Niebieskie Pudełko Przed ciążą Jak uczcić Dzień Kobiet w ciąży?

Jak uczcić Dzień Kobiet w ciąży?

Dzień Kobiet

Trudno czuć się bardziej kobietą, niż nosząc w łonie rozwijający się płód.  Data 8 marca w czasie ciąży staje się więc dniem szczególnej symboliki i zasługuje na wyjątkową celebrację. Co można zaplanować?

Dzień Kobiet traci już demonizowany jeszcze do niedawna posmaczek komunizmu. O nylonach i goździku dla każdej pracownicy nikt już prawie nie pamięta, a 8 marca stał się kolejną okazją handlową, z radością podchwytywaną przez specjalistów od marketingu. Mimo tego komercyjnego charakteru, przesłanie pozostaje przyjemne i jak najbardziej pożądane – sprawić, aby na przednówku wiosny kobiety choć przez jeden dzień poczuły się doceniane, hołubione czy wręcz uwielbiane. Niby tylko gest, ale dla płci pięknej ważny i dalekosiężny w skutkach!

Dzień Kobiet w ciąży – wyjątkowy!

Kobiecość kojarzy się nam urodą, delikatnością, powabem, opiekuńczością. Jej dojrzałą, a można wręcz powiedzieć, że szczytową postacią jest jednak macierzyństwo. Biologiczny cud, który sprawia, że w organizmie połowy przedstawicieli homo sapiens, między płucami a pęcherzem moczowym, może rozwijać się nowy człowiek, w każdym pokoleniu jest tak samo zachwycający i niezwykły. Każda ciężarna czuje się też kobietą w zupełnie nowym wymiarze – matką człowieczeństwa i żywicielką.

Niestety, choć ciąża obfituje w setki takich wzruszających, podniosłych emocji, w dużej części jest też udręką. Od koszmarnych mdłości i skrajnego zmęczenia po wszelakie bóle – fizjologia każe nam słono zapłacić za ów cud. Rodzi się wówczas zwątpienie w siebie, kompleksy, apatia. Cóż więc lepszego niż przerwać ten negatywny łańcuch pięknie spędzonym Dniem Kobiet?!

Przygotować grunt

Aranżacja świętowania Dnia Kobiet z oczywistych przyczyn leży po stronie płci męskiej. Nie wszyscy panowie się jednak do niej garną, czy nawet pamiętają o okazji. I choć w każdy zwyczajny rok można to przemilczeć i zbyć westchnieniem, w czasie ciąży po prostu szkoda jest zaprzepaścić potencjał na zastrzyk dobrej energii. Jeśli więc nie jesteś pewna, czy możesz się w ogóle spodziewać jakiejś formy celebracji, nie bój się zawczasu delikatnie zaznaczyć, że zbliża się Dzień Kobiet i bardzo życzyłabyś sobie spędzić go wyjątkowo. Taka subtelna przypominka w Ojcu Twego Dziecka może wywołać oczekiwaną mobilizację!

Świętować, ale z głową

Kwiaty na Dzień Kobiet, to oczywistość, której nigdy nie będziemy miały dość. Ale współczesne formy celebracji zakrajają coraz szersze kręgi. Mamy więc wieczorki w kawiarniach i klubach, seanse kinowe, specjalne drinki, przysmaki z cukierniach i półki pełne tematycznych słodyczy. 8 marca może być tą rzadką okazją, przy której pofolgujemy sobie więc nieco i uraczymy się wyjątkowym deserem czy wykwintną kolacją. Jakkolwiek silna może być tęsknota za „porządną” celebracją, pamiętajmy jednak o ograniczeniach wynikających z ciąży:

 • Nigdy i w żadnej ilości nie sięgajmy w czasie ciąży po alkohol! Nie ma bezpiecznej ilości, która nie zaszkodzi dziecku, a potencjalna przyjemność nie jest warta ryzyka!
 • Ciężarne nie powinny spożywać surowego mięsa i ryb, więc nie wybieraj na kolację tatara czy sushi. Unikaj także serów z niepasteryzowanego mleka, deserów i sosów na bazie surowych jaj oraz ryb potencjalnie bogatych w rtęć, takich jak makrela, tuńczyk czy rekin.
 • Jeśli lubisz kuchnię egzotyczną, wybieraj dania mniej ostre. Pikantne potrawy sprzyjają zgadze i mogą Cię męczyć całą noc!
 • Nie przesadzaj z kofeiną – jedna średnia kawa dziennie wystarczy!
 • Odrobina słodkości to dobry sposób na celebrację, ale unikaj przejadania się czekoladą czy ciastkami, aby nie cierpieć potem z powodu zgagi, niestrawności czy nagłych skoków glukozy we krwi.

Przyjemność, która trwa

Dzień Kobiet jest oczywiście znakomitą okazją i wymówką do zakupów. Nawet, jeśli partner w tej kwestii dał plamę, masz pełne usprawiedliwienie, aby dopieścić się sama. Pamiętaj jednak, że ciążowe hormony skłaniają nas ku nieprzemyślanym, spontanicznym decyzjom, które nie muszą być dobre. Zastanów się więc przed kliknięciem w ikonkę koszyka, czy zamiast szałowych czerwonych szpilek, które łudzą w Tobie nadzieję rychłego odzyskania pełnego seksapilu, nie będziesz w kolejnych miesiącach cieszyć się raczej pięknymi, wygodnymi tenisówkami? Nie warto też inwestować dużych pieniędzy do odzieży ciążowej, jeśli odliczasz już tygodnie do porodu, nie mówiąc już o bieliźnie, która w najbliższych miesiącach kilkakrotnie zmieni rozmiar. Kupuj, ale z głową, tak, aby prezent sprawił Ci radość nie tylko tu i dziś, ale w długiej perspektywie czasowej!

Nie szalej też z rezerwacją wakacyjnych wypadów czy okazyjnych lotów. Mimo najszczerszych chęci druga połowa ciąży i pierwszy rok z dzieckiem nie są idealnym okresem na swobodne podróżowanie. Jeśli marzysz o przyjemnościach, zmniejsz nieco skalę – wybierz masaż dla ciężarnych, pedicure czy serię dobrych książek!

A może Dzień Kobiet po kobiecemu?

Nawet, jeśli partner jest zapracowany czy nieobecny, albo bukiet tulipanów wydaje się mu wystarczający, nie musisz odmawiać sobie okazji do urozmaicenia ciąży. Dzień Kobiet można bowiem świętować z innymi jubilatkami, stawiając na damską kreatywność. Brakuje Ci pomysłów? Zawsze możesz:

 • Wybrać się z koleżankami na typowo „babski” film;
 • Zorganizować damski wieczorek z grami i wygłupami;
 • Wziąć na kawę mamę i babcię;
 • Wybrać na wieczór z ukochanym film wyreżyserowany przez kobietę lub poświęconym ważnym dla nas sprawom;
 • Urządzić wycieczkę dla innych kobiet z córkami, aby popracować trochę nad solidarnością płci pięknej!

 

 

 

Tagi: , , , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

 • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
 • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
 • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
 • Udział w społeczności Mam na forum
 • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
 • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
 • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
 • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
 • Konkursy z nagrodami
 • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Forum

Forum
Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki