Już od pierwszych tygodni ciąży kobieta powinna znajdować się pod stałą opieką lekarza prowadzącego ciążę. Regularne przeprowadzanie badań laboratoryjnych pozwala odpowiednio wcześnie wykryć wszelkie nieprawidłowości, które mogłyby zagrażać zdrowiu mamy oraz prawidłowemu rozwojowi dziecka. Dzięki temu są większe szanse zarówno na utrzymanie ciąży, mimo występujących trudności, jak i zapobieganie wadom rozwojowym.
Kobieta, która planuje ciążę, może być nieświadomą nosicielką wirusów i bakterii stanowiących poważne zagrożenie dla przebiegu ciąży, zdrowia oraz prawidłowego rozwoju dziecka. Z tego względu jeszcze przed zajściem w ciążę lub jak najszybciej po nim powinna zgłosić się na badania laboratoryjne, które wykryją lub wykluczą obecność tego typu zagrożeń. Prywatne centra medyczne, na przykład Centra medyczne Falck.pl, oferują pełne pakiety takich badań.
Do wirusów, których obecność w organizmie bywa bezobjawowa (albo jej objawy są nieswoiste, takie jak na przykład zmęczenie, ból głowy, gardła, mięśni), należą:
Niezwykle groźna dla dziecka może być też obecność w organizmie matki pasożyta Toxoplasma gondii, który wywołuje toksoplazmozę. Do uszkodzenia płodu może przyczynić się również krętek blady, bakteria powodująca kiłę.
Badania laboratoryjne pozwalają ponadto wykryć konflikt serologiczny, do którego dochodzi, jeśli matka dziecka ma grupę krwi o układzie Rh-, a ojciec Rh+. Badania przeprowadza się także, aby wykryć cukrzycę ciążową oraz nadczynność tarczycy.
Najbardziej kompleksowe badania kobieta powinna wykonać w pierwszym trymestrze ciąży, najlepiej jeszcze przed jej 10. tygodniem. Powinna ona wówczas zgłosić się na badanie krwi obejmujące:
Wskazane jest też przeprowadzenie ogólnego badania moczu.
Jeśli ciąża przebiega prawidłowo i nie występują żadne niepokojące objawy, które wymagałyby przeprowadzenia dodatkowych badań, w II trymestrze wystarczy przeprowadzić następujące badania:
Kobiety z Rh- powinny także powtórzyć badanie na obecność przeciwciał anty Rh.
W III trymestrze ciąży warto jeszcze wykonać następujące analizy:
Pozwoli to na ogólną ocenę stanu zdrowia przyszłej mamy. Dzięki badaniom można na przykład stwierdzić, czy we krwi badanej osoby znajduje się odpowiednia ilość czerwonych i białych krwinek, oraz czy stężenie hemoglobiny i hematokrytu jest prawidłowe. W ten sposób wykrywa się między innymi niedokrwistość (anemię). Analiza moczu pozwala natomiast sprawdzić, czy układ moczowy, w tym nerki obciążone ciążą, prawidłowo pełnią swoje funkcje.
Tagi: badania, badania w ciąży, profilaktyka
Dodaj komentarz