Kobieta w ciąży bez wątpienia powinna zwracać uwagę na co, co je i pije. Powszechnie wiadomo, że istnieje wiele substancji mających szkodliwy wpływ na rozwijające się dziecko, a nawet mogących doprowadzić do poronienia czy nieodwracanych zmian w układzie nerwowym. Czy kawa i herbata w ciąży są bezpieczne?
Sama kawa nie ma wpływu na przebieg ciąży. Może ona być przecież zbożowa, a więc bezkofeinowa lub o obniżonej zawartości tej substancji. Głównym czynnikiem wpływającym na konieczność ograniczenia kawy podczas ciąży jest kofeina, czyli organiczny związek chemiczny wpływający między innymi na pobudzenie organizmu.
Kofeina znajduje się w wielu roślinach, nie tylko w kawie. Jej śladowa ilość jest również w czekoladzie (kakao). Substancja ta od wielu lat jest wykorzystywana do pobudzenia oraz wspomożenia uwagi, szczególnie u osób uczących się.
Picie kawy w ciąży jest bezpieczne – pod warunkiem zachowania umiaru. Jeśli dotychczas piłaś kilka filiżanek tego napoju – od teraz będziesz musiała go ograniczyć.
Za bezpieczną dawkę uznaje się około 200 mg kofeiny – to odpowiada dwóm filiżankom słabej kawy. Nie musisz więc z niej całkowicie rezygnować lub korzystać tylko z wersji zbożowych – wciąż możesz pić napar, ale w ograniczonych ilościach.
Mówiąc o bezpiecznej dawce kofeiny w okresie ciąży i jej przełożeniu na filiżanki kawy zazwyczaj używa się stwierdzenia: dwie filiżanki. Warto jednak mieć na uwadze, że nie każdy typ kawy będzie zawierał tyle samo kofeiny. Ile jej więc zawierają poszczególne rodzaje kawy?
Na ilość kofeiny w kawie wpływa również jej gatunek. Najpopularniejsza kawa – Arabica posiada niewiele kofeiny w stosunku do swojej masy. Robusta natomiast jest gatunkiem, który zawiera jej cztery razy więcej.
Herbata, podobnie jak kawa zawiera składnik pobudzający – teinę. W zależności od gatunku niektóre herbaty będą zawierały jej więcej, inne mniej. Herbata nie powinna być więc stosowana jako zamiennik kawy, a jej spożycie powinno być również ograniczone. Oczywiście w ciąży można pić herbatę, jej spożycie w odpowiednich ilościach nie będzie miało negatywnego wpływu na rozwój płodu.
Podobnie jak w przypadku kawy, ilość teiny jest zależna od gatunku herbaty. Pijąc ją w połączeniu z kawą, warto mieć na uwadze, aby każdorazowo liczyć wypitą już kofeinę i teinę. Aby kawa i herbata w ciąży nie została przedawkowana. Pomocna może okazać się poniższa lista:
Robiąc sobie herbatę, należy każdorazowo sprawdzać, czy w składzie nie znajdują się zioła, których podczas ciąży nie powinno się spożywać. Bardzo często w herbatach wieloowocowych czy gotowych mieszankach (np. na dobry dzień lub dobry sen) znajdują się zioła wykazujące potencjalnie szkodliwy wpływ dla rozwijającego się płodu. Na jakie zioła należy zwracać uwagę?
Oczywiście lista jest znacznie dłuższa, jednak są one rzadko spotykane w mieszankach do tworzenia naparów czy w formie przypraw. Warto pamiętać, że użycie tymianku lub rozmarynu suszonego w formie przyprawy, nie będzie miało negatywnego wpływu na ciążę. Ilość spożytych ziół będzie bardzo symboliczna, a więc i uwolnione substancje będą wręcz zerowe.
Przeczytaj więcej w temacie niebezpiecznych ziół dla kobiet w ciąży: https://niebieskiepudelko.pl/ziola-w-ciazy/
Spożywanie ponad 200-300 mg kofeiny dziennie przez ciężarną może powodować negatywne konsekwencje dla płodu. Organizm dziecka nie jest w pełni wykształcony, a w związku z przenikaniem kofeiny do łożyska, płód musi ją metabolizować.
Czas rozkładu kofeiny u dorosłego to około czterech godzin, natomiast wątroba płodu może walczyć z metabolizowaniem nawet 150 godzin.
Spożycie nadmiernej, powyżej dozwolonej, dawki kofeiny może prowadzić do niskiej masy urodzeniowej, przedwczesnego porodu, zaburzeń neurologicznych, ograniczonego przepływu krwi w łożysku i problemów z układem nerwowym.
Warto więc zwracać uwagę na to, co pije mama i wpływa na dziecko. Nie wszystko, co zawiera kofeinę, jest zakazane, również nie każda ilość kofeiny w ciąży będzie odpowiednia.
Tagi: cola, drgawki, herbata w ciąży, herbatki owocowe, kawa w ciąży, kawa zbożowa, kofeina, Moczopędne działanie, odwodnienie, poronienie, teina, zaburzenia czynności serca u noworodka, zaburzenia elektrolitowe, zamienniki bezkofeinowe
Dodaj komentarz