Nawyki żywieniowe kobiet w ciąży

nawyki żywieniowe kobiet w ciąży

Niestety, mimo apelów lekarzy i zaleceń dietetyków wciąż jeszcze ogromna liczba ciężarnych nie docenia roli, jaką odżywianie odgrywa w zdrowym rozwoju dziecka.

Ciąż zaskakuje nas czasem z dnia na dzień i nie pozostawia wiele czasu na zmianę nawyków. W konsekwencji kobiety częściej jedzą „za dwoje” niż zdrowo i pełnowartościowo. Oto najczęstsze błędy żywieniowe zidentyfikowane wśród Polek:

Mało warzyw, niedostateczne zmiany

W 2012 TNS OBOP przeprowadził badania „Polka w ciąży” na grupie 750 kobiet w wieku 20-55 lat, które były w ciąży, są w ciąży lub nie wykluczają ciąży w przyszłości. Prawie połowa respondentek przyznała, że bardzo ważnym elementem zdrowego odżywiania w ciąży jest spożywanie owoców (46 %) oraz warzyw (48%), jednak jedynie 17 % ankietowanych przyznało, że faktycznie spożywa bądź spożywało owoce będąc w ciąży! Jest to zjawisko niepokojące, gdyż wspomniane produkty są źródłem witaminy C, antyoksydantów i błonnika pokarmowego. Tym samym zapobiegają nadciśnieniu tętniczemu podczas ciąży; warunkują prawidłowy rozwój układu nerwowego u dziecka, a także ułatwiają wchłanianie i przyswajanie żelaza.

Pamiętaj: Zgodnie z obowiązującymi zaleceniami, kobiety ciężarne powinny spożywać w II i III trymestrze ciąży ok. 500 g warzyw i 400 g owoców dziennie. Powinny też wybierać jak najbardziej urozmaicony asortyment!

Z badania wynikło również, że 56 % kobiet, które były lub są w ciąży, że nie zmieniło nic w swoim żywieniu w tym okresie. Bardzo rzadko zwracały one uwagę na produkty takie jak ryby, białe mięsa i przetwory mleczne, które są niezbędne, aby zapewnić właściwą podaż koniecznych składników odżywczych. Tylko 4 % respondentek przyznało się do wprowadzenia stosownych zmian w jadłospisie!

Brak regularności, za mało pełnych ziaren

Z innego badania, przeprowadzonego w 2015 r. na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu na grupie 246 kobiet ciężarnych wynika natomiast, że tylko 20% trzyma się planu regularnych posiłków zalecanego przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Zdecydowana większość dojada w ciągu dnia wedle apetytu, najchętniej sięgając po… słodycze.

Pamiętaj: Nadmiar węglowodanów prostych i kalorii w diecie ciężarnej grozi rozwojem cukrzycy ciążowej oraz otyłości!

Z analizy wynikło również, że ciężarne spożywają za mało zbóż i ich przetworów, zwłaszcza produktów pełnoziarnistych (jedynie 13% respondentek!), natomiast zbyt dużo niepolecanych serów żółtych i topionych (chudy nabiał jest lepszym rozwiązaniem!).

Wciąż z procentami!

Optymizmem nie napawają również dane dotyczące spożycia alkoholu w ciąży. Z raportu Głównego Inspektoratu Sanitarnego za rok 2017 wynika, że aż 6% przyszłych mam przyznaje się do picia. Jest to wyniki o nieco niższy niż 5 lat wcześniej, ale wciąż zbyt wysoki.

Pamiętaj: Żadna ilość alkoholu w czasie ciąży nie jest bezpieczna dla płodu! Każda dawka piwa, wina czy wódki przedostaje się bowiem przez łożysko do organizmu płodu. Zwłaszcza w wczesnym etapie ciąży może to prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń nerwów i narządów dziecka!

Tagi: ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Forum

Forum
Advertisement

Imiona