Strona główna » Ciąża i poród » Dookoła ciąży » Pierwsze objawy ciąży – poznaj te najwcześniejsze!

Pierwsze objawy ciąży – poznaj te najwcześniejsze!

młoda kobieta, która czuje mdłości siedzi na łóżku w domu

Każda kobieta jest indywidualnością i każda czuje się w ciąży inaczej. Ba, nawet kolejne ciąże u jednej matki mogą być dość różne. To, co spotkało Twoją koleżankę czy siostrę nie musi wcale spotkać Ciebie.

Pierwsze objawy ciąży też bywają dość różne. Niektóre kobiety bardzo wcześnie podejrzewają kiełkujące w macicy życie, inne dają się zaskoczyć pod koniec pierwszego trymestru. Na te różnice wpływać może Twoja genetyka, waga ciała, stan zdrowia, a także poziom wrażliwości. Ostateczną weryfikację da Ci dopiero test ciążowy, ale nadzieję wesprzeć może cały szereg mniej lub bardziej dostrzegalnych symptomów.

Pierwsze objawy ciąży – typowo ginekologiczne

Najbardziej oczywistym faktem, który skłania do podejrzenia ciąży, jest opóźniona miesiączka. W normalnym, regularnym cyklu powinna się ona pojawić dwa tygodnie po owulacji, więc jeśli nie nadeszła, możesz podejrzewać, że przed ok. 14 dniami doszło do zapłodnienia. Prognostyk ten może być oczywiście mylący, zwłaszcza jeśli miewasz nieregularne cykle. Nawet te najrówniejsze mogą się jednak nagle odchylać od normy, np. pod wpływem stresu czy infekcji.

Do pierwszych objawów ciąży paradoksalnie należy również delikatne plamienie. Pojawić się ono może jeszcze przed terminem spodziewanej miesiączki (ok. 10 dni po owulacji) i wynika z zagnieżdżenia się zarodka w śluzówce macicy. Wiele przyszłych mam je ignoruje, myśląc, że to raczej początek menstruacji. Podobnie traktowane bywają lekkie skurcze w podbrzuszu, które także są skutkiem implantacji jajeczka. Bywają ciągnące, mrowiące lub kłujące i mogą przejść całkiem niezauważone.

Kobiety, które przed próbą zajścia w ciążę próbowały wyznaczyć dni płodne za pomocą obserwacji szyjki macicy i śluzu, mogą też zauważyć zwiększenie ilości śluzu i zmianę jego konsystencji na bardziej kleistą.

Reakcje ze strony układu pokarmowego

Nawet 80% kobiet w ciąży doświadcza mdłości w pierwszym trymestrze. Połowa z nich dodatkowo cierpi na wymioty, ale te zwykle pojawiają się w późniejszych tygodniach. Jako pierwsze objawy ciąży wskazuje się raczej nudności, awersję do jedzenia i przewrażliwienie na zapachy, które mogą się pojawić już 2 tygodnie po zapłodnieniu. Możesz się zdziwić, gdy nagle otworzysz lodówkę i poczujesz wyraźny wstręt do kiełbasy, jajka czy cebuli. To może być jeden z ważniejszych prognostyków odmiennego stanu.

Naturalnie mdłości mogą mieć wiele różnych przyczyn – od infekcji żołądkowych po reakcje na chemię, stres czy leki. Nie jest też prawdą, że muszą pojawiać się rano – niektóre ciężarne cierpią raczej właśnie wieczorem.

Hormony ciążowe, zwłaszcza progesteron, wpływają nie tylko na żołądek, ale i jelita. W pierwszych tygodniach ciąży wiele kobiet odczuwa regularne wzdęcia lub zaparcia. Oba wynikają ze spowolnienia procesu trawienia. Treść żołądkowa zaczyna się gromadzić w podbrzuszu, co powoduje nieprzyjemne objawy. Nasilać je mogą dodatkowo ciężkostrawne posiłki i niedostatek picia.

