Strona główna » Niemowlę » Zdrowie » Zdrowie niemowlaka » Żółtaczka u noworodka – czy jest groźna?

Żółtaczka u noworodka – czy jest groźna?

zbliżenie na twarz noworodka z objawami zółtaczki fizjologicznej

Nawet co drugie dziecko w pierwszym tygodniu po porodzie doświadcza objawów żółtaczki. W ogromnej większości przypadków problem samoistnie ustępuje. Kiedy żółtaczka u noworodka jest jednak powodem do niepokoju?

Wśród dzieci urodzonych w terminie żółtaczka dotyka nawet 50-60% maluchów; u wcześniaków wskaźnik ten jest znacznie wyższy i wynosi według różnych źródeł nawet 80-90%. Najczęściej wykrywa się ją jeszcze podczas pobytu w szpitalu – znakiem rozpoznawczym jest żółty odcień skóry dziecka.

Skąd się bierze żółtaczka u noworodka?

Najczęściej spotykany typ żółtaczki niemowlęcej to żółtaczka fizjologiczna (hiperbilirubinemia), która rozwija się zwykle w 2-3 dniu po porodzie. Powoduje ją nadmiar bilirubiny, czyli żółtej substancji powstającej po naturalnym procesie rozpadu czerwonych krwinek. W czasie ciąży to wątroba matki zajmuje się usuwaniem jej z ustroju płodu, a po porodzie musi czasem minąć trochę czasu, zanim wątroba dziecka przejmie tę funkcję.

W rzadszych i poważniejszych przypadkach żółtaczka u noworodka spowodowana jest niezgodnością serologiczną krwi matki i dziecka (inne „Rh”). W takim przypadku rozkład czerwonych krwinek może zachodzić szybciej, a objawy żółtaczki są nasilone i wymagają interwencji lekarskiej.

Poza tym żółtaczka u noworodka może być również zawiniona:

  • wewnętrznym krwawieniem lub dużym wylewem podskórnym powstałym w czasie porodu;
  • chorobą wątroby maluszka;
  • nadprodukcją czerwonych krwinek;
  • genetycznym deficytem enzymu odpowiedzialnego za prawidłowe funkcjonowanie czerwonych krwinek;
  • infekcją.

 

dziecko z objawami żółtaczki fizjologicznej

 

Czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia żółtaczki

Jak widać ze statystyk, żółtaczka noworodkowa częściej dotyka wcześniaki. Narodziny przed 37 tygodniem ciąży oznaczają często, że wątroba nie jest jeszcze odpowiednio wykształcona i nie potrafi spełniać swojej funkcji wydalniczej. Co ciekawe, problem obserwowany jest także częściej u dzieci, których przodkowie podchodzą ze wschodniej Azji lub obszaru Morza Śródziemnego.

Paradoksalnie żółtaczka, która rozwija się około tygodnia po porodzie, może mieć również związek z karmieniem piersią. Gdy dziecko pije zbyt mało mleka, problemy z usuwaniem bilirubiny ze krwi się zwiększają. W tym scenariuszu symptomy utrzymują się dłużej niż w przypadku klasycznej żółtaczki fizjologicznej.

Diagnozowanie żółtaczki u noworodków

Najbardziej oczywistym objawem żółtaczki jest żółty odcień skóry maluszka. Najpierw pojawia się on na twarzy i widoczny jest dobrze przede wszystkim w naturalnym świetle – żarówki mogą nadawać skórze fałszywego tonu. Zażółceniu ulegają też często białka oczu oraz tkanka pod językiem.

W praktyce położniczej każdemu noworodkowi wykonuje się jednak pomiar poziomu bilirubiny w skórze – test jest nieinwazyjny i bezbolesny. Jeśli wyniki są niepokojące wysokie, lekarz zleci również odbiór krwi w kierunku oznaczenia całkowitego poziomu bilirubiny. Otrzymane wartości porównywane są z normami właściwymi dla wieku dziecka i pomagają zadecydować o konieczności leczenia. Duże przekroczenia normy sugerują, że żółtaczka ma głębsze przyczyny.

W przypadku, że żółtą skórę zaobserwujemy u maluszka dopiero po powrocie do domu ze szpitala, warto jak najszybciej skontaktować się z pediatrą. Natychmiastowa wizyta na pogotowiu jest konieczna, jeśli oprócz żółtej skóry dziecko:

  • jest bardzo marudne;
  • nie chce spać lub nie można go dobudzić;
  • brudzi bardzo mało pieluszek;
  • jest sztywne i wygina plecy w łuk;
  • wydaje się mieć trudności z karmieniem piersią lub piciem z butelki.

Jak się leczy żółtaczkę u noworodków?

 

fototerapia noworodka z żółtaczką fizjologiczną

 

Ogromna większość dzieci z żółtaczką fizjologiczną nie wymaga żadnego leczenia. Objawy mijają samoistnie po kilku dniach, a lekarze kontrolują jedynie poziom bilirubiny do jego całkowitej stabilizacji. W szybszym pokonaniu hiperbilirubinemii pomaga częstsze karmienie piersią (a tym samym częstsze wydalanie) oraz wystawianie dziecka na światło dzienne z odsłoniętą klatką piersiową.

W poważniejszych przypadkach lekarze sugerują zwykle terapię światłem, która trwa średnio 1,5-3 dni. Dziecko w tym okresie naświetlane jest specjalną lampą, która pomaga przekształcić bilirubinę w skórze, tak, aby mogła zostać wydalona z moczem. Alternatywnie stosuje się również specjalne kocyki ze świecącymi włóknami.

Jeśli fototerapia nie przyniesie spodziewanych rezultatów, żółtaczka u noworodka leczona jest za pomocą transfuzji krwi lub kroplówki z immunoglobulinami. Leczenia nie można zaniedbywać, gdyż zbyt wysoki poziom bilirubiny w organizmie maluszka grozi trwałym uszkodzeniem mózgu, problemami ze wzrokiem, słuchem i uzębieniem. Warto więc zaufać wiedzy lekarzy!

 


Bibliografia:

https://www.marchofdimes.org/find-support/topics/planning-baby/newborn-jaundice

https://pm.amegroups.org/article/view/6073/html

https://www.aafp.org/pubs/afp/issues/2005/0301/p947.html

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/22263-jaundice-in-newborns

 

 

 

 

Instagram
Tagi:

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki