Farbowanie włosów w ciąży

Zapewne każda przyszła mama słyszała od swoich bliskich, że nie wolno farbować włosów w czasie ciąży. Owszem nie wolno było farbować ponad czterdzieści lat temu, ale teraz…?

Jedne z bardziej znanych badań dotyczących farbowania włosów przeprowadzono na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Podjęto próbę ustalenia, czy koloryzacja włosów w ciąży ma wpływ na rozwijającego się maluszka. Wyniki potwierdziły, że związki chemiczne zawarte w farbach są toksyczne i mogą wpływać szkodliwie na dziecko. Od momentu wykonania powyższych badań minęło sporo czasu i rynek kosmetyczny ewoluował.

Powszechnie wiadomo, że włosy w trakcie ciąży stają się bardziej lśniące, mocniejsze, rosną szybciej i mniej wypadają. I to może być argumentem ZA nie farbowaniu włosów, ale… kobieta w ciąży też chce się czuć dobrze ze swoim wyglądem i powstaje dylemat, wręcz konflikt pokoleń, farbować, czy nie farbować ?

Wszystko jest dla ludzi, pod warunkiem, że zachowamy umiar i rozsądek. I tak jest też w przypadku farbowania włosów. W 2006 roku Unia Europejska wprowadziła zakaz stosowania dwudziestu dwóch substancji z rodzaju aminów aromatycznych, powołując się na badania  amerykańskich naukowców, którzy udowodnili, że powodują one nowotwory pęcherza moczowego. Niektóre rodzaje aminów aromatycznych są w określonych stężeniach dopuszczone do stosowania w preparatach do koloryzacji włosów pomimo, że ich działanie na organizm budzi kontrowersje. Warto więc ostrożnie podchodzić do nowych produktów, gdyż dokładny mechanizm i odległe skutki ich działania poznajemy zwykle dopiero po wielu latach ich stosowania. Dlatego też ciężarnym poleca się farby, których receptura oparta jest na naturalnych składnikach.

Należy zachować szczególną ostrożność i rozwagę. Fryzjerkę informujemy o ciąży, same malując włosy sobie czy koleżance zakładamy rękawiczki ochronne, wietrzymy pomieszczenia i używamy farby bez amoniaku, albo o jego obniżonej wartości.

Najlepszym momentem na wizytę u fryzjera jest drugi i trzeci trymestr ciąży. W pierwszym natomiast zaleca się ograniczenie stosowania jakichkolwiek środków chemicznych (nawet leków).

Tagi: , , , , , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Forum

Forum
Advertisement

Imiona