Wrażliwość, nerwowość, zmienne nastroje, nagłe zachcianki, zgaga, mdłości, powiększające się piersi, czy senność to tylko niektóre z objawów ciążowych, które możesz wytłumaczyć „to przez hormony”. To prawda, od chwili poczęcia w Twoim ciele zachodzi prawdziwa rewolucja hormonalna. Za ich produkcję odpowiada łożysko, a każdy z hormonów pełni inną, równie ważną rolę.
To ważny hormon dla ciąży. Pobudza ciałko żółte do produkcji progesteronu w jajnikach, czego efektem jest brak miesiączki, odpowiada za prawidłowe zagnieżdżenie się zarodka w macicy. Na początku jest produkowana przez zarodek, później przez łożysko. W początkowym etapie ciąży następuje znaczący wzrost stężenia tego hormonu we krwi, i to właśnie on jest odpowiedzialny za pozytywny wynik testu ciążowego i za utrzymanie ciąży. Niestety jest też winowajcą mdłości pojawiających się w pierwszych miesiącach.
Jest to jeden z dwóch najważniejszych kobiecych hormonów, mający wpływ właściwie na wszystko co związane z ciążą. Najpierw przygotowuje macicę na przyjęcie zarodka, jest odpowiedzialny za implantację zapłodnionej komórki jajowej i utrzymanie ciąży. Stymuluje śluzówkę macicy i jajowody do produkowania substancji odżywczych. Wpływa na rozluźnienie mięśni gładkich macicy (zapobiegając poronieniu), jelita cienkiego i grubego, pęcherza moczowego, a także żył (stają się bardziej elastyczne by ustępować miejsca powiększającej się macicy). Skutkiem tego mogą być zgaga, mdłości, zaparcia czy wzdęcia. Progesteron jest też odpowiedzialny za przyszłą laktację.
To właściwie grupa hormonów, drugie, obok progesteronu, kluczowe hormony żeńskie. Podobnie jak poprzednicy są odpowiedzialne za utrzymanie ciąży, za rozwój powiększającej się macicy, zmiękczenie tkanek oraz rozszerzanie się kanalików i wzrost gruczołów mlecznych, przygotowując piersi do procesu laktacji. Poziom estrogenów, jak również progesteronu tuż po porodzie gwałtownie spada, a ich obniżony poziom utrzymuje się do kilku dni.
Jest odpowiedzialny za powiększanie się piersi oraz za produkcję mleka wczesnego, czyli siary.
Nazywana jest hormonem macierzyństwa. Jej wytwarzanie jest stymulowane poprzez ssanie piersi przez maleństwo. Ponadto zatrzymuje owulację oraz hamuje popęd seksualny. Dzięki prolaktynie kobieta łagodniej znosi trudy macierzyństwa i może skoncentrować się na maluszku.
Jest hormonem „koloryzującym”. Wpływa na ciemnienie otoczek sutków, pojawienie się kresy czarnej, ale też może przyczynić się do pojawienia się tzw. ostudy ciążowej, czyli ciemniejszych plam na twarzy kobiety ciężarnej.
Wywołuje skurcze przepowiadające tzw. skurcze Braxtona – Hicksa, jak również właściwe skurcze porodowe. Szczególnie ważna w drugiej fazie porodu. Czasem jest podawana dożylnie aby indukować poród lub przyspieszyć jego postęp. Skurcze pobudzone przez oksytocynę umożliwiają wydalenie łożyska a także kurczenie się macicy po porodzie.
Jest odpowiedzialna za przygotowanie Twojego ciała do porodu. Dzięki niej rozluźniają się połączenia kostne miednicy, wzrasta elastyczność okolicznych więzadeł, zmniejsza się napięcie mięśni i więzadeł oraz rozluźniają się stawy, dlatego łatwiej w tym czasie o upadki, zwichnięcia czy inne kontuzje. Relaksyna może być też przyczyną „kaczego chodu w późniejszym etapie ciąży. Co najważniejsze, relaksyna umożliwia rozrastanie się macicy, a podczas porodu rozejście się spojenia łonowego i przejście dziecka przez kanał rodny.
Znane wszystkim jako hormony szczęścia. Niezwykle przydatne także w czasie ciąży, jak również podczas porodu. To dzięki nim oczekująca mama jest w stanie łagodniej znosić mdłości, zgagę i inne dolegliwości ciążowe, z radością koncentrując się i myśląc tylko o dziecku. Podczas porodu endorfiny mają działanie zbliżone do morfiny – są naturalnym środkiem przeciwbólowym i uspokajającym. Ich wysokie stężenie sprawia, że rodząca jest w stanie znieść bóle porodowe, a także szybko o nich zapomnieć. Po porodzie poziom endorfin gwałtownie spada, co może być przyczyną nagłego spadku nastroju znanego jako baby blues, czy nawet depresji poporodowej.
Ciąża to wyjątkowy czas, w którym równolegle z powstawaniem nowego życia, zachodzi mnóstwo zmian w organizmie kobiety. Jak widać są one możliwe dzięki prężnej pracy i współpracy różnych hormonów. Wiele z nich jest wytwarzanych przez łożysko. Podczas porodu jest ono wydalane z organizmu, stąd tak znaczący spadek wszystkich hormonów, których do tej pory było pod dostatkiem. Zanim organizm dostosuje się do nowego stanu, potrzeba trochę czasu i cierpliwości. Natomiast podczas ciąży warto wiedzieć co wpływa na nasze samopoczucie i co możemy wytłumaczyć działalnością słynnych „hormonów”.
Tagi: hormon ciążowy, hormony, hormony ciążowe, poziom hormonów
Dodaj komentarz