Nie czujesz się komfortowo w podpaskach, a noszenie tamponów Ci nie odpowiada? Kubeczek menstruacyjny to coraz popularniejsza alternatywa dla tradycyjnych produktów higienicznych, które hurtowo zaśmiecają świat. Jakie są jego wady i zalety?
Pod pojęciem kubeczka menstruacyjnego rozumiemy małe elastyczne naczynie wprowadzane do pochwy w czasie miesiączki w celu wyłapywania krwi. Wykonane jest ono z elastomeru, najczęściej silikonu medycznego, ale czasem również gumy termoplastycznej lub lateksowej. W zależności od producenta może mieć różny kształt – dzwonka, miseczki lub litery „V” oraz inny typ wykończenia krawędzi oraz dna. To ostatnie może przyjmować formę łodyżki lub pętelki i ułatwia wyciąganie kubeczka. Każdej kobiecie może pasować nieco inny model, więc warto wypróbować kilka.
Zasada działania kubeczka menstruacyjnego jest bardzo prosta – umieszcza się go w pochwie tak, aby idealnie przylegał do jej ścian, zapobiegając przeciekom. Ponieważ kobiety mają jednak różny przebieg cykli, większość producentów oferuje kubeczki w rozmiarach S, M i L. Odpowiadają one objętości krwi menstruacyjnej, więc jeśli masz wyjątkowo intensywne okresy, możesz potrzebować rozmiaru L. Rozmiary mogą być również określane za pomocą średnicy (zwykle od 38 do 48 mm) oraz długości (35-66 mm).
Odpowiedź na pytanie jak dobrać kubeczek menstruacyjny powinna uwzględniać również wiek kobiety i poziom aktywności fizycznej oraz budowę anatomiczną – kobiety z krótką szyjką macicy będą potrzebować krótszego modelu, a panie bardziej atletyczne mogą wybrać kubeczek z nieco twardszego tworzywa, który lepiej się sprawdzi podczas treningów. Optymalny wybór może więc uwzględniać kilka prób i błędów. Na początek najlepiej jest wypróbować model miękki w rozmiarze S!
Pamiętaj: dobrze dobrany kubeczek menstruacyjny powinien być niewyczuwalny podczas chodzenia i siedzenia, a jednocześnie musi być całkowicie szczelny!
Sprawdź, co Twój cykl miesiączkowy mówi o Twoich szansach na zajście w ciążę: https://niebieskiepudelko.pl/cykl-miesiaczkowy/
Wbrew pozorom zakładanie kubeczka menstruacyjnego nie jest wielką trudnością – na pewno poradzą sobie z nim wszystkie kobiety noszące tampony. Nie oznacza to, że pójdzie Ci idealnie za pierwszym razem – sprawna aplikacja wymaga praktyki.
Od czego zacząć? Zawsze od umycia rąk. Pamiętaj, że na palcach i pod paznokciami mogą znajdować się zanieczyszczenia, które grożą poważną infekcją! W następnej kolejności:
Uwaga: Kubeczek menstruacyjny zakłada się niżej niż tampon!
Prawidłowo założony kubeczek menstruacyjny może pozostawać w pochwie przez okres do 12 godzin, a więc znacznie dłużej niż tampon. Długość noszenia zależy oczywiście od natężenia krwawienia. Gdy przyjdzie pora na wyjęcie, możesz usiąść wygodnie na toalecie i pociągnąć za końcówkę. Po opróżnieniu, kubeczek umyj pod bieżącą wodą i możesz go od razu założyć ponownie.
Po zakończeniu menstruacji kubeczek należy wygotować przez kilka minut we wrzącej wodzie i pozostawić do wyschnięcia. Następnie należy umieścić go w pudełku lub woreczku, tak aby nie osiadał na nim kurz.
Co możesz robić z kubeczkiem menstruacyjnym? Jeśli jest dobrze dobrany i założony, praktycznie wszystko! Kubeczki sprawdzają się podczas sportów, w tym również pływania w basenie. Można w nich spać, a płytkie modele w formie krążków umożliwiają nawet współżycie seksualne.
Czy kubeczek menstruacyjny to rozwiązanie dla każdego? Niekoniecznie. Kobiety o bardzo szerokiej i niskiej pochwie mogą mieć problem ze znalezieniem optymalnego rozmiaru i skuteczną aplikacją. Ponadto, korzystanie z kubeczka wymaga dostępu do umywalki – w toaletach publicznych czy na wakacjach na łonie natury może to być problemem. Wówczas można posłużyć się nawilżanymi chusteczkami.
Kubeczka menstruacyjnego nie powinny pod żadnym pozorem stosować kobiety w trakcie połogu oraz po przebytych operacjach ginekologicznych. Niewskazane jest również stosowanie go w czasie infekcji pochwy. Bezpieczeństwo stosowania zależy przede wszystkim do zachowania należytych standardów higieny!
Czy kubeczka menstruacyjnego należy się bać? Na pewno nie. Jest to co prawda rozwiązanie, które wymaga otwartości i cierpliwości, ale oferuje szereg wydatnych korzyści, w tym:
Próbowałaś? Masz zamiar spróbować? Raczej się nie zdecydujesz Czekamy na Wasze opinie i dobre rady dotyczące stosowania kubeczków menstruacyjnych.
Tagi: kubeczek menstruacyjny, menstruacja, miesiączka
Dodaj komentarz