Strona główna » Niemowlę » Karmienie i dieta » Karmienie naturalne » Karmić piersią dwa lata? Nowe zalecenia amerykańskich pediatrów

Karmić piersią dwa lata? Nowe zalecenia amerykańskich pediatrów

karmienie piersią

Dla przyszłej mamy priorytetem jest owocne rozpoczęcie laktacji w pierwszych dniach po porodzie. Coraz więcej jednak mówi się o tym, żeby powrócić do długiego, ponad dwuletniego karmienia piersią.

W 2022 r. Amerykańska Akademia Pediatrów (AAP) po raz pierwszy od 10 lat zaktualizowała zalecenia dotyczące karmienia piersią. Najistotniejszą zmianą było rozszerzenie zalecanego okresu karmienia piersią z 1 roku i więcej, do 2 lat i więcej. Przypomnijmy, że w obowiązujących wytycznych Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci znajduje się sformułowanie, że po ukończeniu 12 miesiąca życia laktacja powinna być kontynuowana tak długo, jak długo będzie to pożądane przez matkę i dziecko. Światowa Organizacja Zdrowia również wspiera co najmniej dwuletnią laktację.

Korzyści z przedłużonego karmienia piersią

Nie ulega dziś wątpliwości, że mleko matki jest najlepszym możliwym pokarmem dla niemowlaka. Pod względem zawartości przeciwciał i elastycznego dopasowania się do aktualnych potrzeb dziecka nie może się z nim równać żadne mleko modyfikowane. Stąd też pediatrzy na całym świecie zgadzają się, że przez pierwszych 6 miesięcy należy dążyć do wyłącznego karmienia piersią. Opcja ta jest bezwzględnie najkorzystniejsza z punktu widzenia zdrowia niemowlaka, gdy ogranicza ryzyko alergii, infekcji i zaburzeń żołądkowych.

Coraz więcej dowodów wskazuje jednak wyraźnie na pozytywny wpływ dokarmiania mlekiem matki również w okresie rozszerzania diety i przechodzenia na pokarmy stałe. Przedłużone karmienie piersią rozumiane jako karmienie po ukończeniu pierwszego roku życia ma zdaniem naukowców:

  • Obniżać ryzyko rozwoju astmy, zapalenia ucha środkowego, biegunek, infekcji dróg oddechowych i cukrzycy u dziecka;
  • Obniżać ryzyko rozwoju raka piersi i szyjki macicy, jak również cukrzycy typu II oraz nadciśnienia u matki;
  • Redukować poziom stresu, stanów lękowych i depresji u kobiet karmiących;
  • Ułatwiać uspokajanie maluszka w trudnych okresach;
  • Zapewniać łatwo dostępny pokarm w razie nagłych wypadków typu ewakuacja czy zastoje transportowe.

Statystyki karmienia piersią

Niestety, ze światowych statystyk wynika, że podczas gdy w tradycyjnych społeczeństwach długie karmienie piersią jest wciąż często praktykowane, mamy na Zachodzie chętnie rezygnują z laktacji w pierwszym roku życia dziecka. Dla przykładu „Puls Medycyny” podaje, że w USA tylko niewiele ponad 20% kobiet karmiło przez całych 6 miesięcy, podczas gdy w Mongolii ponad 50% dzieci karmionych jest powyżej 2 roku życia. W Australii z kolei tylko 5% dwulatków otrzymuje mleko z piersi. W Europie liderkami w zakresie karmienia piersią są Norweżki, których 71% karmi co najmniej do 6 miesiąca życia. Kolejne w rankingu są Szwedki (61%) oraz Niemki (57%).

W Polsce według Raportu na temat karmienia piersią z 2014 r. w pierwszym miesiącu po porodzie karmi aż 98% mam. Niestety, z każdym miesiącem odsetek ten drastycznie maleje – po 6 tygodniach laktację utrzymuje już jedynie 46% mam, zaś w 12 miesiącu tylko niespełna 12%!

Przyszłe mamy są przy tym często pełne dobrych chęci – nawet ponad 70% deklaruje, że będzie karmić piersią przez cały pierwszy rok, a 17% planuje karmić nawet ponad 2 lata. Wygląda jednak na to, że rzeczywistość poważnie ogranicza te aspiracje!

Dlaczego kobiety nie chcą karmić dłużej?

We wspomnianym wyżej raporcie pytano również Polki, dlaczego zrezygnowały z karmienia. Najczęściej podawana odpowiedź była co najmniej wymijająca: „bo dziecko było zbyt duże”. Poza tym matki miały wrażenie, że dziecko się nie najada lub musiały rezygnować ze względów medycznych, lub zawodowych.

Jak pokazują międzynarodowe analizy, problemów z przedłużonym karmieniem piersią jest niestety więcej. W zachodniej kulturze rozwinął się już stygmat dość okrutnie piętnowany przez otoczenie – na widok chodzących już dzieci sięgających po pierś matki krzywimy się i wzdrygamy, jakby było w tym coś nienaturalnego. Nic dziwnego, że mamy wstydzą się publicznie karmić. Okładka magazynu „Times” z 2021 r. na której znalazła się matka karmiąca piersią 3-letnią pociechę, okazała się światowym skandalem.

Poza tym karmienie piersią samo w sobie męczy kobiety i ogranicza je w zakresie życia towarzyskiego czy spożywania alkoholu. Na takie ustępstwa współczesne mamy niechętnie zaś przystają. Wreszcie, nie bez znaczenia jest fakt, że laktacja może zaburzać owulację, a tym samym utrudniać powtórne zajście w ciążę. Wielu ekspertów wskazuje też, że dla dziecka istotna jest nie tylko długość karmienia piersią, ale także jakość diety, ilość ruchu czy zdrowe nawyki. Nie każda mama może i chce karmić dłużej, nie każde małe dziecko chce być przystawiane do piersi.

A co Wy myślicie o karmieniu piersią dwulatków i starszych dzieci? Może same karmicie swoje dzieci do wieku przedszkolnego!

 

 


Bibliografia:

Policy Statement: Breastfeeding and the Use of Human Milk | Pediatrics | American Academy of Pediatrics (aap.org)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/extended-breastfeeding

https://www.webmd.com/parenting/baby/what-to-know-about-extended-breastfeeding

Instagram
Tagi: ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki