Strona główna » Niemowlę » Waga niemowlaka

Waga niemowlaka

waga niemowlaka

Gdy dziecko przychodzi na świat jedną z pierwszych informacji jakie otrzymujemy jest waga noworodka. Z czasem może ona być powodem do dumy lub spędzać sen z powiek młodym rodzicom.

Noworodek noworodkowi nie równy

Należy zacząć od tego, że dzieci nie rodzą się jednakowe. Nie ma też modelowego przykładu idealnego noworodka, który mówiłby, ile powinien ważyć i mierzyć przychodzący na świat dzidziuś. Dzieci rodzą się z wagą średnio 3,5 kg, przy czym masa donoszonych noworodków waha się od 2800g do 3800g. Dziewczynki są przeważnie lżejsze od chłopców o około 250g.

Za dużo lub za mało

Bywa tak, że dziecko rodzi się z wagą niższą lub wyższą od przeciętnej. Noworodki o wadze poniżej 2500g mają tzw. niską masę urodzeniową. Przyczyn może być wiele m.in. przedwczesny poród, a u dzieci urodzonych o czasie może wynikać to z zaburzonego wzrostu w okresie prenatalnym. Takie zjawisko może być skutkiem np. niewłaściwej diety mamy w ciąży, stosowania używek (papierosów, alkoholu, kofeiny), infekcji płodu, niepowściągliwych wymiotów ciężarnych, chorób ciężarnej m.in. anemii, gestozy itd. Także dzieci z ciąż mnogich rodzą się z niższą masą niż przeciętne noworodki.

Zdarzają się też dorodne maluchy, których waga przekracza nawet 4 kg! Przyczyn można doszukiwać się w uwarunkowaniach genetycznych, bowiem często duzi, wysocy rodzice wydają na świat duże potomstwo, jednak o wiele częściej podejrzewa się występującą u mamy cukrzycę ciążową, która może mieć istotny wpływ na przyrost masy płodu.

Ważenie noworodka

Pierwsze ważenie odbywa się zaraz po urodzeniu lub też po dwóch godzinach jakie mama i dzidziuś powinni mieć dla siebie na chwile bliskości i pierwsze próby karmienia piersią. Wtedy maluch jest zabierany do specjalnie ogrzewanego miejsca, gdzie będzie ważony bez ubranka oraz bez pieluszki. Ten pomiar traktuje się jako masa urodzeniowa dziecka. Kolejne pomiary są wykonywane w szpitalu codziennie. Później w książeczce zdrowia dziecka przy wypisie możemy zobaczyć jaka była najniższa waga, a jaka w chwili wypisu do domu.

Dlaczego waga „skacze”?

U wszystkich noworodków krótko po urodzeniu obserwuje się spadek wagi. W pierwszych dobach życia może to być nawet do 10% początkowej masy ciała i nazywane jest fizjologicznym spadkiem masy ciała. Ma to związek przede wszystkim z tym, że dziecko w pierwszych dniach życia oddaje smółkę, oczyszcza tym samym jelita i traci na wadze. Poza tym dziecko dopiero uczy się jeść, więc porcje te nie są na początku imponujące, a co za tym idzie nie przybiera na wadze zbyt szybko. Dodatkowo energia jest wykorzystywana na pobudzenie do pracy całego organizmu malucha poza brzuchem mamy. Przed wypisem zazwyczaj dziecko waży trochę mniej niż w chwili narodzin. Zazwyczaj po około dziesięciu dniach masa dziecka równa się masie urodzeniowej, a potem dzidziuś zaczyna stopniowo przybierać na wadze.

Przyrosty wagi

W pierwszym okresie po urodzeniu bardzo istotne są przyrosty wagi malucha, dlatego lekarz przy każdej wizycie waży noworodka. Umożliwia to wstępną ocenę stanu zdrowia i rozwoju dziecka. Jednym z sygnałów, że coś może być nie tak ze zdrowiem dzidziusia jest zbyt wolne przybieranie na wadze. To, czy maluch osiąga odpowiednie przyrosty wagi określają pewne normy, które mówią, że dziennie dziecko powinno w pierwszym półroczu przybierać 15 – 30 gramów, tygodniowo 150 – 200 gramów, a miesięcznie ok. 600 – 800 gramów. W ciągu 6 miesięcy maluch powinien podwoić swoją masę urodzeniową, a w okolicach pierwszych urodzin – potroić.

Zbyt mały przyrost wagi często niepokoi młodych rodziców, a niekiedy wręcz spędza sen z powiek. Lekarze, aby ustalić przyczynę tego stanu często proszą o regularne kontrolowanie wagi. Gdzie można ważyć niemowlaka? Jednym z miejsc jest przychodnia lekarza rodzinnego, tam należy umawiać się na ważenie. Innym miejscem jest szkoła rodzenia, a czasem też położna środowiskowa dysponuje wagą i przyjeżdża do domu ważyć noworodki. Inną opcją jest samodzielny zakup specjalnej elektronicznej wagi niemowlęcej i ważenie w domu, jednak należy uważać by nie wpaść w pułapkę ciągłego ważenia malucha.

Zbyt wolne przybieranie na wadze może być sygnałem poważniejszych kłopotów zdrowotnych, niejednokrotnie wymaga dodatkowej diagnostyki i badań tj. morfologia, poziom żelaza, USG jamy brzusznej, badanie moczu. Czasem jednak okazuje się, że nie ma powodu do zmartwień, a wolny przyrost jest chwilowy i wynika z błahych powodów, np. dziecko przechodzi w danej chwili intensywny rozwój, ząbkuje, ma zbyt wiele bodźców podczas jedzenia przez co spożywa mniejsze porcje, itd. Nie można natomiast bagatelizować tego objawu i warto trzymać rękę na pulsie.

Dzieci na sieci

Podczas regularnych wizyt w przychodni, pediatra waży dziecko i sprawdza przy tym jak osiągnięty wynik wypada na specjalnych zestawieniach tzw. siatkach centylowych. Przedstawiają one uśrednione pomiary odpowiednie dla danego wieku oraz płci. Możemy zaobserwować czy nasze dziecko rozwija się prawidłowo i rośnie systematycznie w równym tempie.

Waga dziecka jest ważnym wskaźnikiem stanu zdrowia i rozwoju naszego malucha. Powinno się kontrolować ją tak często, jak to wymagane. Należy jednak pamiętać, że nie ma sensu porównywać swojego dziecka do dziecka znajomych lub nawet jednego swojego dziecka do drugiego, bo wszystkie rosną we własnym tempie.

 

Instagram
Tagi:

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki