Strona główna » Niemowlę » Zdrowie » Zdrowie niemowlaka » Potówki u dziecka – jak sobie z nimi radzić?

Potówki u dziecka – jak sobie z nimi radzić?

Wysypka na skórze maluszka zawsze jest dla rodzica powodem do niepokoju. Akurat potówki u dziecka są jednak problemem błahym. Podpowiadamy, jak je zredukować…

Jak sama nazwa wskazuje, potówki to wykwity związane z nadmierną działalnością gruczołów potowych. Tworzą one różową lub czerwoną wysypkę w postaci maleńkich grudek. Skóra wokół nich również może być zaczerwieniona. Symptomem rozpoznawczym jest zwykle również świąd – maluch może podświadomie chcieć się drapać po skórze.

Skąd się biorą potówki u dziecka?

Na potówki najbardziej narażone są noworodki do 3 tygodnia życia. Ich skóra jest jeszcze bardzo delikatna i niedojrzała i nie potrafi prawidłowo reagować na bodźce zewnętrzne. Potówki przydarzają się jednak również niemowlętom, przedszkolakom, a nawet dorosłym – wiek nie jest więc czynnikiem determinującym.

Pojawienie się potówek związane jest zawsze z przegrzaniem. Nie jest ono bynajmniej ograniczone do okresu letnich upałów. Również zimą, kiedy dziecko jest zbyt ciepło ubrane, może dojść do rozwoju przykrej wysypki. Pamiętajmy, że w przeciwieństwie do dorosłych, którzy sami rozbierają się, gdy jest im za gorąco, niemowlęta są skazane na nasze decyzje odzieżowe. A ich gruczoły potowe są mniejsze i gorzej realizują funkcję termoregulacji.

Gdy pot ma problemy z przedostaniem się na powierzchnię i blokowany jest pod skórą, pojawiają się potówki.

Jak rozpoznać potówki?

zbliżenie na rączkę niemowlaka z potówkami

 

Wiemy już, że potówki u dziecka tworzą drobną czerwoną lub różową wysypkę. Mogą towarzyszyć jej również pęcherze. Charakterystyczne bywa miejsce występowania – bardzo często w fałdach skóry, np. w pachwinach lub wokół szyi. Maluszki pełniejsze, które łatwiej się pocą i przegrzewają, mają do niej wyjątkową skłonność.

Jak leczyć potówki u dziecka?

Potówki nie są problemem poważnym i w większości przypadków mijają samoistnie, nawet jeśli nic nie będziemy z nimi robić. Pasywność rzadko kiedy bywa jednak wyborem troskliwego rodzica – naturalne jest więc, że próbujemy pomóc.

Co można zrobić, gdy na skórze maluszka pojawią się potówki?

Przede wszystkim warto ochłodzić skórę dziecka. Latem oznacza to przejście do cienia lub skrycie się w klimatyzowanych wnętrzach; zimą zdjęcie nadmiernych warstw. Przegrzanie rozpoznasz łatwo, przykładają dłoń do karku maluszka – jego skóra będzie ciepła i spocona.

Poza tym warto:

  • Delikatnie obmyć skórę z potu i łoju, po czym wysuszyć lekko poklepując papierowym ręcznikiem;
  • Przyłożyć na miejsce wysypki chłodny kompres (nie zimny!);
  • Pozwolić dziecku pobaraszkować przez jakiś czas nago, jeśli to tylko możliwe;
  • Unikać stosowania zasypek i olejków, póki skóra nie wróci do normy;
  • Podawać maluszkowi więcej płynów – mleka z piersi lub wody w przypadku starszych dzieci.

Pod żadnym pozorem nie należy samodzielnie aplikować na potówki żadnych maści ani kremów bez konsultacji z lekarzem. Mogą one bardziej zaszkodzić niż pomóc. Jeśli wysypka po kilku dniach nie przechodzi sama lub się zaostrza, bądź też pojawia się na niej ropa, warto udać się na konsultację do specjalisty. W niektórych sytuacjach lekarz może przepisać maść sterydową, które pomoże ograniczyć stan zapalny.

Jak zapobiegać potówkom?

zbliżenie na twarz dziecka z kompresem na czole

 

Prewencja jest oczywiście zawsze lepsza niż leczenie – zwłaszcza u małych dzieci. Aby ograniczyć niemowlęciu nieprzyjemności, należy przede wszystkim unikać nadmiernego ubierania. Nie ma też potrzeby ciągle okrywać małe dzieci kocami.

Kluczowa jest również kwestia doboru ubrań. Idealnie, jeśli są one luźne i przewiewne, najlepiej bawełniane. Nie każmy dzieciom płacić za własne ambicje stylowe.

Nie należy również eksponować dzieci na źródła ciepła – mowa zarówno o grzejnikach, kominkach, jak i bezpośrednich promieniach słonecznych. Umiarkowana temperatura jest najzdrowsza! Szczególnie istotne jest również unikanie pozostawiania dziecka w aucie w upale przez dłuższy czas. Sam fotelik samochodowy sprzyja poceniu się, a pasu bezpieczeństwa mogą dodatkowo podrażniać delikatną skórę.

Przeczytaj również: Jak rozpoznać co to za wysypka

 

Tagi: ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Pakiety

Będę Mamą Skarb Malucha Ja i moje maleństwo

Placówki