Chciałoby się od razu odpowiedzieć, że nie, to niemożliwe. Natura rzeczy jest bowiem taka, że ciężarna musi przybrać dodatkowe kilogramy.
Brzuch, biodra, piersi, ramiona, ale także ramiona i pośladki – każda kobieta jest inna i przyrost wagi dotyka nas w różny sposób. Nie można też zagwarantować, że po ciąży nie zostanie nam nadwaga, ale z całą pewnością można próbować ją ograniczać. Nadmierny przyrost masy ciała w ciąży oprócz efektów estetycznych ma bowiem zgubny wpływ za zdrowie matki i dziecka!
Tycie w czasie ciąży nie jest tożsame z normalnym przybieraniem na wadze. Jesteś wszak w trakcie budowania nowego życia, i budowa ta wymaga pewnych fizycznych dostosowań!
Ile więc kilogramów przynależy samej ciąży? Oto uśrednione pomiary dla ciężarnych (pamiętajmy, że każda z nas jest nieco inna!):
Razem daje to 12.5 kg. Tę liczbę uznaje się też za średni zalecany przyrost wagi w czasie ciąży. Jednakże to właśnie owe wspomniane wyżej „rezerwy tłuszczu” w znaczący sposób różnicują kobiety między sobą, zależąc od nawyków żywieniowych w trakcie całych dziewięciu miesięcy. Jeśli więc zależy Ci, aby zadbać o przyszłą sylwetkę, zapoznaj się z naszymi radami…
Ciąża i aktywność fizyczna wcale się nie wykluczają! Oczywiście, nie weźmiesz co tydzień udziału w pół-maratonie, ale możesz ruszać się aż do samego porodu. Jakie sporty są wskazane? Jazda na rowerze oraz biegi są dozwolone do piątego miesiąca pod warunkiem, że wybierzesz płaski teren i zachowasz powolne tempo. Idealnie wybieraj jednak sporty łagodne dla ciała: pływanie, jogę, rozciąganie lub Pilates.
Zaplanuj codziennie cztery posiłki w racjonalnych ilościach i zjedz je całe. Nie rezygnuj nigdy z podwieczorku, który zapewni Ci energię, aby dotrwać do wieczora. Unikaj jednak przekąsek między posiłkami, a jeśli doskwiera Ci głód, sięgnij po jabłko, jogurt lub wypij dużą szklankę wody!
Bogate w witaminę C, żelazo i potas, a zarazem sycące, są Twoimi najlepszymi sprzymierzeńcami, pod warunkiem, że ograniczysz się do rozsądnych porcji (do ok. 150 g). Jedz makaron, ryż, kuskus, komosę ryżową, bulgur, soczewicę, groch, fasolę…
Cóż może być lepszego niż ciepła zupa zimą czy chłodnik latem? Pełne warzyw, witamin i minerałów, ale ubogie w kalorie mogą być doskonałym obiadem z porcją grzanek lub kawałkiem warzywnej zapiekanki!
Tagi: waga w ciąży
Dodaj komentarz