Strona główna » Dzień Ojca – 10 pomysłów na zabawy z dziećmi

Dzień Ojca – 10 pomysłów na zabawy z dziećmi

Ojcem zostać łatwo, znacznie trudniej nim być – te słowa są szczególnie aktualne w dzisiejszych czasach, gdy często ojcowie nie mają wystarczająco dużo czasu, by zająć się dzieckiem. Przepracowanie, natłok obowiązków, stres – to wszystko sprawia, że gdy Tata wraca do domu, nie ma już energii na odpowiadanie na setki pytań malucha czy wspólną zabawę. Zbliżający się Dzień Ojca możemy potraktować jako okazję do przemyślenia tego, jakim Tatą dla naszego dziecka chcemy być i jako pretekst do nadrobienia obowiązków. Proponujemy 10 aktywności, które możecie tego dnia zrobić wspólnie z dzieciakami, by sprawić, że to święto będzie niezapomniane.

1. Weekend na dwóch kółkach

Jeśli tylko możesz, poświęć na świętowanie Dnia Ojca cały weekend i zabierz dzieci na dłuższą wycieczkę rowerową. Pojedźcie trasą bogatą w walory przyrodnicze. Idealnie sprawdzi się na przykład wyprawa przez któryś z parków krajobrazowych, które możemy przecież znaleźć w każdej części Polski. Po drodze róbcie częste przystanki, tak by dzieci mogły zachwycić się mijanymi widokami. Rób też dużo zdjęć, które będą znakomitą pamiątką ze wspólnie spędzonych chwil. Jeśli masz nieco starsze dzieci i chcesz, by zapamiętały ten weekend jako niesamowitą przygodę, możecie też spędzić noc w namiocie!

2. Rodzinny piknik

Wybierzcie się całą rodziną do miejskiego parku lub pobliskiego lasu, zapakujcie kocyki, a do koszyków włóżcie całą masę przysmaków! To doskonała okazja, by Tata dał odpocząć Mamie i przejął dowodzenie w kuchni. Możecie pobawić się w restaurację, w której Tata będzie szefem kuchni a dzieci kucharzami-pomocnikami. Rozdzielcie zadania w zależności od stopnia zaawansowania i wieku małego kucharza. Dzieci mogą myć warzywka, wkładać owoce do pojemników czy mieszać sałatki, a Tata zajmie się krojeniem składników. Posiłek na świeżym powietrzu sprawi, że jedzenie będzie wszystkim smakować wyjątkowo!

3. Dmuchawce, latawce, wiatr

Tata puszczający latawiec z synem – często tak właśnie wyobrażamy sobie wspólne spędzanie czasu ojca z dzieckiem. Jednak z puszczania latawców ucieszą się także córeczki! Ta zabawa to prawdziwa magia. Tata ma okazję wykazać się cierpliwością i nauczyć swoje dziecko sztuki utrzymania latawca w powietrzu. Dodatkowo zostaje Wam mnóstwo czasu na rozmowę i odpowiadanie na pytania dziecka. Jeżeli masz ochotę przenieść ten pomysł o poziom wyżej, zróbcie latawce wspólnie kilka dni wcześniej, by dzieci mogły ozdobić je i pomalować tak, jak mają na to ochotę.

4. Pobawcie się w chowanego

Zabawę w chowanego uwielbiają dzieci w każdym wieku, a tak naprawdę równie chętnie bawią się w nią też dorośli! Wystarczy dom, w którym jest dużo zakamarków i wieczorowa pora. Pamiętajcie o tym, by bawić się bezpiecznie i zadbać o wystarczająco dobre oświetlenie, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.

5. Wioska indiańska

Na jeden dzień zamieńcie mieszkanie lub dom w tajemniczą indiańską wioskę, pełną namiotów. Niech to będzie zupełnie inny świat! Wierzymy, że kreatywność Tatusiów nie zna granic. Wystarczy poustawiać pionowo duże poduszki czy lekko przesunąć meble, poszukać dużych koców czy innych tkanin i stworzyć dla dzieci zupełnie inny świat. Mali Indianie będą mogli w środku urządzić swoje własne domki i odwiedzać siebie nawzajem. Możecie wcześniej stworzyć pióropusze i pomalować dzieciom buźki w plemienne wzory. Założymy się, że ta zabawa bardzo im się spodoba!

6. Z kamerą wśród zwierząt

Dzieci uwielbiają spędzać czas na łonie przyrody i obserwować życie zwierząt. Jeśli widzisz, że Twój maluch wyjątkowo interesuje się naturą, wybierzcie się na spacer do lasu lub parku. Możecie tam karmić wiewiórki orzeszkami lub zabrać ze sobą okruchy pieczywa, by mieć czym poczęstować kaczki. Jeżeli w okolicy macie ZOO, którego jeszcze nie mieliście okazji odwiedzić, może to być dobry pomysł. Pamiętajcie tylko, że w letnie weekendy możecie spodziewać się ogromnych kolejek przy kasach biletowych.

7. Historie przy ognisku

Urządźcie wieczorem ognisko z kiełbaskami. Pieczenie kiełbasek to dla dzieci ogromna frajda. Będzie jeszcze ciekawiej, jeśli połączycie to z opowiadaniem historii. Możesz opowiedzieć dzieciom, jak Ty spędzałeś czas w dzieciństwie ze swoim Tatą. Powspominaj ulubione zabawy, wycieczki i niecodzienne atrakcje. Możecie ustalić, że dzieci mogą Cię tego dnia pytać, o co tylko zechcą! Dzielnie odpowiedz na każde pytanie. To świetna okazja, by dzieci mogły Cię lepiej poznać, a być może także zainspirować się Twoimi historiami.

8. Szkółka leśna

Aktywność, która może dać Tacie i dzieciom ogromną radość i satysfakcję, to wspólne zasadzenie drzewka lub krzewu. Przez długi czas będziecie mogli obserwować, jak Wasze dzieło rośnie, regularnie doglądać go, podlewać, patrzeć, jak się rozwija. Dla dziecka to dodatkowa nauka cierpliwości, bliskość z naturą i okazja do zadawania pytań oraz pobudzania ciekawości świata.

9. Wyprawa za miasto

Weekendowa wycieczka, najlepiej w okolicę miejsca zamieszkania, to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu w nietypowy sposób, oderwanie się od codzienności i pokazanie dziecku czegoś nowego. W naszym artykule  “5 sprawdzonych miejsc na weekend z dziećmi” znajdziecie mnóstwo pomysłów na miejsca w Polsce, które aż kipią od atrakcji dla najmłodszych. Ruszajcie w drogę!

10. Plansza na stół

Gry planszowe oprócz tego, że są doskonałą rozrywką dla wszystkich członków rodziny, mogą dziecko wiele nauczyć. W zależności od wieku dziecka i rodzaju gry, może być to umiejętność przewidywania, mądrego planowania, zarządzania zasobami czy odkładania nagrody na później. Czasem może to być też nauka sprytu, ćwiczenie spostrzegawczości czy sprawności. Dodatkowo dziecko uczy się, że nie zawsze gra musi się kończyć jego wygraną i czerpie przyjemność z samej gry, a nie tylko jej końcowego rezultatu.

Jakie są Wasze pomysły na wspólne spędzanie czasu z dzieckiem? W jakie zabawy Wasze dzieci najchętniej bawią się z Tatą? Dajcie znać w komentarzach!

Tagi: , , , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Forum

Forum
Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki