwością kreatywnego tworzenia w odpowiedniej skali. Można pomalować razem ścianę w pokoju lub murek na działce, pozwalając maluchom na pełną kreatywność. Można stworzyć wspólnie posąg, mandalę, mozaikę, domek z kartonu, itd. Najważniejsza jest swoboda działania – zgoda na pobrudzenie się, używanie rączek, mieszanie kolorów, darcie papieru, itd.

Biwak

Jeszcze większą atrakcją niż piknik może dla maluchów być wypad na noc pod namiotem. Wystarczy wybrać ładne, zaciszne miejsce, spakować najpotrzebniejsze rzeczy i wyruszyć za miasto. Nie zapomnijmy o ziemniakach do opiekania w ognisku, latarce, macie do wylegiwania się pod gołym niebem, ulubionych maskotkach. Pozwólmy dzieciom iść nieco później spać i nacieszyć się czasem pod rozgwieżdżonym niebem.

Kino domowe

Nie zwykłe oglądanie telewizji, ale prawdziwe kino! Zacznijcie od wspólnego przygotowania biletów i wygodnych miejsc na widowni. Przyrządźcie popcorn i lemoniadę na bazie soku i wody. Zaciemnijcie cały pokój i wybierzcie bajkę, która naprawdę będzie podobać się małym i dużym. I spędźcie ta godzinę czy dwie naprawdę razem, nie wychodząc, nie odbierając telefonów nie SMS-ując.

Tanie prezenty

Niezależnie od sposobu, w jaki spędzicie Dzień Dziecka, możesz chcieć podarować coś pociechom z okazji ich święta. Na szczęście wydatki te da się naprawdę ograniczyć, nie rezygnując wcale z wielkiej radości maluchów, którym przecież przydaje się wszystko. Dobre pomysły na niedrogie prezenty to zwłaszcza balony, kredy, piłeczki pingpongowe, pistolety na wodę, nadmuchiwane zabawki do wody, kolorowe foremki, zestawy do robienia baniek mydlanych, dyski do rzucania, klamerki, konfetti, itp.

Pamiętaj! Najważniejszą rzeczą, jaką możesz podarować dziecku w dniu jego święta, to twój czas!

Instagram
Tagi:

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Forum

Forum
Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki