Strona główna » Koronawirus » Niemowlę w czasie epidemii grypy i koronawirusa

Niemowlę w czasie epidemii grypy i koronawirusa

kononawirus

Przednówek to okres zwiększonej zachorowalności na grypę, która corocznie pochłania w Polsce tysiące żyć. W tym roku sytuacji nie pomaga fakt rosnącego zagrożenia koronawirusem. Jak chronić najmłodszych? Czy jest się czego bać?

Grypa wydaje się dziś być chorobą dość powszednią, która od czasu do czasu trapi każdego człowieka. Niestety, źródła naukowe alarmują, że nie należy lekceważyć wirusa influenzy, który zagraża w szczególności najsłabszym, a więc osobom o obniżonej odporności, seniorom oraz małym dzieciom – największą śmiertelność wśród nieletnich odnotowuje się bowiem wśród maluszków do 6 miesiąca życia, a następnie od 6 do 23 miesiąca życia.

Kilka słów o grypie

Grypę to infekcja wywołana wirusem influenzy, które nie raz zaskoczyła już świat uderzeniami o śmiertelności liczonej w setkach tysięcy, a nawet milionach. Na dzień dzisiejszy rozpoznaje się cztery szczepy wirusa grypy: A, B, C i D, przy czym ten dostatni jak dotąd nie zaraża ludzi, a ten pierwszy wydaje się najbardziej zjadliwy. Wirus rozprzestrzenia się metodą kropelkową przez kaszel i kichanie zarażonych, a także poprzez dotyk zainfekowanych powierzchni i następujące dotykanie ust, oczu lub nos.

Pierwsze symptomy pojawiają się po 1-3 dniach od zarażenia i zazwyczaj obejmują dreszcze i zimnicę, często przebiegające z gorączką (https://niebieskiepudelko.pl/goraczka-u-2-i-3-latkow/). Z czasem pojawiają się ogólne dolegliwości bólowe, złe samopoczucie, zmęczenie, a dodatkowo także katar, kaszel, ból gardła i ucha; u dzieci także problemy żołądkowe: wymioty, biegunka, bóle brzucha. Nie wszystkie objawy muszą się rozwinąć, a u ok. 1/3 zakażonych infekcja przebiega asymptomatycznie. Samoistne ozdrowienie następuje zwykle w przeciągu 1-2 tygodni, ale po grypie dość często zdarzają się powikłania.

Dlaczego grypa jest szczególnie niebezpieczna dla maluszków?

Niestety, niedziałający jeszcze w pełni system immunologiczny niemowląt może mieć sporo problemów, aby poradzić sobie z grypą. Pediatryczne komplikacje wirusa influenzy najczęściej obejmują zapalenie płuc, odwodnienie, pogorszenie astmy, dolegliwości podobne posocznicy, zapalenie mózgu, a nawet śmierć. W grupie największego ryzyka są dzieci z zaburzeniami neurologicznymi, takimi tak porażenie mózgowe, uszkodzenia kręgosłupa, epilepsja, opóźnienia rozwojowe, itd., które mogą mieć problemy z połykaniem czy prawidłowym odruchem kaszlu.

Jak chronić niemowlęta przed grypą?

Większość światowych organizacji i instytucji zajmujących się zdrowiem publicznym twierdzi, że najlepszą ochroną dla dzieci powyżej 6 miesiąca są coroczne szczepienia przeciw grypie (https://niebieskiepudelko.pl/szczepienia-obowiazkowe-i-zalecane-w-wieku-przedszkolnym/)w jednej z dwóch form: zastrzyków zawierających nieżywego wirusa influenzy lub sprayu donosowego zawierającego żywe wirusy – ta druga opcja dotyczy wyłącznie zupełnie zdrowych dzieci powyżej 2 roku życia. Klasyczną jednodawkową szczepionkę podaje się zwykle na jesień, ale możliwa jest aplikacja również w trakcie trwania sezonu grypowego, którego największa intensywność przypada zwykle na miesiące od stycznia do marca.

Poza tym, i przede wszystkim w przypadku nieszczepienia, ochrona przed grypą w okresie zwiększonej zachorowalności obejmuje:

  • Ograniczenie do minimum bliskich kontaktów z obcymi oraz ludźmi, o których wiemy, że nie są aktualnie zdrowi lub mają styczność z kimś chorym na grypę;
  • W przypadku chorego domownika narzucenie konieczności zakrywania ust i nosa chusteczką przy kichaniu i kaszlu;
  • Mycie niemowlęciu rączek po każdym powrocie do domu oraz wizycie obcych;
  • Wymaganie rygorystycznego mycia rąk od każdego gościa i domownika powracającego z zewnątrz.

Co robić gdy dziecko ma grypę?

Każde niemowlę poniżej 6 miesiąca życia, które wykazuje symptomy wskazujące na grypę musi zostać skonsultowane z lekarzem. W przypadku starszych dzieci natychmiastowej pomocy medycznej wymagają:

  • problemy z oddychaniem, zasinienie wokół ust;
  • wyciąganie żeber przy każdym oddechu;
  • nagłe zaprzestanie poruszania się (raczkowania, chodzenia);
  • brak łez przy płaczu i suche pieluszki;
  • brak świadomego kontaktu ze strony dziecka;
  • gorączka sięgająca 40 stopni C;
  • kaszel, który poprawił się, a potem znów powrócił ze zdwojoną siłą.

Klasyczne leczenie grypy polega na wypoczynku, podawaniu dużej ilości płynów oraz obniżania wysokiej temperatury za pomocą paracetamolu lub ibuprofenu, ale w niektórych przypadkach pediatra może zalecić również podawanie leków przeciwwirusowych takich jak Oseltamivir (do 48 godzin od pojawienia się pierwszych symptomów). Jeśli niemowlę nie chce jeść, nie należy go zmuszać, ale warto wprowadzić bardziej kaloryczne płynne pokarmy, takie jak rosół, jogurt czy mus jabłkowy. Ponadto, poleca się odciąganie kataru (https://niebieskiepudelko.pl/6-naturalnych-sposobow-na-katar-u-niemowlecia/), częste wietrzenie domu i nawilżanie powietrza w pokoju dziecka.

Co warto wiedzieć o koronawirusie?

Choć w naszej części Europy grypa wciąż jest większym zagrożeniem niż koronawirus, medialna panika sprzyja trwożliwym myślom rodziców. Na szczęście, dotychczasowe dane epidemiologiczne są pozytywne – dzieci bardzo rzadko padają ofiarą wirusa, który wydaje się atakować przede wszystkim osoby starsze. Chińscy lekarze donoszą również, że przebieg infekcji w młodych organizmach jest dość lekki i zasadniczo nie powoduje komplikacji ani tragicznych następstw. Wśród 9 dzieci w wieku od 1 do 11 miesięcy, które opisano w małych studium przeprowadzonym w Wuhan, jedynie cztery miały gorączkę, a dwoje rozwinęło kaszel. Wszystkie ozdrowiały bez następstw.

Oficjalne zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia zalecają przy tym kontynuację karmienia piersią, nawet, jeśli matka wydaje się zainfekowana. Poza tym, w celu ograniczenia ryzyka zakażenia poleca się te same kroki, co w przypadku ochrony przed grypą.

 


Zapraszamy na nową stronę kategorii, w ramach której będziemy dodawać kilka razy w tygodniu ważne dla Ciebie i Twoich bliskich artykuły związane z koronawirusem.

Życzymy dużo zdrowia!

Zespół Niebieskie Pudełko


 

Tagi: , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Pakiety

Będę Mamą Skarb Malucha Ja i moje maleństwo

Placówki