Prace nad tym projektem w Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej trwały od 2024 roku. Kilka miesięcy później, 19 marca 2025 weszła w życie ustawa, która gwarantuje rodzicom dzieci przedwcześnie urodzonych i hospitalizowanych po urodzeniu dodatkowy wymiar urlopu, nawet do 15 tygodni. Jakie warunki trzeba spełnić i gdzie złożyć odpowiedni wniosek?
Trudno nie zauważyć, że urlop macierzyński w rzeczywistości jest ciężką pracą w domu, dochodzeniem do siebie po porodzie i odnajdywaniem się w nowej rzeczywistości z dzieckiem. Niestety nie każdy rodzic może wyjść z noworodkiem do domu. Każdego roku w Polsce ponad 20.000 rodzi się przed terminem porodu lub jest hospitalizowanych z innych przyczyn. Wówczas zamiast pięknych chwil z maleństwem rozpoczyna się walka o sprawność i zdrowie dziecka.
Wiedząc, jakie trudności napotykają rodzice dzieci urodzonych przed terminem porodu, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt, który gwarantuje dodatkowy urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i dzieci wymagających hospitalizacji.
Jak wygląda rozwój wcześniaka? Sprawdź! https://niebieskiepudelko.pl/wszystko-co-chcialabys-wiedziec-o-rozwoju-wczesniaka/
W zależności od masy urodzeniowej oraz tygodnia ciąży, w którym urodziło się dziecko, rodzicom będzie przysługiwać inny wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego. Warto pamiętać, że uprawnieni do niego są osoby pozostające w stosunku pracy. Rodzice dzieci urodzonych przedwcześnie mogą liczyć na:
Ustawa wchodzi w życie 19 marca 2025 r. i od tego dnia będzie można ubiegać się o uzupełniający urlop w przypadku urodzenia wcześniaka lub dziecka wymagającego hospitalizacji po porodzie.
Dodatkowy urlop dla rodziców wcześniaków będzie udzielany na podobnych warunkach, co urlop macierzyński w normalnym wymiarze. Wypłata otrzymywana przez rodzica będzie więc wynosiła 100% podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego.
W przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka do ustalenia długości trwania dodatkowego urlopu, pod uwagę będzie brana masa urodzeniowa najmniejszego z dzieci lub najdłuższy czas hospitalizacji.
Bardzo ważną informacją jest to, że nowelizacja kodeksu pracy obejmuje nie tylko matki lub ojców, ale również uprawnia do korzystania z dodatkowego wymiaru urlopu rodziców adopcyjnych, rodziców zastępczych i prawnych opiekunów dzieci urodzonych przedwcześnie i/lub wymagających pobytu w szpitalu od pierwszego dnia po porodzie.
O tym, czy da się zminimalizować ryzyko porodu przedwczesnego: https://niebieskiepudelko.pl/jak-zminimalizowac-ryzyko-przedwczesnego-porodu/
Po spełnieniu warunków opisanych w ustawie należy złożyć wniosek do pracodawcy wraz z dokumentami ze szpitala potwierdzającymi pobyt dziecka w szpitalu, urodzenie dziecka z masą nie większą niż 1000g lub rozwiązanie przed 37 tygodniem ciąży.
Dodatkowy urlop macierzyński ma co do zasady zrekompensować rodzicom czas, w którym nie mogli w pełni z niego korzystać, walcząc o zdrowie i życie swojego dziecka.
Bibliografia:
gov.pl, https://www.gov.pl/web/rodzina/dodatkowy-urlop-dla-rodzicow-wczesniakow-coraz-blizej
Tagi: przedwczesny poród, urlop macierzyński, wcześniak
Dodaj komentarz