Strona główna » Przed ciążą » Płodność » Jak rozpoznać ciążę » Test ciążowy – kiedy zrobić i czy jest wiarygodny?

Test ciążowy – kiedy zrobić i czy jest wiarygodny?

Trzy rodzaje testów ciążowych na dłoni

Niecierpliwie wyczekujesz macierzyństwa? A może masz powody wierzyć, że zaszłaś w niechcianą ciążę? W każdym z tych przypadków oczekiwanie na werdykt jest prawdziwym utrapieniem. Zastanawiasz się, kiedy zrobić test ciążowy, aby wyniki były wiarygodne?

Dla każdej kobiety wiadomość o odmiennym stanie jest wielkim wydarzeniem. Najczęściej fakt ten odkrywamy w domowej łazience, wykonując samodzielny test ciążowy z moczu. Pozostaje pytanie, czy można mu zawsze wierzyć?

Pierwsze objawy ciąży kiedy zrobić test ciążowy?

Po test ciążowy sięgają kobiety, które mają nadzieję lub podejrzenie, że są w ciąży. Ta pierwsza wiąże się zwykle z usilnymi staraniami o dziecko drogą naturalną lub za pomocą technik wspomaganego rozrodu. To drugie wynika z określonych przesłanek, do których należą przede wszystkim:

  • Stosunek seksualny bez zabezpieczenia,
  • Opóźniona miesiączka,
  • Poranne mdłości,
  • Objawy takie jak bóle w podbrzuszu i bolesność piersi.

Planowana i nieplanowana ciąża są przy tym równie istotnym „tematem” – kobiecie, która oczekuje na rozstrzygnięcie, trudno jest się skupić na czymkolwiek innym. Nic dziwnego, że najchętniej wykonałaby test, gdy tylko myśl ta zawita jej do głowy. Eksperci przekonują jednak, że nie warto się spieszyć.

Kiedy najlepiej wykonać test ciążowy?

Zbyt wczesne wykonanie testu ciążowego to nie tylko pieniądze wyrzucone w błoto. Nawet jeśli jesteś w ciąży, poziom hCG w Twoim ciele jest jeszcze zbyt niski, aby został wykryty w próbce moczu. Badania krwi są pod tym względem znacznie bardziej czułe.

Jeśli badanie wykonasz zbyt wcześnie  wynik będzie negatywny, który albo wprowadzi Cię w błąd, albo sama odrzucisz go, myśląc, że to za wcześnie. Zamiast więc szastać własnymi pieniędzmi i emocjami, lepiej jest kilka dni poczekać.

Większość testów ciążowych daje wiarygodne wyniki, jeśli zostanie przeprowadzona 1 dzień po terminie spodziewanej menstruacji, która się nie pojawiła. W przeliczeniu na tygodnie ciąży jest to zazwyczaj trzeci tydzień po domniemanej owulacji i piąty tydzień ciąży (liczony od pierwszego dnia ostatniej miesiączki).

Istnieją jednak super wrażliwe testy, których producenci dopuszczają przeprowadzenie badania jeszcze przed terminem spodziewanej miesiączki. Nie dają one oczywiście 100% gwarancji.

Jaki test ciążowy wybrać? wiarygodność testu

Obecnie istnieją dwie podstawowe metody wykrywania ciąży: badanie krwi i badanie moczu. To pierwsze analizuje poziom hCG bezpośrednio w krwioobiegu, więc jest niezawodne i precyzyjne. Co więcej, na podstawie ilości wykrytego hormonu dość skutecznie potrafimy określić, który to tydzień ciąży! Badania krwi wykonuje się oczywiście w laboratorium.

 

Płytkowy test ciążowy

 

Badania moczu dają nam natomiast komfort przeprowadzenia testu samodzielnie, w domu, bez konieczności powiadamiania kogokolwiek. Wyróżniamy tutaj trzy podstawowe rodzaje testów:

  • testy płytkowe – wymagają zebrania moczu do oddzielnego czystego pojemnika i naniesienia kropli na specjalne pole testu,
  • testy strumieniowe – mają postać tuby, którą wkłada się bezpośrednio pod strumień moczu,
  • testy paskowe – tak, jak w przypadku testów płytkowych, mocz zbiera się w pojemniczku, po czym zanurza w nim test do określonego poziomu.

Warto również zwrócić uwagę na czułość testu. Im większa czułość, tym większa szansa na wcześniejsze wykrycie ciąży – nawet 10 dni po zapłodnieniu.


