Strona główna » Ciąża i poród » Twoje dziecko » Wybór imienia dla dziecka » Najpiękniejsze słowiańskie imiona dla chłopców i dziewczynek

Najpiękniejsze słowiańskie imiona dla chłopców i dziewczynek

lista imion słowiańskich

Nie chcesz, aby Twoje dziecko było jednym z pięciu Jakubów w klasie? Denerwują Cię zagraniczne imiona dla dziewczynek i chłopców, które nie wiadomo nawet jak napisać bez błędu? A może by tak sięgnąć do naszej słowiańskiej historii?

Pojęcie kultury słowiańskiej nie jest tożsame z polskością. Bądź co bądź, my też jesteśmy zlepkiem ludów takich jak Wielkopolanie, Mazowszanie czy Pomorzanie, nie tak dalekich od Czechów, Morawian czy Rusów. Z drugiej strony, w kalendarzu polskich imion na dobre zadomowiły się już imiona greckie, francuskie czy niemieckie, traktowane jako tradycyjne. Wszyscy rodzice, którzy wierzą w romantykę średniowiecznych korzeni i wybierają chętnie swoje nad cudzym mogą sięgnąć więc po piękne i pełne znaczenia, słowiańskie imiona dla chłopców i dziewcząt.

Popularne imiona słowiańskie

Niestety, ze statystyk wynika, że współcześni rodzice chętniej wybierają dla swych pociech imiona obcego pochodzenia. W zmieniających się jedynie częściowo rankingach popularności w ostatniej dekadzie imiona słowiańskie stanowią od 2 do 10%, przy czym znacznie częściej są to imiona dla chłopców. W tej kategorii prym wiodą Wojciech, Igor i Stanisław, a dalej widujemy dość często małych Miłoszy, Borysów, Przemysławów oraz Radosławów. Na szczególną uwagę zasługują również kojarzące się ciepło imiona słynnych polskich władców: Mieszko oraz Kazimierz.

Wśród imion żeńskich słowiańszczyzna przegrywa jednak z kretesem. Największą popularnością cieszy się bez wątpienia Milena, łącznie ze zdrobnieniem Lena, funkcjonującym już jako oddzielne imię, stosunkowo rzadko spotkać zaś można dziś małą Bożenę czy Stasię (Stanisława).

Zobacz nasz artykuł na temat jak wybrać imię dla dziecka?

imiona dla dzieci

Oryginalne słowiańskie imiona dla chłopców

Nie każda mama w ciąży marzy jednak o popularnym, osłuchanym imieniu dla swego syna. Oryginalność jest wszak sposobem na wyróżnienie się w tłumie i wzrastanie w poczuciu wyjątkowości, co, jak dowodzą psychologowie, może stać się dobrą wróżbą na życie. Stąd dobrym pomysłem mogą być słowiańskie imiona dla chłopców, o których rzadko się słyszy, ale którym nie można zarzucić egzotyczności czy nieposzanowania dla tradycji – wręcz przeciwnie!

Do takich ciekawych krótkich imion o ładnym brzmieniu należą na przykład Bojan, Dalwin, Kajmir, Kochan, Milan, Mojmir, Nadar, Przemir, Rosław, Radmir, Sambor, Tomir, Witt, Wojbor, Zadar. Z dłuższych i nieco bardziej staroświeckich polecić można natomiast takie imiona dla chłopców jak Borzymir, Dalegor, Krzesimir, Lubomir, Miłosław, Radomił, Rościsław, Sieciech, Siemowit, Świętopełk, Twardosław, Tworzymir, Wojemił, Wyszomir lub Ziemowit. Większa część z nich w pierwszym momencie może wydawać się zbyt dziwna i archaiczna, ale warto niektóre wypisać sobie na kartkę, wraz z nazwiskiem, i trochę się z nimi oswoić. Podejmując decyzję pomyślmy również o zdrobnieniach, które pojawiają się w każdej rodzinie, i mogą bardziej przylgnąć do człowieka niż oficjalne imię.

Piękne, słowiańskie imiona dla dziewczynek

Jeszcze bardziej urocze i pełne romantycznej fantazji są niektóre słowiańskie imiona żeńskie, zwłaszcza te kojarzące się z przyrodą, historią czy postaciami z literatury. W kategorii imion krótkich, pozbawionych znaków diakrytycznych, które mogłyby w przyszłości utrudniać międzynarodową karierę, znajdziemy tak wdzięczne propozycje jak Bogna, Jagna, Luba, Miłochna, Nawoja, Sława czy Tomiła. Z imion dłuższych godne uwagi są bez wątpienia również Bolesława, Damroka, Dobrawa, Dobrowoja, Dobromira, Gosława, Ludmiła, Tosława, Wisława, Wszemiła, a także utrudniona nieco przez inicjał „ż”, ale jakże urocza Żywia.

Niekoniecznie słowiańskiego pochodzenia, ale kojarzące się z tradycją i naturalnością są również przyjemne dla ucha imiona dla dziewczynek takie jak Malina, Kalina, Jagoda, Lilia, Róża, Malwina, Jaśmina. Ich źródłosłów jest co prawda często obcy, ale przywędrowały do Polski już przed kilkoma wiekami i w bezpośredni sposób asocjowane są sielskością i prostym życiem w harmonii z przyrodą.

wybór słowiańskiego imienia dla dziecka

Znaczenia imion słowiańskich– też ważne

Słowiańskie imiona dla chłopców i dziewczynek zazwyczaj budzą skojarzenia, bo też ich źródłosłów skojarzony jest blisko z naszym staropolskim słownikiem. Charakterystyczne końcówki definiują zwykle znaczenia imion – np. „-bog” odnosi się do Boga, „-bor” do walki, „-ciech” do radości i uciechy, „-goj” do pokoju i obfitości, „-jar” do siły i krzepkości, zaś „-wit” do pana czy władcy. U imion żeńskich widzimy natomiast końcówki odnoszące się do bycia oblubienicą „-miła” lub kobietą czynu „-wola”, choć najczęściej są to oczywiście formy imion męskich z końcówką „-a”.

Znaczenia imion nie muszą oczywiście determinować naszego wyboru, ale mogą być dodatkowym podarunkiem, jaki damy potomstwu na całe życie. Nieco inaczej się bowiem żyje, gdy wiemy, że już samo nasze imię predysponuje do mężnych czynów, wielkich dokonań czy życiowej radości!

W razie wątpliwości zawsze możesz skorzystać z naszej wyszukiwarki imion dla chłopców i dla dziewczynek. Znajdziesz w niej nie tylko setki ciekawych propozycji, ale także znaczenia imion, ich pochodzenia, imieniny i inne cenne ciekawostki!
 

 

 

Instagram
Tagi: ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Imiona