Strona główna » Lifestyle » Lifestyle » Prawo, praca i zasiłki » Jak ustala się obywatelstwo dziecka? Rodziny międzynarodowe

Jak ustala się obywatelstwo dziecka? Rodziny międzynarodowe

narodowość dziecka

Rodzice różnych narodowości to dzisiaj zjawisko na porządku dziennym. Jak prawo odnosi się do ich potomstwa? Co warto wiedzieć o nabywaniu obywatelstwa?

Międzynarodowe rodziny mają się coraz lepiej – w globalnym społeczeństwie jest dużo miejsca na etniczną różnorodność, tolerancję, a nawet biurokratyczne ułatwienia. Dla obywateli Unii Europejskiej wybór kraju zamieszkania jest już wyłącznie kwestią upodobań. Są rodzice, którzy nawet do pracy dojeżdżają za granicę. Co jednak jeśli Polka lub Polak spłodzi dziecko z przedstawicielem innej narodowości? Jaki jest status potomka?

Od czego zależy obywatelstwo dziecka?

Wpływ na obywatelstwo człowieka mają dwa czynniki: obywatelstwo jego rodziców oraz prawo panujące w kraju, w którym się narodził. Istnieje wszak możliwość, i to dość prawdopodobna, że Polka pozna w Wielkiej Brytanii Słowaka i tam założy z nim rodzinę. Przepisy dotyczące nadawania obywatelstwa w poszczególnych krajach są różne, ale generalnie należą do dwóch kategorii:

  • Prawa krwi, w imię którego dziecko dziedziczy obywatelstwo po rodzicach;
  • Prawa ziemi, które mówi, że urodzenie w danym kraju jest powodem do przyznania dziecku jego obywatelstwa.

Obywatelstwo polskie – kiedy dziecko ma do niego prawo?

W Rzeczpospolitej Polskiej obowiązuje prawo krwi, co oznacza, że dziecko polskiego rodzica otrzyma polskie obywatelstwo bez względu na to, gdzie przyszło na świat lub ma adres zameldowania. Warunkiem koniecznym jest jednak, aby w momencie porodu przynajmniej jeden z rodziców miał polskie obywatelstwo.

Przepisy owe mają również przełożenie na adopcję. Przysposobienie dziecka do lat 16 przez jedną lub dwie osoby z polskim obywatelstwem skutkuje automatycznym nadaniem go wychowankowi.

Od 2012 r. potwierdzeniem obywatelstwa jest dokument tożsamości, o który należy zgłosić wniosek w wybranym urzędzie gminy lub ambasadzie. Skutkiem tej procedury będzie nadanie dziecku numeru PESEL. Dodajmy, że w stosunku do dzieci cudzoziemców urodzonych przed 2012 r. stosowany był obowiązek potwierdzenia obywatelstwa za pomocą stosownych dokumentów.

Co ciekawe, jeśli dziecko rodzi się w Polsce, a jego rodzice są nieznani lub nie posiadają żadnego obywatelstwa, noworodkowi również przyznaje się obywatelstwo polskie. Ponadto, jeśli obojgu rodzicom obcokrajowcom nadane zostanie obywatelstwo polskie, wszystkie ich dzieci do lat 16 zyskają je automatycznie.

Czy dziecko może mieć dwa obywatelstwa?

Nie tylko dwa, ale nawet trzy! Wystarczy, że oboje rodziców pochodzi z krajów, które uznają prawo krwi, zaś dziecko urodzi się kraju honorującym prawo ziemi. Do tych ostatnich należą m.in. Stany Zjednoczone, Kanada, Japonia, Meksyk, Brazylia czy Argentyna. Fakt narodzenia się w danym kraju uprawnia również do ubiegania się o obywatelstwo Irlandii, Francji, Grecji, Włoch czy Wielkiej Brytanii przy spełnieniu określonych warunków dotyczących np. stażu zamieszkania. Dla przykładu dzieci urodzone w Wielkiej Brytanii po 1983 r. mają prawo ubiegać się o obywatelstwo niezależnie od narodowości rodziców, jeśli spędziły na wyspach pierwszych 10 lat swego życia. To samo prawo mają w przypadku, gdy jeden z rodziców zyska obywatelstwo brytyjskie lub pozwolenie na stały pobyt.

Niemieckie obywatelstwo nabyć można poprzez urodzenie w kraju, jeśli jeden z rodziców przebywał w nim minimum 8 lat, lub też będąc potomkiem małżeństwa, którego przynajmniej jedna strona posiada niemieckie obywatelstwo.

Również dzieci obywateli Czech, Wielkiej Brytanii, Włoch, Austrii, Danii, Szwecji, Szwajcarii, Hiszpanii i wielu innych krajów mają prawo do tego samego obywatelstwa. Lokalne przepisy regulują jednak czy jest ono przyznawane automatycznie, czy trzeba się o nie ubiegać. Czasami istotnym kryterium jest stan cywilny rodziców!

Warto wiedzieć! Są na świecie kraje, których obywatelstwa nie można łączyć z żadnym innym. Należą do nich m.in. Austria, Holandia, Niemcy czy Słowacja. Wyjątkiem od tej reguły jest właśnie sytuacja, gdy ktoś narodzi się z prawem do dwóch obywatelstw.

Tagi:

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Pakiety

Będę Mamą Skarb Malucha Ja i moje maleństwo

Placówki