Niebieskie Pudełko Przedszkole Zdrowie dziecka Gdy dziecko użądli pszczoła, osa lub szerszeń

Gdy dziecko użądli pszczoła, osa lub szerszeń

gdy dziecko użądli pszczoła, osa lub szerszeń

Pszczoły, tak samo jak komary i kleszcze, to nieodzowny element lata, który wprowadza nieco zrozumiałej paniki, tak wśród rodziców, jak i dzieci. Jak radzić sobie z ukąszeniami pożytecznych skądinąd owadów?

Pszczoły i osy czyhają na nas wszędzie. W ukwieconych ogródkach i parkach, w lodziarniach i cukierniach, na plażach i w lasach, a przede wszystkim wszędzie tam, gdzie są dzieci i towarzyszące im słodkie napoje i przekąski (https://niebieskiepudelko.pl/zywienie-malych-dzieci-7-skadnikow-niewskazanych/). Z amerykańskich statystyk wynika, że za 95% użądleń odpowiedzialne są właśnie pszczoły i osy – szerszenie, których boimy się zwykle najbardziej, atakują ludzi stosunkowo rzadko.

Przede wszystkim edukacja

Zarówno dorośli, jak i dzieci, powinni przede wszystkim zapoznać się z zagrożeniem, a niestety, zdolność do prawidłowego rozpoznawania insektów jest w społeczeństwie dość ograniczona. Najłatwiej jest zidentyfikować pszczoły, które są stosunkowo najmniejsze, rzadko przekraczając 15 mm, dość mocno owłosione i dość ciemne. Stereotypowe czarno-żółte paski to raczej przywilej os – wyraźnie ubarwionych, gładkich i odznaczających się legendarną „talią osy”, czyli wyraźnym wcięciem pośrodku tułowia.

Trzmiele również są paskowane, ale znacznie większe, a przede wszystkim korpulentne, o silnym owłosieniu i grubych odnóżach. Czasami bywają mylnie nazywane bąkami, choć bąk bydlęcy to tak naprawdę rodzaj muchy, która owszem, potrafi dość dotkliwie kąsać, ale wyglądem nie przypomina pszczoły, osy ani trzmiela. Ostatnim z często spotykanych przedstawicieli owadów żądlących są szerszenie, dość duże, bo sięgające od 17 do 35 mm, o czarnym odwłoku w żółte paski.

Wszystkie z wymienionych wyżej insektów potrafią użądlić człowieka, choć tylko szerszenie i osy robią to złośliwie, bez prowokacji. Trzmiele żądlą bardzo rzadko, praktycznie tylko wtedy, gdy je zgnieciemy, a ich żądła są gładkie i nie pozostają nigdy w ciele człowieka. Inaczej sprawa ma się z pszczołami, które również atakują tylko, gdy poczują się zaatakowane, ale samo użądlenie przypłacają własnym życiem. Ich żądło pozostaje zazwyczaj w skórze, ale samo ukąszenie jest mniej bolesne niż w przypadku osy czy szerszenia. Oba te gatunki również nie pozostawiają za sobą żądeł.

Pierwsza pomoc przy użądleniu

Mało które dziecko nie zareaguje krzykiem na użądlenie, które zwykle bywa dość bolesne. W przypadku pszczoły na czerwonym ukąszeniu widoczne jest żądło, które wystaje zazwyczaj ponad skórę. Należy je jak najszybciej usunąć, aby pozbyć się trucizny wstrzykniętej przez bohaterskiego owada. W tym celu można żądło chwycić koniuszkami palców lub paznokci, alby ewentualnie usunąć za pomocą krawędzi karty kredytowej. Dezynfekcja nie jest wymagana, ale w miarę możliwości miejsce użądlenia warto jest przemyć wodą z mydłem.

W przypadku innych użądleń pierwsza pomoc nie jest na ogół wymagana – owszem miejsce ukąszenia przez osę, szerszenia lub trzmiela będzie przez pierwsze 2 godziny dość bolesne. Aby złagodzić dyskomfort można przyłożyć do miejsca lód, a nawet podać maluchowi paracetamol (https://niebieskiepudelko.pl/apteczka-na-wakacje-z-dzieckiem/).

Jak złagodzić działanie toksyny?

Niestety, wstrzyknięta w skórę trucizna, której owady używają jako broń, pozostaje w tkance znacznie dłużej i może sprawiać dyskomfort nawet przez kolejnych 7 dni. Najtrudniejsze z tego punktu widzenia jest pierwszych 48 godzin, kiedy użądlenie puchnie i może intensywnie swędzieć. Dziecko będzie oczywiście miało tendencję do drapania, ale należy je przed tym powstrzymywać, bowiem problem będzie wówczas tylko eskalował z możliwą groźbą infekcji.

Istnieje jednak szereg domowych metod na kompresy, mające neutralizować działanie toksyny pszczół, os czy szerszeni, a do najpopularniejszych należą:

 • kompres z gazy namoczonej octem;
 • miód posmarowany bezpośrednio na ukąszenie;
 • plaster surowej cebuli, skuteczny szczególnie w przypadku użądleń pszczół i os;
 • soda oczyszczona wymieszana z małą ilością wody na gęstą pastę;
 • deodorant w kulce na bazie aluminium;
 • tabletka aspiryny rozdrobniona z wodą.

Przy szczególnie silnym świądzie można dziecku podać doustnie środek antyhistaminowy (lek na alergię), który pomoże ograniczyć drapanie. Przykładowe preparaty to Benadryl lub Zyrtec w stosownej do wagi ciała dawce. Niektórzy lekarze przepisują również krem z 1% zawartością hydrokortyzonu – jest to co prawda steryd, ale nie powinien zaszkodzić nawet maluchowi, a może go za to uchronić przed komplikacjami infekcji wynikającej z zadrapania.

Alergia na pszczoły, osy i szerszenie

W rzadkich wypadkach trucizna pszczoły, osy lub szerszenia (rzadko trzmiela) może powodować poważne stany uczuleniowe prowadzące nawet do zagrażającego życiu szoku anafilaktycznego. Osoby ze zdiagnozowaną alergią (https://niebieskiepudelko.pl/uczulenia/)na żądlące insekty muszą z tego powodu nosić przy sobie specjalne zastrzyki z epinefryną, które podaje się natychmiast po ukąszeniu.

Objawy, które wskazują na zaistnienie reakcji uczuleniowej obejmują opuchliznę ust, języka i twarzy, zaburzenia oddychania, wysypkę lub dziwną bladość skóry poza miejscem użądlenia, zawroty głowy, osłabione lub przyspieszone tętno, omdlenia, mdłości, wymioty, a nawet utratę przytomności. W przypadku zaobserwowania takich symptomów u dziecka użądlonego przez osę, pszczołę lub szerszenia należy bezzwłocznie wezwać karetkę.

Co więcej, z lekarzem należy skontaktować się także w przypadku, gdy ukąszenie po trzech dniach wydaje się bardziej zaognione niż na początku, a dziecko narzeka na kiepskie samopoczucie. Każdorazowo udajemy się na pogotowie również wtedy, gdy na 5 kg masy ciała przypada 5 lub więcej użądleń jednocześnie, bowiem taka ilość toksyny może być niebezpieczna nawet w przypadku braku alergii.

 

 

 

Tagi: , , , , , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

 • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
 • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
 • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
 • Udział w społeczności Mam na forum
 • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
 • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
 • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
 • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
 • Konkursy z nagrodami
 • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Forum

Forum
Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki