Termin porodu to data, która wskazuje najbardziej prawdopodobny dzień przyjścia dziecka na świat. Choć nie jest ona wyznacznikiem, że poród rozpocznie się właśnie wtedy, to na tej podstawie można określić, czy płód rozwija się prawidłowo w stosunku do wieku ciąży, a poród nie zaczyna się zbyt wcześnie.
Ciąża po terminie – to określenie dotyczy czasu, kiedy ciężarna przekroczyła już 42. tydzień ciąży. Jakie jest postępowanie w przypadku ciąży po terminie porodu i czy trzeba się zgłosić do szpitala na wywoływanie?
Jak przyspieszyć poród naturalnie? https://niebieskiepudelko.pl/5-naturalnych-sposobow-na-przyspieszenie-porodu/
Lekarz prowadzący, po potwierdzeniu ciąży, ustala prawdopodobną datę porodu. W tym celu stosuje się tzw. regułę Naegelego. Oblicza się ją wg następującego schematu:
data pierwszego dnia ostatniej miesiączki – 3 miesiące + 1 rok + 7 dni = data porodu.
Możesz ją również obliczyć samodzielnie lub stosując internetowe kalkulatory. Należy pamiętać, że jest to jedynie przybliżona data, a za poród w terminie uznaje się ten, który samoistnie rozpocznie się pomiędzy 37. a 42. tygodniem ciąży. Wynika to z faktu, że najczęściej nie ma dokładnej pewności, kiedy doszło do zapłodnienia, więc nie jest możliwe obliczenie wieku ciąży od dnia poczęcia. Najbardziej wiarygodnym pomiarem jest ocena wieku płodu na podstawie poszczególnych wymiarów dziecka wykonanych podczas badania ultrasonograficznego pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży. Ustalana jest wówczas data porodu tzw. „z USG”, która także jest przypuszczalnym terminem.
Poród po terminie może zacząć się samoistnie. Nie zawsze trzeba przeprowadzać indukcję, czyli wywoływanie porodu. Każda ciężarna po skończonym 40. tygodniu ciąży jest częściej monitorowana, sprawdzane jest ewentualne rozwarcie szyjki macicy, przeprowadzane jest także KTG. Dzięki temu można sprawdzić gotowość macicy do porodu oraz, czy występuje czynność skurczowa, a tętno płodu jest prawidłowe. Poród po dacie wyznaczonej z ostatniej miesiączki lub USG, ale między 40-42 tygodniem ciąży uznawany jest za normę, choć wymaga dokładniejszego monitorowania.
Jeśli poród po terminie nie zacznie się samoistnie, wówczas lekarz może zdecydować o jego wywołaniu.
Najczęstszą przyczyną porodu po terminie jest błędne wyliczenie. Niejednokrotnie cykle kobiece nie są równe, a owulacja występuje z przesunięciem. Choć szacowaną datę poczęcia można wyliczyć na podstawie USG – aparat nie jest w stanie określić terminu w pełni dokładnie.
Za inne przyczyny porodu po terminie uznaje się:
Wykorzystaj ten „bonusowy” czas na odpoczynek, sen i spacery oraz skontaktuj się ze swoim lekarzem prowadzącym. Do Twojego obowiązku będzie należało przede wszystkim monitorowanie tętna dziecka. W tym celu warto posiłkować się dzienniczkiem obserwacji, w którym wpisuje się godziny i ilość wyczuwanych ruchów.
Wywoływanie porodu to procedura medyczna mająca na celu przyspieszenie akcji porodowej. Zawsze wykonuje się je ze wskazań. Bardzo często konieczność przyspieszenia jest uwarunkowane stanem dziecka lub ciężarnej. Najczęściej wywoływanie porodu wykonuje się gdy:
Oczywiście nie każda kobieta posiadająca wyżej wymienione wskazania będzie miała od razu wywoływany poród. Każda pacjentka ma inną ciążę, a o wywoływaniu porodu zawsze decyduje lekarz.
Nawet jeśli minął już 40. tydzień ciąży, nie martw się – nie w każdym przypadku poród będzie medycznie wywoływany, choć najczęściej procedura jest wykonywana 7-14 dni po upływie terminu.
Czy wiesz, jakie leki stosuje się podczas porodu? https://niebieskiepudelko.pl/jakie-leki-stosuje-sie-w-trakcie-porodu/
Przenoszenie ciąży może być również groźne dla kobiety, już z tego prostego względu, że z każdym kolejnym tygodniem waga noszonego w brzuszku maluszka rośnie. Rodzenie dużego dziecka jest naturalnie o wiele większym wyzwaniem dla narządów rodnych i może wiązać się z niekontrolowanym krwotokiem oraz przerwaniem krocza, łącznie z rozerwaniem błony śluzowej odbytnicy. I nie jest to bynajmniej tylko czasowy uraz, który zwiększa bolesność okołoporodową – niestety, może on wymagać dodatkowej operacji, a wiele kobiet odczuwa skutki przez wiele lat w postaci zmniejszenia satysfakcji z seksu i problemów.
Warto wiedzieć, że noworodki urodzone po 42. tygodniu ciąży mają większe ryzyko na zespół aspiracji smółki, czyli przedostania się wody płodowej z przedwcześnie oddaną smółką do płuc dziecka.
Mówi się także o zagrożeniu związanym z coraz gorszym funkcjonowaniem, a wręcz obumieraniem łożyska. Przy braku regularnych kontroli dziecko może być narażone więc na niedożywienie i niedotlenienie.
Samo upłynięcie terminu porodu (40-42. tydzień) nie jest wskazaniem do stawienia się na Izbie Przyjęć. Jeśli jednak lekarz prowadzący ciążę poinformuje pacjentkę o terminie stawienia się indukcję – należy udać się do szpitala we wskazanym terminie.
Oczywiście, jeśli upłynął już termin porodu, a Twoje ciało zaczęło wysyłać sygnały o rozpoczynającej się akcji porodowej – nie ignoruj ich. Monitoruj regularność skurczy, sprawdź, czy odpłynęły wody płodowe. W przypadku rozpoczynającego się porodu – udaj się do szpitala.
Bibliografia:
Akademia NFZ, https://akademia.nfz.gov.pl/profilaktyka/ciaza-twoje-prawa-i-potrzeby/
Medycyna Praktyczna, https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/61966,jak-ustalic-wiek-dziecka-i-termin-porodu
Szpital Żelazna, https://www.szpitalzelazna.pl/blog/ciaza/czy-mozna-zapobiec-preeklampsji
Tagi: ciąża przenoszona, termin porodu
Dodaj komentarz