W popularnym mniemaniu wybieranie imienia dla pociechy to jedna z największych radości okresu ciąży. Niestety, różnice w poglądach bywają czasem raczej źródłem konfliktu. Jak temu zapobiec?
To zupełnie normalne, że dwoje kochających się ludzi różni się zdaniami na wiele tematów. Miewamy różne gusta, zwyczaje, wartości i doświadczenia, a wszystko to wpływa na decyzje, jakie podejmujemy. Niestety, wybór imienia dla dziecka jest sprawą szczególnie wrażliwą, bo dotyczy w równym stopniu obojga rodziców, a często do równania mieszają się także dziadkowie. Jak wybrnąć z impasu?
Dyskusja w kwestii, która kanapa do salonu wydaje się nam ładniejsza, może być burzliwa i gorąca, ale dotyczy przede wszystkim upodobań estetycznych. Są one również ważne przy wybieraniu imienia dla dziecka, ale większość z rodziców ma jeszcze dodatkowe motywy za obstawaniem przy swojej opcji. Mogą to być:
Podsumowując, On może chcieć nazwać córkę Teresą, po własnej matce; Ona może marzyć o niezwykłej, pełnej charyzmy Kamelii. Niestety, z domieszką hormonów ciążowych i zmęczenia, dyskusja o pokojowym rozwiązaniu bywa mało owocna. Zdarza się też, że jedna ze stron ustępuje dla świętego spokoju, aby potem przez długie lata wypominać drugiej stronie złą decyzję.
Jeśli znaleźliście się w ślepym zaułku, a dyskusja o imieniu dla pociechy przynosi więcej stresu niż pożytku, skorzystajcie z naszych dobrych rad. Może któraś z poniższych taktyk przypadnie Wam do gustu i ułatwi podjęcie ostatecznej decyzji?
W każdym razie pamiętajcie, że nie warto jest kłócić się o imię dla dziecka. Macie teraz zdecydowane ważniejsze priorytety, a stres czy żal nie pomaga nikomu. To też ważny egzamin, abyście nauczyli się współpracować i osiągać kompromis – potrzeb ku temu będzie więcej w ciągu długich lat rodzicielstwa. Jakąkolwiek podejmiecie decyzje, ważne, aby była ona Wasza!
Na koniec warto dodać, że w mało którym domu na Zuzannę mówi się Zuzanna, a na Jana, Jan. Praktyka pokazuje, że nasze dzieci zostają „ochrzczone” przez życie i bywają na koniec „Żabą” czy „Misiem”.
Tagi: imię dziecka, wybór imienia
Dodaj komentarz