Nie ma jednej poprawnej pozycji do karmienia piersią. Każda matka musi znaleźć taką, która najlepiej odpowiada jej i maluszkowi. Sprawdź, co zalecają doradcy laktacyjni!
Karmienie piersią jest procesem, którego uczymy się krok po kroczku. Trzeba wypróbować kilka różnych pozycji, aby znaleźć tą najlepszą. Poznasz ją po własnej wygodnie i widocznej satysfakcji dziecka. Ale nie przyzwyczajaj się! Większy bobas może wymagać zmiany stylu karmienia, a i Ty z czasem możesz odkryć nowe preferencje. Najważniejsze to nie poddawać się – karmienie piersią jest najkorzystniejszą metodą żywienia dzieci, a zdaniem lekarzy powinno być kontynuowane nawet do 2 roku życia.
Oto przegląd popularnych i sprawdzonych pozycji do karmienia piersią:
W poradnikach dla kobiet w ciąży znajdziesz sporo informacji na temat początków laktacji. To szczególnie krytyczny okres, w którym Ty jesteś jeszcze wyczerpana i obolała po porodzie, a dziecko jest słabe, wystraszone i może mieć problemy ze ssaniem. Zdaniem wielu neonatologów pozycja półleżąca jest wówczas najlepszym i najbardziej naturalnym wyborem.
Jak to wygląda? Matka leży z górną częścią tułowia opartą o poduszki. Jej ramiona i szyja są wygodnie podparte. Maluszek leży na brzuchu matki, brzuszkiem w dół, a główkę ma zwróconą w bok.
Korzyści: Pozycja ta jest szczególnie dobra dla noworodków. Realizowana w kontakcie skóra na skórę (matka i dziecko są obnażeni) pomaga maluszkowi utrzymać temperaturę ciała i uspokaja go rytmem bicia serca mamy. Nawet tuż po porodzie, ułożony w pozycji biologicznej bobas zacznie instynktownie poszukiwać główką brodawki i próbować się przyssać – grawitacja mu w tym aktywnie pomaga. Dla kobiet takie karmienie umożliwia pełną relaksację i jest szczególnie komfortowe po cesarskim cięciu.
Prawdopodobnie najbardziej popularna pozycja wśród matek karmiących, łatwa do realizacji niemal w każdych warunkach. Nie poleca się jej jednak dla noworodków, ponieważ oferuje stosunkowo mało podparcia.
Jak to wygląda? Matka siedzi na kanapie lub krześle z podpartymi plecami. Dziecko układa najpierw na kolanach, a następnie wkłada jedno przedramię pod ciało maluszka, w taki sposób, aby jego nosek zwrócony był ku piersi. Ramię dziecka znajduje się pod ramieniem matki, a jego ucho, bark oraz biodro ustawione są w jednej linii. Kobieta stara się nie pochylać do przodu, dla wygody ciało dziecka może wesprzeć poduszką do karmienia.
Korzyści: Mamy kochają tą pozycję za możliwość patrzenia bobasowi w oczy. Jest ona idealna dla niemowląt do 6 miesiąca życia, które idealnie mieszczą się w naręczu mamy. Dla noworodków można realizować ją w wersji skrzyżowanej, tak, aby dziecko leżało na ramieniu przeciwnym do piersi, z której pije. Stabilizacja jego ciała jest wówczas pełniejsza, a druga ręka mamy podtrzymuje główkę maluszka.
Kolejna relaksująca pozycja dla mam, które zmęczone są porodem lub intensywną opieką nad dzieckiem.
Jak to wygląda? Matka leży wygodnie na boku z głową podpartą na większej poduszce i ramieniem wyciągniętym pod nią. Dziecko leży przed nią na swoim boku, tak że oboje są zwróceni brzuchami do siebie. Bardzo ważne jest zachowanie liniowej pozycji ciała maluszka – od ucha do biodra. Wolną ręką matka przysuwa maluszka do obnażonej piersi.
Korzyści: To idealna pozycja do karmienia w nocy, która nie wybudza ani mamy, ani niemowlęcia. Polecana jest również po traumatycznym porodzie, zszywaniu krocza oraz w przypadku zdrowotnych dolegliwości utrudniających siedzenie.
Dziwnie brzmiąca nazwa bynajmniej nie oznacza nic niebezpiecznego. Pozycja na rugby jest polecana przede wszystkim mamom karmiącym bliźnięta.
Jak to wygląda? Kobieta siedzi wygodnie, a z jednej strony układa sobie wysoką poduszkę (może to być specjalna poduszka do karmienia). Niemowlę kładzione jest na poduszce z główką zwróconą ku mamie i biodrami znajdującymi się na wysokości jej bioder. Nosek niemowlęcia powinien znajdować się na poziomie piersi, a matka ręką podtrzymuje jego szyję.
Korzyści: W pozycji rugby można karmić dwoje dzieci jednocześnie, co pozwala oszczędzić dużo czasu przy opiece nad bliźniętami. Wiele mam chwali ja sobie również po cesarskim cięciu, gdyż położony na poduszce bobas nie wywiera żadnego nacisku na szew na brzuchu. Jest to też doskonała propozycja dla kobiet o większych piersiach.
Polecana przede wszystkim dla starszych niemowląt, które potrafią już siedzieć bez pomocy.
Jak to wygląda? Matka siedzi na krześle lub taborecie. Maluszek siedzi jej na kolanach, w taki sposób, że jego nóżki rozchylone są do boków, a jego buzia zwrócona jest ku piersi mamy. Kobieta podtrzymuje jedną ręką plecy bobasa, zapewniając mu poczucie komfortu – u starszych dzieci nie jest to konieczne.
Korzyści: Pozycję tą poleca się w szczególności w przypadku dzieci, które cierpią na chorobę refluksową lub częste stany zapalne ucha. Dla dzieci powyżej jednego roku jest zdecydowanie najbardziej sprzyjająca i umożliwia w miarę dyskretne karmienie piersią nawet w miejscach publicznych. Co więcej, wiele maluchów w pewnym okresie nie lubi być ściskanych czy trzymanych, a ta pozycja gwarantuje im poczucie swobody.
Bibliografia:
https://www.verywellfamily.com/common-breastfeeding-positions-431648
https://www.llli.org/breastfeeding-info/positioning/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/322984
Tagi: karmienie naturalne, karmienie piersią, pozycja w czasie karmienia
Dodaj komentarz