Nudności, zmęczenie, zły nastrój… Prawie każda ciężarna w pierwszym trymestrze doświadcza przynajmniej jednego z tych symptomów. Na szczęście, na dolegliwości ciążowe jest wiele praktycznych sposobów, które przyniosą Ci chociaż częściową ulgę. Wypróbuj i przekonaj się sama!
Wraz z rozwojem ciąży odczujesz zmianę samopoczucia. Pojawią się typowe dla pierwszego trymestru symptomy, które mogą być odczuwane przez Ciebie jako uciążliwe. Z większością z nich możesz jednak poradzić sobie sama. Jeśli jednak zawiodą domowe sposoby lub dolegliwości są szczególnie dokuczliwe, udaj się po poradę do swojego lekarza. Pamiętaj, że samodzielne stosowanie leków – nawet tych dostępnych bez recepty – może być niekorzystne dla Twojego dziecka.
Mdłości złagodzić można, często podjadając – doświadczone matki szczególnie polecają krakersy i skórkę od chleba. Poza tym pomaga również żucie imbiru oraz popijanie wody lub ulubionej herbaty małymi łyczkami – warto dodawać do nich miętę lub cytrynę. Ponadto niektóre studia łączą suplementację witaminą B6 z obniżeniem intensywności mdłości ciążowych – jest to terapia całkowicie bezpieczna dla płodu i wymaga przyjmowania 10-25 mg witaminy B6 trzy razy dziennie.
Zaparciom zapobiegamy, zwiększając bilans wodny oraz konsumpcję wysokobłonnikowych pokarmów, np. płatków owsianych, otrębów. Pomocne są również suszone śliwki i morele, siemię lniane i nasiona chia. Pamiętaj jednak, że przyjmowanie dużych ilości błonnika może u wrażliwych osób wywoływać przykre wzdęcia i nadmiar gazów. Ponadto, jeśli nie będziesz pić wystarczająco dużo, błonnik może paradoksalnie zaostrzyć problem zaparć. Wszystko więc z umiarem!
Zgagę można redukować przede wszystkim, unikając gazowanych napojów, a także bardzo kwaśnych, pikantnych i smażonych posiłków. Ulgę przynosi żucie gumy miętowej bez cukru oraz powolne popijanie ciepłego mleka z odrobiną miodu. Wiele kobiet chwali sobie również podjadanie ananasa po posiłkach – zawarte w nim enzymy wspomagają trawienie i redukują ryzyko zgagi. Przede wszystkim zaś pamiętaj, żeby nie objadać się przed samym snem, a wszystkie posiłki konsumować siedząc prosto przy stole – nigdy w pozycji półleżącej.
Więcej o problemie mdłości w ciąży dowiesz się: https://niebieskiepudelko.pl/mdlosci-w-ciazy-skad-sie-biora/
Bóle głowy można leczyć paracetamolem lub ibuprofenem, ale są studia wskazujące, że ich nadużycie może mieć niekorzystny wpływ na przebieg ciąży i zdrowie dziecka. Stąd najpierw wypróbuj zawsze domowe metody. Doskonałe rezultaty przynosi zimny kompres przyłożony na czoło, a także masaż karku i potylicy (np. wykonany przez partnera). Ponadto przy rozpoczynającym się bólu głowy warto wypić dwie szklanki wody (lub bezkofeinowej herbaty) – bóle głowy często są pierwszym symptomem lekkiego odwodnienia. Mimo że możesz nie mieć ochoty na ruch, spacer na świeżym powietrzu lub relaksacyjna sesja jogi również są w stanie zdziałać cuda, gdyż pobudzają krążenie i wspomagają produkcję przeciwbólowych endorfin.
Zmęczenie to jedna z najtrudniejszych dolegliwości ciążowych, która wielu kobietom uniemożliwia pracę czy wykonywanie domowych obowiązków. W tym przypadku akurat warto posłuchać ciała i nie próbować na siłę walczyć z naturą np. za pomocą kofeiny czy cukru. Jeśli czujesz się bardzo zmęczona, spróbuj tak zaplanować dzień, żeby móc codziennie po południu uciąć sobie krótką drzemkę. Chodź też wcześniej spać i wysypiaj się porządnie w weekendy!
Ucisk na pęcherz moczowy bywa pierwszym symptomem rozpoczynającej się infekcji dróg moczowych, której ryzyko wyraźnie rośnie od 6 tygodnia ciąży. Takie początki możesz spróbować „rozpędzić” domowymi sposobami – sięgnij po sok z żurawin 100% i wypijaj codziennie zwiększone ilości wody z sokiem cytryny. Jeśli ból się jednak nasili, a w moczu pojawi się krew, koniecznie skonsultuj się z lekarzem!
Tagi: bóle głowy, dolegliwości w ciąży, mdłości
Dodaj komentarz