Tkliwe piersi

Ciąża w naturalny sposób powoduje powiększenie piersi, które mają przecież w końcu stać się fabrykami mleka dla noworodka. Zanim to jednak nastąpi, pierwsze reakcje na hormonalne zmiany obejmują przede wszystkim tkliwość, ból i stwardnienie. Wrażliwsze mogą być sutki, a aureole wokół nich mogą wydawać się ciemniejsze. Co ciekawe, ten objaw ma charakter tymczasowy i ustępuje, gdy tylko ciało przyzwyczai się do wyższej aktywności endokrynologicznej.

 

kobieta trzymająca się za obolałe piersi

Gorsze samopoczucie

Pierwsze objawy ciąży mogą być również bardzo niespecyficzne. Jednym z najczęściej zgłaszanych problemów jest na przykład uczucie zmęczenia, które dotyka przecież ludzi w każdym wieku z różnych przyczyn. Na początku pierwszego trymestru bywa ono jednak obezwładniające i zwłaszcza wieczorem utrudnia jakąkolwiek aktywność. Niektóre kobiety skarżą się również, że usypiają w pracy i nie mają na nic energii.

Zwiastunem rozwijającego się w macicy zarodka bywa również huśtawka nastrojów. Nagle z niczego zaczynasz płakać, lub czujesz się euforyczna. Za chwilę wszystko może Ci przeszkadzać i ze zdziwieniem stwierdzasz, że jesteś nieprzyjemna dla ludzi, których kochasz i którzy wcale sobie na to nie zasłużyli. Jeśli takie podejrzane zmiany emocjonalne towarzyszą mdłościom lub spóźniającej się miesiączce, możesz iść do apteki zakupić test.

Poza tym kobiety we wczesnej ciąży czasami uskarżają się na bóle głowy i zawroty, bliskie omdleniu. Nasilają się one przy wysiłku i zmianach pozycji ciała, pojawiają się nagle i dość szybko odchodzą. Nie dają się pomylić z klasyczną migreną.

Inne wczesne objawy ciąży

Ponieważ każda kobieta jest nieco inna, pierwsze objawy ciąży mogą obejmować również bardziej niestandardowe, mało znane symptomy. Należą do nich przede wszystkim:

  • Częstsze siusianie – już na początku ciąży zwiększa się ilość krwi w Twoim ciele. Jest to wyzwaniem dla nerek, które muszą filtrować więcej, a w rezultacie częściej posyłają Cię do toalety. Jest to jeden z objawów, który niestety może Cię męczyć aż do końca ciąży.
  • Zatkany nos – podejrzewasz przeziębienie lub alergię? Niekoniecznie. Zatkany nos, jak również wodnisty katar mogą zwiastować ciążę. Dzieje się tak dlatego, że hormony oraz zwiększona objętość krwi zmieniają sposób funkcjonowania śluzówki w drogach oddechowych.
  • Metaliczny smak w ustach – podwyższony poziom estrogenu może zmieniać sposób, w jaki działają Twoje zmysły. Jednym z dziwniejszych fenomenów pierwszego trymestru bywa metaliczny smak w ustach; zupełnie jakbyś miała na języku garść monet.
  • Wrażliwość na zapachy – nie tylko jedzenia, ale także kosmetyków, benzyny, chemii, odświeżaczy do powietrza. Z dnia na dzień możesz dojść do wniosku, że najlepszy jest świat chwilowo pozbawiony zapachu.

Istnieje mała szansa, że zaobserwujesz wszystkie te objawy u siebie. Raczej będzie to 1-3 symptomy, które oczywiście mogą wskazywać również na zwykłe dolegliwości zdrowotne. Obserwuj więc bacznie swoje ciało, ale nie daj się ponieść emocjom.  Bądź cierpliwa i optymistycznie patrz w przyszłość, a w stosownym czasie wykonaj test ciążowy i upewnij się na 100%.

 


Bibliografia:

https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/getting-pregnant/in-depth/symptoms-of-pregnancy/art-20043853

https://www.healthpartners.com/blog/first-symptoms-of-pregnancy/

https://my.clevelandclinic.org/health/articles/9709-pregnancy-am-i-pregnant

https://www.webmd.com/baby/pregnancy-am-i-pregnant

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9780714/

Instagram
Tagi:

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Imiona