Alternatywą dla porodów w domu są porody rodzinne w bezpiecznych warunkach szpitalnych. Na co możemy w ich trakcie liczyć?
W świetle obowiązującego obecnie prawa każdy szpital położniczy powinien zapewnić ciężarnej możliwość porodu rodzinnego. Niektóre placówki mogą jednak domagać się za ten przywilej opłaty – przed wyborem szpitala warto więc upewnić się, jakie obowiązują w nim standardy.
Poród rodzinny polega na aktywnym uczestnictwie podczas narodzin dziecka i wspieraniu kobiety rodzącej przez bliską osobę. Najczęściej jest to partner rodzącej, ale można zdecydować się również na wsparcie ze strony swojej matki, siostry czy przyjaciółki, jak również profesjonalnej douli. Zdecydowanie powinna to być osoba, która cieszy się Twoim zaufaniem i swoją obecnością pozytywnie na Ciebie wpływa. Najlepiej byłoby, gdyby wraz z Tobą uczestniczyła wcześniej w szkole rodzenia.
Porody rodzinne najczęściej odbywają się w specjalnie do tego przystosowanej sali, czasem urządzonej jak pokój mieszkalny, co daje poczucie intymności i stwarza domową atmosferę. Rodząca do dyspozycji może mieć piłkę, drabinki, wannę lub prysznic.
Twój partner przede wszystkim ma pomagać Ci w zachowaniu spokoju przy porodzie. Przypomina o odprężaniu się między skurczami i aktywnie wspiera w trakcie ich trwania. Pomocne może być trzymanie za ręce, tulenie, a także mobilizacja do dalszego wysiłku i doping w chwili załamania. Jeśli czujesz, że to pomaga, może mierzyć również odstępy czasu między skurczami i czas trwanie skurczu – to bardzo mobilizuje. Jemu łatwiej jest obiektywnie spojrzeć na przebieg porodu, a udzielane przez niego informacje niejednokrotnie pozwalają na sprawniejsze i szybsze urodzenie dziecka.
Partner pomaga również rodzącej przyjąć najlepszą pozycję: podtrzymuje plecy lub głowę, pomaga przemieszać się między skurczami, siadać i wstawać. Dla ulżenia w bólu masuje okolice krzyża lub operuje prysznicem. Dba również o picie i przekąski dla rodzącej, a także specjalne zachcianki typu muzyka.
Większość szpitali zgadza się też, aby ojciec przeciął dziecku pępowinę, a coraz częstszym standardem jest pozostawanie rodziców sam na sam z dzieckiem przez ok. dwie godziny po porodzie.
Czy poród rodzinny jest czymś więcej niż modą? Zdaniem lekarzy i naukowców może naprawdę przekładać się na wymierne korzyści, takie jak:
Tagi: poród rodzinny
Dodaj komentarz