Strona główna » Niemowlę » Rozwój dziecka » Pielęgnacja niemowlaka » Eko pieluszki: moda czy wygoda?

Eko pieluszki: moda czy wygoda?

eko pieluszki

Coraz większe grono rodziców i dorosłych w ogóle próbuje żyć tak, aby ograniczać negatywny wpływ cywilizacji na środowisko naturalne. Eko pieluszki mają być odpowiedzią na rosnący poziom zaśmiecenie Ziemi nierozkładającym się odpadem.

Pod pojęciem eko pieluszek najczęściej rozumie się powrót do klasyki, czyli wykorzystanie tekstylnych pieluch wielorazowego użytku. Produkowane są one nie tylko ze starej dobrej tetry, ale także bawełny, flaneli czy włókna bambusowego. Dla wygody rodziców oferuje się przy tym tekstylne wkłady do prania oraz tzw. otulacze w formie niby majteczek, który utrzymują wkład na miejscu. Otulacze produkuje się nawet z przyjemnej dla skóry wełny merynosów!

W przeciwieństwie do naszych mam i babć, które musiały posiąść sztukę zawijania dziecka prostą tetrową pieluchą, współcześnie producenci oferują ponadto modele profilowane, z odpowiednią wypukłością na pupę, a także wyposażone w różnego rodzaju klamry, zamki błyskawiczne czy nawet elastyczną talię. Niezmienny pozostaje jednak fakt, że trzeba je prać!

Jak klasyczne pieluszki szkodzą środowisku?

Argumentem przemawiającym za używaniem eko pieluch jest przede wszystkim fakt dbałości o środowisko naturalne. Każda młoda mama wie bowiem dobrze jak zmienia się objętość śmieci po pojawieniu się noworodka w domu. Szacuje się wręcz, że zanim dziecko przesiądzie się na nocnik, zużyje nawet 5000-6000 pieluszek, a wszystkie one wylądują na wysypisku śmieci. Zdaniem międzynarodowej Agencji Ochrony Środowiska (EPA) aż 7% odpadów gospodarstw domowych stanowią właśnie zużyte pampersy! Większość z nich nie ulegnie rozpadowi przez następne dekady! W samych tylko Stanach Zjednoczonych rocznie wyrzuca się nawet 4 miliony ton brudnych pampersów! Czy chcemy więc zostawiać naszym dzieciom w spadku planetę uginającą się pod ciężarem sanitarnych odpadków?

A dodajmy, że w pieluchach jednorazowych znajduje się zwykle szereg chemicznych substancji zagrażających faunie i florze, np. bakteriobójcze związki tributylocyny, disoksyny, substancje zapachowe, polimery, lotne związki organiczne czy ftalaty.

Zalety tekstylnych pieluch

Tekstylne pieluchy mają w zamyśle redukować ciężar ekologiczny związany z jednorazowymi pampersami. Poza tym, jak wskazuje wiele źródeł, są tańsze w ostatecznym rozrachunku, nawet jeśli jednostkowe koszty wydają się nieco przerażające na początku. Długotrwałość użytkowania (zwłaszcza, jeśli będziemy mieć kolejne dzieci) jest w tym przypadku kluczowa!

Ponadto producenci eko pieluszek przekonują często, że ich produkty są przyjaźniejsze dla skóry dziecka, wywołują rzadziej alergie i pieluszkowe zapalenia skóry. Niestety, są to tezy niepotwierdzone naukowo, gdyż skłonność do problemów dermatologicznych u niemowląt uwarunkowana jest wieloma różnymi czynnikami i te same produkty mogą mieć różny skutek na różne dzieci.

Wreszcie, pieluch tekstylne nie oferują uczucia suchości właściwego dla chłonnych pampersów, co może być dla dzieci dobrą motywacją do szybszego przestawienia się na używanie nocnika!

Wady pieluszek wielorazowego użytku

Czemu więc wszyscy nie używamy pieluszek ekologicznych? Podstawowa przyczyna to oczywiście wygoda. Nie ma bowiem nic łatwiejszego niż zdjąć dziecku brudnego pampersa, wyrzucić, przemyć pupę i założyć nowego. Nieprzyjemnie pachnącego odpadu można się przy tym poza domem pozbyć w każdym koszu na śmieci – nie trzeba nosić go ze sobą, jak w przypadku tekstylnych pieluch.

Zużyte materiałowe pieluszki musimy za to gdzieś gromadzić, a następnie prać i prasować. Łatwo wyobrazić sobie nieprzyjemności związane z tymi obowiązkami. Co gorsza, zdaniem wielu ekspertów ds. ekologii wpływ na środowisko naturalny nie jest tutaj wcale bagatelny. Sama uprawa bawełny zużywa bowiem ogromne ilości wody i wiąże się ze stosowaniem pestycydów; zaś pranie pieluch wielorazowego użytku to nieustanne zużycie wody i energii elektrycznej, nie mówiąc już o detergentach, które przedostają się do wód odpadowych. Potrzeba by bardzo rozważnie prać, aby ograniczyć negatywne skutki tego procederu. Paradoksalnie, eko pieluszki nie są więc wcale takie eko, jak by się zdawało!

Nowy trend: pieluszki biodegradowalne!

W odpowiedzi na ekologiczne wątpliwości rodziców, którym nie uśmiecha się jednak nosić w torbach posiusianej (i jeszcze gorzej!) bawełny pojawiły się już rynku pieluszki jednorazowe o wyższym stopniu biodegradacji. Do ich produkcji wykorzystuje się surowce pochodzenia roślinnego, które mają szanse rozłożyć się na wysypisku i nie zawierają zwykle żadnych toksycznych związków. Ten ostatni argument ma znaczenie również dla zdrowia i komfortu niemowlęcia. Co więcej, są one często super chłonne i oferują dodatkową ochronę dla skóry dziecka dzięki zawartości naturalnych ekstraktów łagodzących, np. z aloesu.

Niestety, te optymalne z punktu widzenia wygody i ekologii pieluszki są też relatywnie najdroższym rozwiązaniem i dla wielu rodzin mogą być po prostu finansowo nieosiągalne. Ostateczny wybór musi więc być racjonalnym kompromisem – jak widać, żadne rozwiązanie nie jest idealne!

 


Bibliografia:

https://www.nytimes.com/wirecutter/blog/cloth-vs-disposable-diapers/

https://stanfordmag.org/contents/don-t-pooh-pooh-my-diaper-choice-essential-answer

https://www.unsustainablemagazine.com/the-effects-of-disposable-diapers-on-the-environment-and-human-health/

https://www.whattoexpect.com/diapering-essentials/cloth-vs-disposables.aspx

 

 

 

Tagi: ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Pakiety

Będę Mamą Skarb Malucha Ja i moje maleństwo

Placówki