Ważnym elementem życia rodzinnego jest zorganizowanie urodzin dziecka – szczególnie w wieku przedszkolnym wymaga to od dorosłego zaplanowania zabaw i dostosowania ich do możliwości dzieci oraz ich liczby.
Takie przedsięwzięcie doskonale pasuje do możliwości i pasji dziecka: planowania działania, uczenia się przewidywania, uporządkowanego realizowania fantazji i życzeń. Im młodsze dziecko oczywiście, tym więcej decyzji i wykonania leży po stronie dorosłego.
„Prawda – nieprawda”
Ciekawa dla dziecka w tym wieku może być zgadywanka, która pobudza refleksję, ujmowanie rzeczywistość według kategorii logicznych, a nie według własnej wyobraźni.
„Rodzic na jeden dzień”
Zabawa też ku refleksji dla nas – być może uda się zobaczyć siebie w zwierciadle.
„Krzesło do myślenia”
Kiedy zawiodą sposoby dochodzenia do porozumienia pomiędzy dziećmi, czy pomiędzy dzieckiem a dorosłym, i dziecko traci panowanie nad sobą – dobrym sposobem na uspokojenie jest:
W pełnym frustracji i konfliktów życiu przedszkolaka warto też zadbać o momenty śmieszne, o trochę błazenady. W proponowanej zabawie dziecko będzie mogło obserwować, jakie wrażenie na innych robią jego miny: czy inni się śmieją, na ile to, co ono uważa za śmieszne, jest śmieszne dla innych. Ale również wprowadza ona odprężenie, chwilę wytchnienia od uczenia się poprawności i samokontroli.
„Konkurs na wygłupiacza”
W konkursie bierze udział cała rodzina. Wygrywa ten, komu uda się najczęściej rozśmieszyć innych.
Zaletą tej zabawy jest rozwijanie umiejętności współpracy z dziećmi i z innymi dorosłymi niż rodzice. Wymaga ona od dziecka świadomości swoich potrzeb, swoich stanów emocjonalnych.
Warto uruchomić zabawę, która pozwoli dziecku zapoznać się z całą możliwą paletą ludzkich emocji i z ich określeniami.
„Karty emocji”
Na drzwiach lub na ścianie pokoju dziecka można zawiesić przezroczystą kieszonkę, w której umieści ono rysunek tego, co dzisiaj czuje. To oczywiście pretekst, żeby o tym uczuciu z dzieckiem porozmawiać w spokojnej atmosferze.
Dodaj komentarz