Niebieskie Pudełko Przed ciążą Przygotowania do zajścia w ciążę Zdrowie i badania Testy owulacyjne – jak wyznaczać dzień owulacji i dni płodne?

Testy owulacyjne – jak wyznaczać dzień owulacji i dni płodne?

Owulacją nazywa się proces uwalniania dojrzałej komórki jajowej do jajowodu. Następuje ona mniej więcej w połowie cyklu menstruacyjnego i jest bezpośrednio związana z płodnością. Przyjmuje się, że kobieta zdolna jest do zapłodnienia kilka dni przed oraz kilka dni po owulacji. Ma to związek z żywotnością plemników, które są w stanie “poczekać” w drogach rodnych nawet do tygodnia, a sama komórka jajowa od momentu pęknięcia tak zwanego pęcherzyka Graafa obumiera po niecałej dobie. Na postawie obserwacji własnego ciała kobieta  jest w stanie mniej więcej wyznaczyć więc własne dni płodne, choć bez metod wspomagających jest to ryzykowna forma antykoncepcji. Gdy cykle są nieregularne, a organizm narażony jest na przykład na osłabienia, choroby czy wahania hormonalne – owulacja może nastąpić w innym, niż oczekiwanym dniu.

Postęp medycyny pozwala jednak precyzyjnie wyznaczyć jej moment. Testy owulacyjne, na przykład persona monitor, badają poziom hormonu luteinizującego oraz estrogenu w moczu kobiety. Urządzenie przechowuje informacje o zmianach poziomów tychże hormonów w organizmie i w czytelny sposób pozwala na ich interpretację. Dni płodne oznaczane są kolorem czerwonym, a tym samym urządzenie informuje o możliwości zajścia w ciążę w tym okresie. Dzięki prostej, intuicyjnej obsłudze monitor nadaje się dla prawie każdej kobiety. Wśród przeciwskazań można wymienić zbyt krótkie i zbyt długie cykle, okres menopauzy, stosowanie terapii hormonalnej oraz niektóre choroby przewlekłe. Wyznaczanie owulacji tą metodą może wspierać zarówno efektywne planowanie rodziny, jak i naturalną antykoncepcję. Jej skuteczność szacowana jest na około 94 procent, co jest dosyć wysokim wynikiem w porównaniu do np. mechanicznych metod antykoncepcyjnych.

Osoby, które chciałyby w ten sposób zabezpieczać się przed niechcianą ciążą muszą liczyć się z okresową wstrzemięźliwością seksualną. Tylko dokładne stosowanie się do zaleceń gwarantuje skuteczność, gdyż organizm człowieka jest mechanizmem zmiennym, odpowiadającym na niemal wszystkie sygnały płynące z otoczenia, co ma znaczący wpływ na produkcję hormonów, a tym samym płodność. Takie naturalne metody antykoncepcyjne polecane są tym, którzy z powodów religijnych, światopoglądowych czy zdrowotnych nie mogą stosować terapii hormonalnej, prezerwatyw lub wkładek wewnątrzmacicznych.

Tagi: ,

Twoje korzyści z rejestracji

 • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
 • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
 • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
 • Udział w społeczności Mam na forum
 • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
 • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
 • Bezpłatny voucher zniżkowy od Philips Avent
 • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
 • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
 • Konkursy z nagrodami
 • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

bardzo fajne to urządzenie! nie wiedziałam o tym nawet! do tej pory czytałam jedynie jak obliczać dni płodne, bo kalkulatorom nie za bardzo ufam ale teraz to urządzenie monitorujące mnie bardzo zaciekawiło :) muszę więcej o tym poczytać bo to fajna sprawa, teraz czekam na 1 dziecko ale potem chcę dalej się kochać z mężem i kontrolowa ćwszystko :))

Ja używam Afrodyty na ślinę – taki tester wielokrotnego użytku. Moim zdaniem szkoda pieniędzy na testy jednorazowe bo i tak zazwyczaj trzeba kupić kilka opakowań

Forum

Forum

Imiona