11% kobiet w ciąży przyznaje, że regularnie pali papierosy, a aż 38% popala je od czasu do czasu. Takie alarmujące statystyki podało Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny w raporcie z 2010 r.
Mimo że tyle mówi się o ogromnej szkodliwości palenia w ciąży dla prawidłowego rozwoju dziecka, to kobiety na forach dyskusyjnych nadal chwalą się, że paliły przez całą ciążę, a urodziły zdrowe dziecko. Czy to możliwe? Zamiast karmić się mitami powielanymi na forach najlepiej sięgnąć do fachowej wiedzy. Badania naukowe jasno i wyraźnie wskazują, jak każdy wypalony w ciąży papieros zagraża zdrowiu i prawidłowemu rozwojowi dziecka nie tylko w łonie matki, ale również po jego narodzinach.
W artykule wyjaśniamy, jak palenie tytoniu w ciąży wpływa na dziecko, jakie są skutki biernego palenia i palenia e-papierosów, a także podpowiadamy, gdzie szukać pomocy w walce z nałogiem.
Zdaniem naukowców palenie wpływa negatywnie na wszystkie etapy procesu reprodukcji, od zapłodnienia po długoterminową przyszłość pociechy. Jego negatywne skutki widoczne są często w samym przebiegu ciąży. Kobiety palące przede wszystkim podlegają znacznie wyższemu ryzyko poronienia.
Ponadto papierosy nawet dwukrotnie zwiększają prawdopodobieństwo rozwoju łożyska przodującego, czyli niepomyślnego umiejscowienia łożyska. To nie tylko zagraża samej ciąży, ale może oznaczać konieczność przeprowadzenia cesarskiego cięcia. Palaczki znacznie częściej doznają również oderwania łożyska, które przebiega z gwałtownym krwotokiem. Komplikacją może być przedwczesny poród lub martwe urodzenie.
Poród przed terminem jest ogólnie jedną z najczęstszych konsekwencji palenia papierosów w ciąży. Bardzo często jest on bezpośrednio związany z niską wagą urodzeniową, która w cywilizowanym świecie stanowi najczęstszą przyczynę śmierci noworodków. Wreszcie, choć mechanizm ten nie jest jeszcze do końca zrozumiany, palenie zwiększa też ryzyko wystąpienia preeklampsji, czyli stanu przedrzucawkowego, diagnozowanego na podstawie wysokiego ciśnienia krwi. Ten poważny problem zdrowotny jest zagrożeniem dla życia matki oraz dziecka.
Palenie to nałóg przede wszystkim ugruntowany w psychice człowieka. W walce z nim pomoże zrozumienie swoich prawdziwych potrzeb, które tylko powierzchownie zaspokajamy, paląc papierosy. Uporanie się z nałogiem umożliwia tylko wprowadzenie pozytywnych zmian w swoim trybie życia i rozprawienie się z błędnymi i absurdalnymi przekonaniami na temat rzucania nałogu w ciąży.
Przeczytaj więcej, jak rzucić palenie będąc w ciąży: https://niebieskiepudelko.pl/jak-rzucic-palenie-w-ciazy/
Za walkę z nałogiem najlepiej zabrać się od samego początku ciąży. Im później, tym rzucenie palenia może być trudniejsze. Poza tym dzięki temu, że rozprawimy się z nałogiem na początku ciąży, jego negatywny wpływ na dziecko będzie odpowiednio mniejszy, niż gdybyśmy rzuciły palenie w kolejnych miesiącach.
Bibliografia:
Daphne Maurer, Charles Maurer, „Świat Noworodka”, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1994; Raport z ogólnopolskiego badania ankietowego na temat postaw wobec palenia tytoniu, przygotowany przez TNS Polska dla Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Warszawa 2015
Department of Health, State Government of Victoria, Australia, https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/pregnancy-and-smoking
Raport „Zachowania zdrowotne kobiet w ciąży” przygotowany przez Instytut Medycyny Wsi im. Witolda Chodźki, Lublin 2013
Tagi: e-papierosy, palenie tytoniu, palenie w ciąży, papierosy, zdrowie płodu
Dodaj komentarz