Medycyna nieustannie kroczy naprzód, a wraz z tym postępem doskonalą się techniki diagnozowania ewentualnych wad wrodzonych u płodów. Dowiedz się więcej o nowoczesnych nieinwazyjnych badaniach prenatalnych.
Możliwość badania płodu bez ryzykownego ingerowania w środowisko macicy okazała się rewolucją. NIPT (z ang. Non-Invasive Prenatal Tests) to grupa testów, które wychwytują wolne DNA płodu krążące w krwioobiegu matki. Wystarczy więc zwykły odbiór krwi od ciężarnej, aby zbadać materiał genetyczny rozwijającego się w jej łonie człowieczka.
W Polsce przyszłe mamy w ramach badań dofinansowanych przez NFZ mogą skorzystać z diagnostyki testem PAPP-A. Jest to również badanie nieinwazyjne oparte na próbce krwi matki, ale nie ma charakteru genetycznego tylko biochemiczne. Jego celem jest określenie poziomu białka A produkowanego przez łożysko. W zależności od wyników można określić prawdopodobieństwo wystąpienia u płodu m.in. podstawowych aberracji chromosomowych, ale także ryzyko przedwczesnego porodu. Testy PAPP-A są jednak niedoskonałe, a poziom wykrywalności zespołu Downa wynosi u nich zaledwie 70% (85-95% w przypadku kombinacji PAPP-A, badania przezierności karkowej oraz wolnego hCG).
Pierwszym szeroko dostępnym testem genetycznym z grupy NIPT był wdrożony w 2010 r. NIFTY. Do końca 2021 r. skorzystało z niego ponad 10 milionów kobiet na całym świecie! NIFTY pozwala sekwencjonować faktyczne DNA płodu i wykrywa trisomię 13 (Zespół Patau), trisomię 18 (zespół Edwardsa) oraz trisomię 21 (zespół Downa) z dokładnością na poziomie nawet 99,5%. Poza tym jest w stanie określić płeć dziecka, stwierdzić aneuploidie chromosomów płciowych oraz nawet 60 różnych delecji/duplikacji o odpowiednio dużej wielkości.
Ogromne postępy w dziedzinie badań genetycznych pozwoliły jednak rozwinąć szereg dodatkowych testów nieinwazyjnych o szerokim spektrum diagnozowanych problemów. Obecnie w Polsce można już wykonać takie badania jak:
Specjalnie dla naszych użytkowniczek 10% rabatu z kodem VERA10 na test VERAgen – sprawdź szczegóły tutaj.
Zaawansowana diagnostyka prenatalna jest niestety bardzo droga, a pacjentka musi pokryć całość kosztów z własnej kieszeni. Nic dziwnego, że kliniki zajmujące się wykonaniem badań prześcigają się w pakietach usług towarzyszących. Wiele placówek oferuje np. możliwość spłaty należności na raty.
Poza tym pacjentki mogą liczyć na konsultację wyniku ze specjalistą w dziedzinie genetyki. Pomoże on zrozumieć realne ryzyko i może doradzić ewentualne dalsze kroki. Ciekawą opcją jest również ubezpieczenie wyniku. Skorzystanie z niej oznacza, że jeśli wynik testu był negatywny, a dziecko urodzi się chore, matka otrzymuje odszkodowanie finansowe o ustalonej wcześniej wysokości.
Decyzja o wykonaniu badań NIPT jest bardzo trudna. Z jednej strony jest poważnym obciążeniem finansowym i źródłem dodatkowego stresu, z drugiej pozwala przygotować się czarny scenariusz. Lekarze nie zachęcają jednak wcale każdej kobiety w ciąży do poddawania się złożonym badaniom genetycznym. Tym bardziej że oferowana standardowo diagnostyka prenatalna jest dość skutecznym narzędziem.
Nad wykonaniem testy NIFTY, Harmony, Panorama, Veracity czy VERAgene powinny jednak zastanowić się kobiety:
W powyższych przypadkach każdy ze wspomnianych wyżej testów jest racjonalnym wyborem, bo wszystkie cechuje wysoka czułość i swoistość.
Pamiętaj, że zdecydowana większość dzieci rodzi się zdrowa!
Bibliografia:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6294102/
https://pogu.com.au/services/non-invasive-prenatal-testing-nipt/
https://medlineplus.gov/genetics/understanding/testing/nipt/
https://my.clevelandclinic.org/health/diagnostics/21050-nipt-test
https://www.gynae-centre.co.uk/blog/which-non-invasive-prenatal-test-nipt-is-best/
Tagi: badania prenatalne, veracity, veragene
Dodaj komentarz