Strona główna » 69 imion, których lepiej nie nadawaj swojemu dziecku

69 imion, których lepiej nie nadawaj swojemu dziecku

69 imion, których lepiej nie nadawaj swojemu dziecku

Montezuma, Pacyfik, Poziomka, Wilk i Xymena – to chyba najdziwniejsze imiona, jakich Rada Języka Polskiego nie zaleca nadawać dzieciom polskiej narodowości. Jednak na listę trafiło też sporo imion pochodzenia angielskiego, które cieszą się popularnością wśród naszych rodaków. Sprawdź, których imion najlepiej się wystrzegać i dlaczego.  

Imię ma znaczenie

Wybór imienia dla dziecka to niełatwa decyzja. Wiemy, że wymaga wiele namysłu, poszukiwań, kompromisów, a może nawet sprzeczek. Szukasz w końcu imienia idealnie pasującego do Twojego dziecka, które jest jedyne w swoim rodzaju. Z jednej strony nie chcesz, by imię było zbyt popularne. Pamiętasz może, gdy w szkole podstawowej co druga Twoja koleżanka nazywała się Kasia albo Ania? Szukasz więc imienia oryginalnego. Takiego, na jakie nie wpadł jeszcze żaden z rodziców. A jednocześnie takiego, które czujesz głęboko w sercu.

W tej pogoni za oryginalnością łatwo jest zapomnieć o tym, że imię, które wybierzesz dla swojego dziecka, zostanie z nim na całe życie. Określi jego tożsamość i pozycję w grupie rówieśników. Popularne imię, takie jak Piotrek czy Kasia nikomu jeszcze nie zaszkodziło. Ale jeśli nazwiesz chłopca Mieszko lub dziewczynkę Carmen, jest duża szansa, że będzie obiektem szykan w przedszkolu, podstawówce, a może nawet w dorosłym życiu. Żaden rodzic nie chce tego dla swojego dziecka.

Jak wybrać imię dla dziecka?

Rada Języka Polskiego opracowała listę imion, których nie powinno się nadawać dzieciom polskiej narodowości. Wprawdzie nie jest to żadna lista „imion zakazanych”, jednak może służyć jako pomoc dla urzędników Urzędu Stanu Cywilnego przy decyzji o akceptacji imienia. Zdaniem Rady, wybierając imię dla dziecka warto pogodzić nasz wolny wybór z uniwersalnie przyjętymi zasadami.

Pamiętajmy także, że kierownik Urzędu Stanu Cywilnego może nam zabronić nadania imienia dziecku, jeśli nie spełnia podstawowych zasad zawartych w ustawie. Dotyczy to szczególnie imion nieprzyzwoitych, ośmieszających lub zdrobniałych.

Poniżej zebraliśmy kilka wskazówek Rady Języka Polskiego, które uchronią Cię przed złym wyborem imienia:

 • Nie nadawaj imienia w formie zdrobniałej, np. Radek zamiast Radosław
 • Imię nie może być obraźliwe lub kojarzyć się negatywnie, np. Kurtyzana, Belzebub
 • Imię nie powinno pochodzić od wyrazów pospolitych typu wilk czy poziomka (wyjątkiem są imiona Jagoda i Róża zakorzenione w polskiej tradycji)
 • Imię nie powinno pochodzić od nazw geograficznych, np. Dakota
 • Imię powinno jasno odróżniać płeć dziecka (imiona dla dziewczynek z reguły kończą się na „a”, natomiast dla chłopców na spółgłoskę)
 • Jeśli imię z innego języka ma swój odpowiednik w języku polskim, wybieramy polską formę, np. Jan a nie John
 • Imię nie może zawierać błędów ortograficznych ani znaków niewystępujących w polskim alfabecie, np. Andrzelika, Xymena, Victoria

 

Jeśli szukasz imienia dla dziecka, koniecznie skorzystaj z naszej wyszukiwarki imion dla dzieci. To prawdziwa kopalnia inspiracji, w której znajdziesz sugestie zarówno popularnych, jak i oryginalnych imion dla chłopców i dziewczynek.

 

Pełna lista imion, których Rada Języka Polskiego nie zaleca nadawać dzieciom polskiej narodowości:

A: Abbadon, Akaina, Alexander, Alma, Andrzelika, Ardena, Arkhan

B: Bastian, Benjamin, Bhakti, Boromir, Brian

C: Carmen i Carmena, Chiara, Clea, Cynthia

D: Dajana

E: Emaus, Ewan

H: Herrada

J: Jaila, Joshua, Julka

K: Karla, Klea, Krystina, Kuba (jako imię żeńskie)

L: Lester, Lilith, Lorina

M: Majka, Malta, Martin, Martyn, Maxymilian, Maya, Merlin, Montezuma, Morena

N: Natasha, Nicol (jako imię żeńskie), Nicole (jako imię żeńskie), Nika, Nikol (jako imię żeńskie i męskie), Nikola (jako imię męskie),

O: Ole, Opieniek

P: Pacyfik, Pakita, Poziomka

R: Radek, Rener, Ricardo

S: Sofia

T: Tea, Teonika, Tonia, Tupak

U: Una, Unka

V: Veronika, Victoria, Violeta i Violetta

W: Wilga, Wilk, William

X: Xymena

 

Zgadzacie się z tymi zaleceniami? A Wy jakiego imienia nigdy w życiu nie nadałybyście dziecku? Napiszcie w komentarzach!

 

Instagram
Tagi: ,

Twoje korzyści z rejestracji

 • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
 • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
 • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
 • Udział w społeczności Mam na forum
 • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
 • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
 • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
 • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
 • Konkursy z nagrodami
 • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

U nas jest trochę inaczej, ponieważ mamy węgierskie nazwisko (mąż jest w połowie węgrem) i do takiego „egzotycznego” nazwiska nie pasują typowo polskie imiona. Dlatego syn ma na imię Milan (zarówno w pl i hu występuje).

Wszystkie te imiona są dziwne. Na szczęście z mężem wybraliśmy typowo polskie imiona mimo że pracowaliśmy przez jakiś czas zagranicami Polski.Widząc tą listę zaskoczona jestem bardzo imieniem Kuba dla dziewczynki.

Rodzic, które daje tak dziecku na imię musi mieć coś z głową… Swoją drogą Brajan i Dżesika to też moim zdaniem przegięcie.
Znajoma chciała dać córce na imię Melisa… Na szczęście urodzi jej się syn i będzie Kubuś. Tylko… Mam nadzieję, że da Jakub, a nie Kuba Oo
Poza tym… Zastanawia mnie, jak to jest z takimi imionami jak np. Magda. Mam koleżankę, która ma na imię właśnie Magda, a nie Magdalena. Ale to jeszcze wydaje się normalne :)

Forum

Forum
Advertisement

Imiona