Strona główna » Niemowlę » Rozwój dziecka » Rola taty » Dzień Ojca, czyli jak pomóc dziecku zrobić Tacie niespodziankę

Dzień Ojca, czyli jak pomóc dziecku zrobić Tacie niespodziankę

niespodzianka na dzień ojca

23 czerwca jest świętem jak wiele innych, kojarzącym się przede wszystkim z dziecięcymi laurkami. Zarazem jest to ważna okazja do refleksji na więzią między dziećmi a tatą.

Stereotypowe postrzeganie rodziny wyznacza matce rolę opiekunki, koicielki, pierwszej nauczycielki i powiernicy, podczas gdy mężczyzna ma przede wszystkim zapewniać utrzymanie, dach nad głową i wszelkie wsparcie techniczno-fizyczne. Niestety, w wielu domach wciąż funkcjonuje instytucja Ojca, który całymi dniami jest w pracy, a gdy wraca zmęczony, co najwyżej wymierza dyscyplinę na zgłoszone przewinienia.

Dlaczego więź z tatą jest taka ważna?

Stanie się biologicznym ojcem jest zwykle zadaniem bardzo łatwym, dojrzenie do roli Taty wielu mężczyznom przychodzi jednak z pewnymi oporami, zwłaszcza, gdy matka od początku zaborczo przejmuje na siebie wszystkie kwestie związane z opieką i wychowaniem maluszka, a On musi przede wszystkim pracować i zaopatrzać. Na szczęście, coraz częściej słyszymy o bardziej harmonijnym podziale ról rodzicielskich, czemu sprzyjają choćby urlopy tacierzyńskie czy dzielone urlopy rodzicielskie. Ciąża i poród są więc domeną kobiety, z mile widzialnym wsparciem partnera, ale potem pole do popisu jest praktycznie niegraniczone!

Psychologowie podkreślają bowiem, że rola Taty w rozwoju emocjonalnym dziecka jest równie ważna jak rola mamy. Te dwa filary wychowania uświadamiają potomstwu istnienie zasad na świecie, uczą o relacjach międzyludzkich, zaszczepiają pewność siebie. Z badań wynika, że ojcowie są w szczególności postrzegani jako gwaranci domowego bezpieczeństwa i sprawiedliwości, a dzieciom bardzo zależy by byli z nich dumni. Zaangażowanie taty w rozwój dziecka sprzyja natomiast jego wewnętrznej sile i rozwojowi poznawczemu. To ojcowie zwykle również ustawiają poprzeczkę w kontekście relacji z innymi – patrząc na nich maluchy uczą się odnosić i dbać o innych ludzi, kształtować swoją pozycję w grupie. Kochający i czuły ojciec sprawia, że jego córka będzie tych samych cech wyszukiwać u przyszłych partnerów; dla syna natomiast tata jest często owym wzorem jak się w związku z kobietą zachowywać.

Dzień Ojca jako okazja do niespodzianki

Czy w Waszej rodzinie Tata spędza z dziećmi aktywnie czas na co dzień? Czy maluchy chętnie do Niego lgną, przychodzą po radę, angażują go w zabawę? Czy mężczyzna wydaje się traktować opiekę nad potomstwem jako wynik potrzeby serca? Pozytywne odpowiedzi na te pytania to znak, że Dzień Ojca będzie u was najprawdopodobniej spontanicznym sukcesem. Jeśli jednak sytuacja nie jest tak różowa, warto zastanowić się jak to zmienić, a piłeczka leży zwykle po stronie mamy, która musi relegować część swoich obowiązków i podzielić się swoimi przywilejami, np. otulania na noc do snu. Dzień Ojca można ponadto wykorzystać do bardziej aktywnej polityki zacieśniania więzi, idealnie z obopólną radością Taty i dzieci.

Dzień Ojca jako okazja do niespodzianki

Pomysły na świętowanie Dnia Ojca

W zależności od wieku dzieci warto zachęcić je do przygotowania Tacie stosownej niespodzianki, idealnie takiej, która będzie wiązała się ze wspólnym spędzaniem czasu. Do ciekawszych pomysłów należy m.in.:

  • Przygotowanie obiadu/kolacji, ze wsparciem mamy oczywiście. Ważne, aby w kulinarnej twórczości widać było rękę i przywiązanie dzieci. Niech przygotują one menu i zabawią się w rolę kelnerów. Młodsze mogą po prostu opowiedzieć tacie, co dla niego przygotowały lub namalować obrazkowy jadłospis. Pamiętaj, że gotowanie spaja rodzinę.
  • Wykonanie drzewa genealogicznego rodziny Ojca z pomocą rysowania lub fotografii – mężczyźni zwykle silnie są przywiązani do swoich korzeni i chętnie widzą siebie w roli nośników rodowego nazwiska, genów, tradycji, itd.
  • Zaplanowanie wieczoru gier z uwzględnieniem ulubionych gier taty;
  • Nauczenie się wierszyka czy piosenki dla taty;
  • Zaoferowanie pomocy w ulubionych zajęciach taty, czy będzie to ogród, wędkowanie, majsterkowanie czy gotowanie;
  • Wycieczka na łono natury z uwzględnieniem preferencji taty – na rowery, nad wodę, na basen, do parku rozrywki, pole golfowe, itd. Można przygotować pomysł jako niespodziankę z odpowiednią oprawą graficzną, np. zaproszeniem, mapą, itd.
  • Wspólne wyjście do kina na familijny film z popcornem;
  • W ramach weekendu można również zaplanować noc pod namiotem z ogniskiem i kiełbaskami!

Czy jeden dzień wystarczy?

Oczywiście, Dzień Ojca nie jest magiczną receptą na poprawę stosunków w rodzinie czy zmianę zaangażowania taty w wychowanie dzieci. Ale może on być przysłowiowym pierwszym krokiem, zwłaszcza, jeśli pozostaną po nim miłe wspomnienia – dziecięce dzieła sztuki, trofea czy fotografie. Świętowanie w gronie kilku ojców z dziećmi może wręcz stać się początkiem tradycji, w ramach której tatusiowe będą sami chętnie w ciągu roku spotykać się w męskim gronie poszerzonym o maluchy czy młodzież! Bo też spędzanie czasu z własnym potomstwem to zajęcie, która wciąga i uzależnia, zwłaszcza jeśli odpowiednio się je zaplanuje. Wystarczy zacząć!

 

 

Dołącz do Niebieskiego Pudełka!

 

 

Instagram

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki