Zamiast porodu w domu polecamy poród rodzinny w warunkach szpitalnych. Dowiedz się, czy Twój szpital gotów jest Ci to zaproponować (i na jakich warunkach). Jeśli to tylko okaże się możliwe, skorzystaj z szansy dzielenia z najbliższymi tej trudnej, ale jakże wspaniałej cząstki Twojego życia.

Poród rodzinny polega na aktywnym uczestnictwie podczas narodzin dziecka i wspieraniu kobiety rodzącej przez bliskie osoby. Być może i Ty zdecydujesz się na taki poród. Najprawdopodobniej zechcesz rodzić w towarzystwie męża. Możesz jednak również zdecydować się na wsparcie ze strony swojej matki, siostry czy przyjaciółki. Powinna to być osoba, która swoją obecnością pozytywnie na Ciebie wpływa. Najlepiej byłoby, gdyby wraz z Tobą uczestniczyła wcześniej w szkole rodzenia.

Porody rodzinne najczęściej odbywają się w specjalnie do tego przystosowanej sali, często urządzonej jak zwykły pokój mieszkalny, co daje poczucie intymności i stwarza domową atmosferę. Podejmując decyzję o porodzie z mężem musicie mieć pewność, że oboje tego chcecie. Szczególnie ważne jest Twoje zdanie, ale ojciec dziecka również powinien być przekonany, że chce uczestniczyć w porodzie. Mężczyzna nie powinien jednak odczuwać żadnej presji, a Ty nie powinnaś czuć się zobowiązana do udzielenia zgody na wspólny poród. Przeżywanie tego ważnego momentu z życzliwą osobą pomoże zapewnić Tobie poczucie czułości, bliskości, zrozumienia i akceptacji, a zniweluje uczucie osamotnienia i lęku.

Twój partner pomaga przede wszystkim w zachowaniu spokoju przy porodzie. Przypomina o odprężaniu się między skurczami i aktywnie wspiera w trakcie ich trwania. Pomocne może być trzymanie za ręce, przytulenie, a także mobilizacja do dalszego wysiłku i doping w chwili załamania. Jeśli czujesz, że to pomaga, może mierzyć również odstępy czasu między skurczami i czas trwanie skurczu – to bardzo mobilizuje. Jemu łatwiej jest obiektywnie spojrzeć na przebieg porodu, a udzielane przez niego informacje niejednokrotnie pozwalają na sprawniejsze i szybsze urodzenie dziecka. Ponieważ Twój mąż zna Cię najlepiej, wie kiedy potrzebny jest środek przeciwbólowy. Najczęściej jednak w jego obecności rzadziej dochodzi do konieczności zastosowania środków farmakologicznych lub interwencji chirurgicznej.
Uczestnicząc w narodzinach dziecka, ojciec pomaga przyjąć najlepszą pozycję: podtrzymuje plecy, głowę, masuje okolice krzyża i pomaga w utrzymaniu prawidłowej pozycji do parcia, a także chwali i dodaje otuchy. Tłumaczy położnej i lekarzowi zachowanie swojej partnerki, dba o dobrą komunikację żony z personelem.
W trakcie trwania porodu mąż powinien również zadbać o swoje potrzeby – na przykład  znaleźć czas na posiłek.

Wspólny poród jest potwierdzeniem wzajemnej miłości. Wzbogaca osobowość mężczyzny, zwiększa jego zaangażowanie w wychowanie i przywiązanie do dziecka. Symbolicznym momentem jest chwila, kiedy ojciec przecina pępowinę, a następnie otacza opieką żonę i dziecko w kontakcie „ciało do ciała”, pomaga przystawić maleństwo do piersi. Należy jednak pamiętać, że przyszły tata nie powinien bezustannie skupiać się na robieniu zdjęć lub filmowaniu kamerą chyba, że robi to dopiero po urodzeniu dziecka i w porozumieniu z żoną. Należy również zdać sobie sprawę z tego, że mąż jest osobą towarzyszącą i nie może wyręczać służby zdrowia.

Twoje korzyści z rejestracji

  • Udział w Niebieskim Konkursie
  • Darmowe e-booki
  • Darmowe szkolenia online
  • Newsletter z poradami na 34 tygodnie ciąży i 12 miesięcy życia dziecka
  • Oferty i zniżki dopasowane do Ciebie
  • Wymiana doświadczeń na Forum
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Forum

Forum

Imiona