Strona główna » W jakim wieku zacząć uczyć dziecko jazdy na rowerze?

W jakim wieku zacząć uczyć dziecko jazdy na rowerze?

nauka jazdy na rowerze

Każdy rodzic marzy o momencie, gdy jego pociecha koniecznie owładnie mechanizm dwóch kółek, a spacery staną się żywsze i ciekawsze. Kiedy rozpocząć naukę? Jaki rower wybrać?

Jazda na rowerze to dla malucha przede wszystkim ogromna przyjemność. Nagle jest on w stanie rozpędzić się i przemieszczać z miejsca na miejsce z zawrotną szybkością. Może naśladować dorosłych i czuje się wolny od fizycznych ograniczeń. Co ciekawe, owe subiektywne odczucia idą w parze z realnymi korzyściami rozwojowymi!

Czemu jazda na rowerze jest ważna dla dziecka?

Jazda na rowerze jest dobrym treningiem koordynacji ruchów, rozwija zmysł równowagi oraz ćwiczy refleks. Jest to także doskonała forma ruchu na świeżym powietrzu, który pomaga dotlenić ciało, wykształcić mięśnie i zrelaksować malucha. Nie bez znaczenia jest także rozwój spostrzegawczości, orientacji przestrzennej oraz odpowiedzialności!

Kiedy rozpocząć naukę?

Nie ma jednego idealnego wieku na naukę jazdy na rowerze. Większość małolatów zdobywa tą zdolność między 3 a 8 rokiem życia, najczęściej około 5 lat. Wstępnym etapem bywa zwykle jazda na odpychanych pojazdach biegowych, którą można rozpocząć już, gdy maluszek skończy 1,5 roku. Od jego sprawności, pewności siebie i kondycji zależy, kiedy przesiąść się na większy model do odpychania, a kiedy dalej na rower. Czasem pierwsza próba jest niewypałem – dziecko się boi lub nie chce pedałować i wówczas lepiej jest wrócić do modelu odpychanego i spróbować ponownie za jakiś czas. Nic na siłę!

Kwestią dyskusyjną jest natomiast czy jazda na dwóch kółkach powinna być poprzedzona jazdą na rowerze o dwóch dodatkowych kółkach stabilizujących lub na rowerze trzykołowym. Ta metoda ma swoich przeciwników i zwolenników, a wybór tak naprawdę zależy wyłącznie od rodzica. Rezultat będzie zawsze ten sam!

Jaki wybrać rower?

Rower i jego wyposażenie muszą być oczywiście dostosowane do wieku  i sprawności motorycznej dziecka.

 • Dla dzieci  2-4 letnich o wzroście 80-108 cm odpowiedni jest rowerek biegowy z kołami o średnicy 12″.
 • Dla 4-6-latków o wzroście w przedziale 95-122 cm poleca się już rowerek z pedałami i kołami o średnicy 16″.
 • Dzieci w wieku 5-8 lat mierzące od 110 do 120 cm wzrostu mogą jeździć na rowerze z kołami o średnicy 20” i ramą w wymiarze: 11”, 12” lub 13”.
 • Dzieciom w przedziale wiekowym 7-12 lat mierzącym do 145 cm poleca się rowery z kołami o średnicy 24” oraz ramą od 11” do 15”.

 

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Stałym wyposażeniem małego rowerzysty powinien być oczywiście dobrze dopasowany kask ochronny (starannie zapięty!) oraz ochraniacze na łokcie i kolana. Zwłaszcza na początku nauki chronią one malucha przed poważnymi kontuzjami związanymi z brakiem koordynacji i rozsądku. Naprawdę nie warto ryzykować nawet „na chwilę”. Ponadto warto wyposażyć maluch w kurtkę w wyrazistym, nawet rażącym kolorze, a na rowerze zamontować elementy odblaskowe. Takie małe detale paradoksalnie mogą pomóc uniknąć wielkich dramatów!

Instagram
Tagi:

Twoje korzyści z rejestracji

 • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
 • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
 • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
 • Udział w społeczności Mam na forum
 • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
 • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
 • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
 • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
 • Konkursy z nagrodami
 • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Forum

Forum
Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki