Pośród pierwszych dziecięcych zabawek szczególnie istotną rolę odgrywają gryzaki dla niemowląt. Polecają je pediatrzy i logopedzi, a wybór modeli jest ogromny. Podpowiadamy czym się kierować przy zakupie i na co warto zwracać uwagę podczas użytkowania.
Z założenia gryzaki dla niemowląt mają ułatwiać przejście przez okres ząbkowania, który u różnych dzieci może zacząć się w różnym wieku. Pierwsze objawy, takie jak ślinienie i rozdrażnienie, mogą pojawiać się już w 3 miesiącu życia, ale wiele maluchów zwleka z ząbkowaniem aż do 6. miesiąca.
Czy należy się martwić opóźnionym ząbkowaniem? https://niebieskiepudelko.pl/opoznione-zabkowanie-czy-nalezy-sie-martwic/
Z tego punktu widzenia zapotrzebowanie na gryzaki zazwyczaj kumuluje w okresie od 4 do 6 miesiąca życia dziecka, gdy dziąsła są opuchnięte, bolące, a maluszek instynktownie wkłada do buzi wszystko, co może, aby złagodzić nieco dyskomfort. Bo też taka jest funkcja gryzaka – masuje on dziąsła maluszka, przynosząc chwilową ulgę. Maluszek, który ma go stale pod ręką, nie będzie sięgał po inne przedmioty, co ogranicza ryzyko urazów i infekcji.
Gryzaki na ząbkowanie mają jednak również inne zalety. Przede wszystkim wspomagają rozwój motoryczny dziecka, ćwicząc koordynację oko-ręka. Maluszek leżący na brzuszku będzie starał się wyciągać rączki po kolorowy gryzak, chwytać, przekładać z dłoni do dłoni, kierować do ust – to wszystkie cenne ćwiczenia. Zdaniem wielu pediatrów gryzaki dla niemowląt mogą też pomagać w odzwyczajeniu od smoczka, zapewniając dziecku zajęcie i stwarzając okazje do samouspokojenia.
Gryzaków na rynku jest całe mnóstwo – różnią się kolorami, kształtami, materiałami, wykończeniem, a przede wszystkim ceną. Na co zwracać więc uwagę przy zakupie?
Wśród gryzaków na ząbkowanie znaleźć można również gryzaki żelowe, przeznaczone do schładzania w zamrażalniku. Zimno bardzo korzystnie wpływa na dziąsła, redukując obrzęk i zmniejszając dolegliwości bólowe. Należy jednak upewnić się zawsze, że dany model może być zamrażany. Dodajmy, że samo mrożenie powinno być krótkotrwałe – zbyt zimny i twardy gryzak może poranić dziąsła! Nie wszystkie gryzaki żelowe są jednak bezpieczne. Zdarzają się bowiem sytuacje, że dziecko przegryzie materiał i połknie żel. Z tego względu wielu pediatrów radzi, aby sięgać raczej po gryzaki napełniane wodą, które można łatwo i bezpiecznie chłodzić w lodówce.
Ciekawą wersją gryzaków są specjalne silikonowe korale, które mogą być wykorzystywane do masowania obolałych dziąseł. Wbrew pozorom nie należy ich jednak nigdy zakładać niemowlęciu na szyję – grozi to uduszeniem! Korale gryzakowe, zwykle wesołe i bardzo estetyczne, przeznaczone są przede wszystkim dla mam. Maluszek noszony w ramionach lub trzymany na kolanach może w dowolnej chwili chwycić za nie i włożyć je do buzi. Wygoda tego rozwiązania dla jednych jest oczywista, dla innych niekoniecznie – warto przekonać się samodzielnie.
Gryzaki służą nie tylko do łagodzenia ząbkowania. Starsze dzieci mogą korzystać ze specjalnych modeli logopedycznych, które stosowane są w terapii wad wymowy. Pod kierunkiem logopedy dziecko wykonuje wówczas ćwiczenia polegające na zagryzaniu gryzaka w odpowiedni sposób, co wzmacnia siłę szczęki i pomaga poprawić ustawienie języka.
Gryzaki logopedyczne różnią się kształtami i poziomem twardości, więc powinny zawsze być kupowane w porozumieniu z terapeutą i stosowane zgodnie z jego wskazówkami.
Większość gryzaków jest bezpieczna, praktyczna i bardzo funkcjonalna. Zdarzają się jednak na rynku i gorszej jakości modele wykonane z niebezpiecznych materiałów lub kolorowane kontrowersyjnymi pigmentami. Mowa w szczególności o tanich zabawkach sprowadzanych z Chin, które wymykają się europejskim atestom. Oszczędność nie jest zwykle kolosalna, a zagrożenie duże. Trzymane godzinami w buzi i żute namiętnie gryzaki mogą wydzielać toksyczne substancje, negatywnie wpływające na zdrowie i rozwój maluszka.
Kolejny problem to czystość. Tak samo jak w przypadku smoczków i innych przedmiotów, które dziecko wkłada do buzi, gryzaki muszą być regularnie i starannie myte ciepłą wodą z detergentem, a raz na jakiś czas sterylizowane. W szczególności należy umyć gryzak po spacerze, podróży publicznym środkiem transportu, wizycie w przychodni czy szpitalu, a także po spotkaniu z innymi małymi dziećmi, podczas którego mogło dojść do wymiany zabawek.
Czasami gryzaki dla niemowląt są częścią innych, większych zabawek – np. maskotek, pałąków do wózka czy mat edukacyjnych. Przy kupnie warto zwrócić uwagę czy owa „przynależność” nie będzie utrudniać mycia oraz czy całość nie zawiera innych niebezpiecznych elementów, które maluszek mógłby odgryźć bądź urwać i połknąć.
Tagi: gryzak, zabawki
Dodaj komentarz