Strona główna » Pomysły na zabawy sensoryczne dla dzieci

Pomysły na zabawy sensoryczne dla dzieci

U dzieci i dorosłych obowiązuje ta sama zasada – nauka jest przyjemna, ciekawa i najbardziej skuteczna, jeśli zaangażujemy w nią wszystkie zmysły!

Warto pamiętać o tej zasadzie, wymyślając zabawy dla naszych małych odkrywców. Aktywności angażujące zmysły pozwalają na budowanie nowych połączeń w mózgu, rozwijają koordynację, procesy poznawcze, kreatywność i tworzą podwaliny pod naukę języka. Poniżej tłumaczymy, na czym polegają zabawy sensoryczne i przedstawiamy cztery proste pomysły na aktywności angażujące wszystkie zmysły dziecka. Udanej zabawy!

Na czym polegają zabawy sensoryczne?

Zabawy sensoryczne wspierają rozwój zmysłów już w okresie niemowlęcym. Ich celem jest dostarczanie różnorodnych bodźców wszystkim zmysłom malucha, poszerzanie świata jego doznań, a tym samym rozwijanie umiejętności i ciekawości otoczenia. Dobra wiadomość jest taka, że zabawy sensoryczne nie wymagają od nas żadnych nakładów finansowych! Nie trzeba wydawać fortuny na specjalne zabawki sensoryczne (chociaż można je znaleźć w sklepach) – nie ogranicza nas tu zasobność portfela, a jedynie wyobraźnia i zasoby czasowe. Czas na buszowanie w kuchennych szafkach czy biurkowych szufladach – z pewnością znajdą się tam wszystkie przedmioty potrzebne do przygotowania zaproponowanych przez nas zabaw!

Czemu służą zabawy sensoryczne?

Zabawy sensoryczne zmieniają dzieci w małych odkrywców i pomagają im w naturalny sposób odkrywać zjawiska fizyczne. Stymulowanie zmysłów odpowiednimi bodźcami sprawia, że dzieci rozwijają procesy poznawcze, językowe, społeczne, emocjonalne, fizyczne i kształtują kreatywność. Przy okazji zaś uczą się rozwiązywania problemów, poznają pojęcia, dzięki którym łatwiej będzie im się nauczyć języka, rozwijają koordynację ruchową i układ motoryczny, eksperymentują i poznają świat. Jeśli nasz maluch ma rodzeństwo lub na sesję zabaw sensorycznych zaprosimy jego rówieśników – dzieci dodatkowo rozwijać będą inteligencję społeczną i nauczą się współdziałania. Zabawy sensoryczne pokazują, że ważniejszy jest proces niż efekt działania – to, w jaki sposób dzieci wykorzystują materiały jest ważniejsze od tego, co z nich zrobią.

Pomysły na zabawy sensoryczne dla dzieci

Świat bosych stóp

Pod tą nazwą kryje się trasa spacerowa dla dzieci składająca się z kilku powierzchni o odmiennych właściwościach. Na podłodze wykładamy kawałki tkanin (np. bawełna, wełna, futro, aksamit, puch), papier (np. gazetowy, papier do pieczenia), folię aluminiową, tacki wypełnione substancjami sypkimi (np. piaskiem, ryżem, kaszą, drobnymi kamyczkami). Spacer sensoryczną trasą rozwinie u dzieci zmysł dotyku – za pomocą bosych stópek poznają różne rodzaje powierzchni i faktury materiałów. Różnokolorowe materiały pobudzą zmysł wzroku, a dźwięki wydawane podczas chodzenia będą stymulować słuch. Tego rodzaju zabawę możemy zrobić także na świeżym powietrzu, wykorzystując np. brzeg morza, trawę, ściółkę leśną.

Aromatyczna kuchnia

Do tej zabawy potrzebujemy kilku nieprzezroczystych naczyń (jeśli nie mamy takowych pod ręką, wystarczą słoiki). Wsypujemy do nich aromatyczne przyprawy, zioła i produkty spożywcze, które możemy znaleźć w naszej kuchni. Mogą to być np. ziarenka kawy, kakao, cynamon, goździki, skórka cytrynowa, liście mięty, bazylii lub herbaty, czosnek, pokrojona cebula. Młodsze dzieci mogą wąchać zawartość słoiczków i decydować, czy zapach im się podoba, czy nie. Mogą także zanurzyć paluszki w słoikach, by poczuć fakturę produktów.

Nieco starszym maluchom możemy przygotować po dwa pojemniki z tymi samymi produktami, by mogły dopasowywać zapachy do siebie. Jeszcze starsze dzieci zachęcamy do wąchania i opowiadania o tym, co myślą o danym zapachu, czy coś im przypomina, jak by go opisały swoimi słowami. Możemy także przygotować naklejki z nazwami lub symbolami produktów, by dziecko nakleiło je na odpowiednich opakowaniach.

Księga skarbów

Przygotujmy duży zeszyt lub zszyjmy ze sobą kilkanaście arkuszy kolorowego, dość twardego papieru. Teraz na każdej stronie możemy przykleić po dwa rodzaje materiałów lub małych przedmiotów o różnej fakturze i wykonanych z odmiennych tworzyw. Najlepiej, by materiałów na jednej stronie nie było zbyt dużo, by dziecko mogło się lepiej skupić na badaniu dwóch odmiennych faktur. Mogą to być skrawki tkanin, folia bąbelkowa, aluminiowa lub spożywcza, guziczki, ziarnka kaszy lub ryżu, kilka kropel wosku ze świecy, plastelina, liście, trawa, cienkie gałązki – rozejrzyjmy się po kuchni, ogrodzie i poszperajmy trochę w szufladach.

Jeśli chcemy się trochę pobawić, możemy w książeczce zrobić z papieru otwierane okienka lub drzwiczki, pod którymi „ukryjemy” przedmioty i skrawki materiału – maluch będzie miał ogromną frajdę z szukania skarbów. Ta zabawa rozwinie zmysł wzroku, słuchu, dotyku, zapachu (w zależności od tego, czy w książeczce znajdą się aromatyczne produkty), a także koordynację ruchową.

Stempelki z ziemniaka

Stempelki z ziemniaka to już klasyk wśród dziecięcych zabaw – są bajecznie proste do zrobienia, a dzieciom sprawiają ogromną radość. Wystarczy przygotować kilka umytych ziemniaków, przekroić je na połówki i nożykiem powykrawać kilka wzorów stempelków. Mogą to być figury geometryczne, kwiatki, liście, gwiazdki czy słoneczka. Dzieci wybierają stempelek i maczają go w ulubionych kolorach farbek, odciskając dowolne wzory na arkuszach papieru. Ta prosta zabawa rozwinie koordynację oko-ręka i precyzję ruchów dłoni, a także będzie stymulować zmysł wzroku, dotyku i słuchu.

Instagram
Tagi: , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki