Strona główna » Ciąża i poród » Ciąża » Libido w ciąży – seks w czasie ciąży

Libido w ciąży – seks w czasie ciąży

Przyszli rodzice całujący się

Dużo mówi się o seksie w ciąży, jego korzyściach i ewentualnych zagrożeniach. Rzadko jednak pod rozważanie poddaje się libido przyszłej mamy, czyli jej ochotę na seks.

Trudno współżycie intymne rozpatrywać bez kontekstu ochoty i pożądania. Libido tymczasem jest kapryśne już w zwykłym cyklu miesiączkowym kobiety, w czasie ciąży zaś podlega wyjątkowym fluktuacjom. Z jednej strony wpływają na niego oczywiście hormony ciążowe; z drugiej, nie bez znaczenia pozostają inne symptomy fizyczne, figura, a także postrzeganie samej siebie. Co warto więc wiedzieć o libido przyszłej mamy w poszczególnych trymestrach?

Dlaczego libido się zmienia w ciąży?

Ochota na seks nie tylko jest różna w ciąży i przed nią (a tym bardziej po porodzie), ale także wykazuje dość znaczące fluktuacje w czasie trwania najbardziej niezwykłych dziewięciu miesięcy w życiu kobiety. I trudno się temu dziwić, zwłaszcza że zmienia się również apetyt, potrzeba snu, a zwłaszcza samopoczucie. Najpoważniejszym winnym są oczywiście hormony, które od pierwszego dnia po zagnieżdżeniu się zarodka w macicy pracują nad tym, aby stworzyć najlepsze warunki do rozwoju płodu. To, co odczuwa kobieta – od mdłości po trudności w skupieniu – to zaledwie skutki uboczne wahań estrogenu, progesteronu, prolaktyny i innych hormonów. Na szczęście, niektóre z tych skutków, mogą być korzystne!

 

Libido w ciąży a seks

 

Poza hormonami, wpływ na libido w ciąży, mogą mieć także i inne czynniki. Same zmiany fizyczne związane często z brakiem akceptacji swego ciała czy bólami naciskanych przez macicę narządów, czy nerwów nie skłaniają ku erotyce. Do tego dodać należy stresy, obawy, zmiany rytmu posiłków, większą lub mniejszą ilość snu oraz indywidualne predyspozycje. W efekcie, podczas gdy jedne kobiety wspominają ciążę jako jeden z bardziej erotycznych okresów w życiu, inne stają się oziębłe nie do poznania.


Więcej o hormonach w ciąży przeczytasz tutaj: https://niebieskiepudelko.pl/hormony-ciazowe/


Libido w ciąży – I trymestr

Pierwsze dwanaście tygodni ciąży bywa dla kobiety najbardziej uciążliwe pod względem psychologicznym. Sam pozytywny test bywa szokiem, a po nim następuje dotkliwe uświadomienie sobie czekających nas zmian życiowych. Większa część ciężarnych w tym okresie cierpi również na silne mdłości, wymioty, oraz skrajne wyczerpanie. Jednocześnie hormon gonadotropiny kosmówkowej zaczyna stymulować produkcję estrogenu i progesteronu, a samopoczucie staje się tykającą bombą.

Na seks w pierwszym trymestrze ciąży zazwyczaj nie mamy siły ani ochoty. Wieczorem usypiamy przed telewizorem lub jesteśmy wdzięczne za masaż stóp, ale nic więcej. Sytuacja ulega polepszeniu pod koniec pierwszego trymestru, kiedy mdłości ustają, a i ryzyko poronienia przestaje nam spędzać sen z powiek. Wówczas to znaczna część ciężarnych z radością powraca do współżycia.


Więcej artykułów o pierwszym trymestrze ciąży: https://niebieskiepudelko.pl/category/ciaza-porod/kalendarz-ciazy-tydzien-po-tygodniu/pierwszy-trymestr-ciazy/


II trymestr – teraz czas na seks!

Statystyczna mama w ciąży najlepiej czuje się między czwartym a szóstym miesiącem. Z reguły mijają wówczas mdłości i zmęczenie, a i ryzyko poronienia wyraźnie się zmniejsza. Zawdzięczamy to faktowi, że w drugim trymestrze ciąży poziom gonadotropiny kosmówkowej maleje, podczas gdy estrogen i progesteron nie przestają wzrastać. W rezultacie wiele kobiet w ciąży zaczyna czuć się doskonale, a ich libido niejednokrotnie przewyższa to przed ciążą!