Sprawdź, kiedy Twoje dziecko zostało poczęte!: https://niebieskiepudelko.pl/kalkulator-daty-zaplodnienia/


Jak wykonać domowy test ciążowy w domu?

Testy ciążowe do samodzielnego przeprowadzenia w domu są bardzo łatwe w obsłudze i nie wymagają żadnej specjalistycznej wiedzy. Na opakowaniu znajdziemy zawsze dokładną instrukcję postępowania, której warto starannie przestrzegać, aby uzyskać wiarygodny wynik. Przede wszystkim więc poleca się wykonywać test rano, najlepiej z pierwszego moczu po nocy – jest on najbardziej skoncentrowany, więc stężenie ewentualnego beta hCG (gonadotropina kosmówkowa) jest najłatwiejszy do wykrycia. Jeśli musimy zebrać mocz do pojemniczka, należy przygotować sobie czystą szklankę lub słoik i umieścić pod sobą w toalecie.

Po nasączeniu testu odpowiednią ilością moczu należy odczekać czas wskazany przez producenta (zwykle od 30 sekund do 3 minut) i odczytać wynik testu ciążowego. Najczęściej spotykane testy posiadają okienko z miejscem na dwa paski: jeden, kontrolny, powinien pojawić się zawsze, jeśli badanie przeprowadzono prawidłowo; drugi jest świadectwem ciąży. Tylko dwa paski mogą być interpretowane jako pozytywny wynik testu.

Pamiętaj jednak, że:

  • są testy, w których pozytywny wynik, oznaczony jest inaczej, np. plusem,
  • słabo widoczna druga kreska może świadczyć o ciąży – test warto powtórzyć po 48 godzinach.
Wygląd testów ciążowych pozytywnych i negatywnych

Fałszywy wynik testu negatywny wynik. Czy test ciążowy może się mylić?

Może zdarzyć się tak, że wynik testu jest negatywny, mimo że doszło do zapłodnienia. Dzieje się tak najczęściej z powodu:

  • zbyt wczesnego przeprowadzenia testu,
  • użycia zbyt rozcieńczonego moczu,
  • nieprzestrzegania instrukcji badania.

Jeżeli więc mimo negatywnego wyniku testu, nie masz nadal miesiączki, a odczuwasz symptomy ciążowe, wykonaj test ponownie, nie wcześniej jednak niż po 48 godzinach. Jeśli dwa testy były negatywne, a menstruacja wciąż się nie pojawia, należy skontaktować się z lekarzem ginekologiem.

Fałszywy wynik testu pozytywny wynik

Rzadko, ale zdarza się, że wynik testu jest pozytywny, ale kobieta nie jest naprawdę w ciąży. Sytuacja taka może mieć miejsce, gdy:

  • niedawno poroniłaś lub miałaś zabieg usunięcia ciąży,
  • przyjmujesz leki pobudzające płodność,
  • doszło do zapłodnienia, ale jajeczko nie zdołało zagnieździć się w macicy,
  • wynik testu został odczytany zbyt późno lub pozostawiono go w moczu na zbyt długi okres czasu,
  • cierpisz na takie problemy jak cysty jajników, choroby nerek, infekcje dróg moczowych, zaburzenia przysadki mózgowej czy nowotwory.

Uwaga! Pozytywny wynik testu pojawia się również w przypadku ciąży pozamacicznej, która co do zasady nie kończy się urodzeniem dziecka.

Czy zrobić test ciążowy z krwi czy z moczu?

Test ciążowy wykonany z moczu ma swoje plusy i minusy. Przede wszystkim można wykonać go szybko i łatwo w zaciszu domowym. Jego zakupu można dokonać przez Internet czy w większości aptek i drogerii. Minusem tego rozwiązania jest brak możliwości określenia dokładnego stężenia hormonu ciążowego Beta HCG.

Test z ciążowy z krwi jest natomiast znacznie droższy, wymaga udania się do laboratorium i oczekiwania na wyniki zwykle około 48 godzin. Jest natomiast wiarygodny i można sprawdzić, czy występuje prawidłowy przyrost HCG.

Bibliografia

NHS UK, https://www.nhs.uk/pregnancy/trying-for-a-baby/doing-a-pregnancy-test

Healthline, https://www.healthline.com/health/pregnancy/five-signs-to-take-pregnancy-test

Cleveland Clinic, https://my.clevelandclinic.org/health/articles/9703-pregnancy-tests

Tagi: , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Imiona