Ochocie na seks i bliskość sprzyja również lepsze dokrwienie narządów płciowych, zwiększona wilgotność pochwy oraz obrzmienie piersi. W efekcie jesteśmy znacznie wrażliwsze na dotyk, a i osiągnięcie orgazmu staje się prostsze niż zazwyczaj. Co więcej, wiele kobiet w tym okresie odczuwa ogólny optymizm i pewność siebie, co zdecydowanie sprzyja seksapilowi i zwiększa potrzeby seksualne przyszłych rodziców.

III trymestr – nie zawsze jest łatwo

Pod koniec ciąży sytuacja może jednak wyglądać bardzo różnie. Z jednej strony wciąż doświadczamy wspomnianych wyżej symptomów hormonalnej saturacji. Kształty stają się apetyczne, cera i włosy często nabierają fantastycznego blasku, a ochota na dotyk jest bardzo wysoka. Z drugiej, na drodze do seksu stawać mogą przeszkody czysto fizyczne – duży brzuszek utrudnia przyjęcie wygodnej pozycji seksualnej w ciąży, dziecko często daje o sobie znać, a na dodatek cierpimy na zadyszkę, częstomocz i zgagę.

 

Para całująca się na łóżku

 

Tak naprawdę ochota na seks w ciąży zależy w ogromny stopniu od kondycji fizycznej kobiety ciężarnej. Jeśli uda ci się utrzymać w ryzach przyrost wagi i będzie spędzała czas aktywnie, masz duże szanse skorzystać z uroków ostatnich tygodni intymności tylko we dwoje. Niestety, poważna nadwaga i związane z nią konsekwencje, jak również komplikacje ciążowe niezależne od trybu życia, mogą położyć szlaban sypialnianym igraszkom. I w tym przypadku związek nie musie jednak ostygnąć – delikatne pieszczoty bywają dla obu partnerów doskonałą namiastką seksu! Pamiętaj, że brak ochoty na seks to nic złego! Chociaż zazwyczaj w ciąży nie ma żadnych przeciwwskazań do aktywności seksualnej, popęd seksualny oraz kondycja partnerki powinny być głównym wyznacznikiem współżycia w ciąży.

Jeśli oboje macie jednak ochotę na współżycie, a ginekolog nie wskazuje przeciwwskazań do uprawiania seksu, nie musicie się ograniczać! Niejedna para pędziła na porodówkę kilka godzin po miłosnych zabawach. Warto jednak mieć świadomość, że jakiekolwiek symptomy zwiastujące rozpoczęcie akcji porodowej (skurcze macicy, odejście czopa śluzowego czy wyciek wód płodowych, nawet jeśli skąpy) są bezwzględnym przeciwwskazaniem do współżycia seksualnego w ciąży!


O naturalnych sposobach na przyspieszenie porodu przeczytasz tutaj: https://niebieskiepudelko.pl/5-naturalnych-sposobow-na-przyspieszenie-porodu/


Ciąża też dotyczy partnera

Co ciekawe, z badań wynika, że podczas gdy dla ciężarnych pierwszy trymestr bywa związany z drastycznym spadkiem libido, u partnerów również notuje się lekkie przygaszenie pożądania, ale w znacznie mniejszym stopniu niż u kobiet. Przyszli tatusiowie natomiast stają się bardziej zdystansowani w ciągu kolejnych trzech miesięcy, osiągając „dno” około szóstego miesiąca ciąży. Potem jednak zaczyna być lepiej! Im bliżej porodu, tym chętniej mężczyźni szukają zbliżenia, być może czując przez skórę, że po porodzie przez dłuższy czas całkiem inne sprawy będą rodzinnym priorytetem. Pamiętaj, że seks ma być komfortowy dla obu rodziców oczekujących dziecka.


Bibliografia:

Szpital Żelazna, https://www.szpitalzelazna.pl/blog/porod/hormony-i-porod

Akademia NFZ, https://akademia.nfz.gov.pl/profilaktyka/ciaza-twoje-prawa-i-potrzeby/

National Library of Medicine, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7074242/

Medical News Today, https://www.medicalnewstoday.com/articles/324556#second-trimester

Tagi: ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Imiona