Prawa kobiet w ciąży - czego powinnaś oczekiwać od Twojego pracodawcy?

Czego powinnaś oczekiwać od Twojego pracodawcy?

Zanim skupimy się na odpowiedzi, jakie są obowiązki pracodawców w stosunku do kobiet w ciąży i przyszłych rodziców, bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na rzadko poruszaną kwestię, a mianowicie odpowiedzialność pracownika względem pracodawcy. Mogłoby się wydawać, że jest to sprawa drugorzędna, ale same akty prawne wynikające z kodeksu pracy nie zapewnią nam stuprocentowego komfortu, że w momencie decyzji o powrocie do pracy, będziemy przyjęte z otwartymi ramionami. Oczywiście pracodawca ma taki obowiązek, ale może warto mimo wszystko wcześniej zadbać o swój komfort psychiczny i chociaż spróbować zrobić wszystko, żeby powrót do pracy w i tak trudnej dla rodziców sytuacji, nie wiązał się z niepotrzebnym stresem.

Warto o tym pomyśleć jeszcze zanim dziecko się urodzi i zanim pójdziemy na długo oczekiwany urlop macierzyński. Jeżeli nie ma konieczności przebywania podczas ciąży na zwolnieniu lekarskim, to może warto pomyśleć o tym, żeby okres nieobecności w pracy maksymalnie skrócić i wykorzystać po urodzeniu dziecka, a nie przed nim. Poza tym, to co najważniejsze to otwarta komunikacja. To, ile będziemy przebywać na urlopie macierzyńskim, czy skorzystamy z urlopu wychowawczego, czy może cześć urlopu macierzyńskiego wykorzysta nasz partner, zależy nie tylko od naszych oczekiwań, ale od tego jakie zajmujemy stanowisko i czy pomożemy pracodawcy przygotować się do naszej nieobecności. Wszystkie te kwestie możesz wspólnie przedyskutować i ustalić scenariusz dogodny dla obu stron.

Zanim jednak dojdzie do rozmowy o urlopie macierzyńskim musisz zakomunikować pracodawcy fakt, że spodziewasz się dziecka. Niestety nadal dla wielu kobiet rozmowa ta nie należy do najprzyjemniejszych. Czasami to zwykłe skrępowanie, brak pewności siebie, ale niestety bardzo często też obawa przed utratą pracy.
Dlatego warto wiedzieć jakie są obowiązki pracodawców względem kobiet w ciąży.

PRAWA KOBIET W CIĄŻY

 • pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży
 • (przepisu tego nie stosuje się jednak do kobiety w ciąży zatrudnionej na miesięczny okres próbny)
 • jeżeli jednak masz umowę na czas określony przekraczającą jeden miesiąc i jesteś w ciąży minimum 3 miesiące, to umowa ta ulega przedłużeniu do dnia porodu
 • kobiety w ciąży, jak również pracownika opiekującego się dzieckiem (do ukończenia przez dziecko 4. roku życia), nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej oraz delegować poza miejsce pracy
 • w razie gdy zmiana warunków pracy na dotychczas zajmowanym stanowisku pracy powoduje obniżenie wynagrodzenia, kobiecie w ciąży przysługuje dodatek wyrównawczy
 • kobieta w ciąży w okresie zwolnienia z obowiązku pracy, zachowuje prawo do dotychczasowego wynagrodzenia
 • po zmianie przepisów, od 1. stycznia 2010 r., kobieta w ciąży może skorzystać z 270 dni pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego. Okres ten umożliwia przebywanie na zasiłku chorobowym przez całą ciążę.

 

Ostatni punkt dotyczący możliwości przebywania na pełnopłatnym urlopie lekarskim, to zdecydowana zmiana przepisów i jednocześnie komfort dla kobiet w ciąży, które z przyczyn zdrowotnych muszą być całą ciążę na zwolnieniu lekarskim. Dzięki temu kobiety otrzymują sto procent swojego wynagrodzenia podczas całej ciąży oraz oczywiście w trakcie urlopu macierzyńskiego.

 

Tagi: , , , , , , , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

 • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
 • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
 • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
 • Udział w społeczności Mam na forum
 • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
 • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
 • Bezpłatny voucher zniżkowy od Philips Avent
 • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
 • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
 • Konkursy z nagrodami
 • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

mam takie pytanie o opiekę nad dzieckiem (moje ma 2,5 roku) wyczytałam, że nie mogę być zatrudniona w nocy (jak tu: http://www.eporady24.pl/praca_w_porze_nocnej,pytania,2,14,8870.html), ale u mnie niebawem zaczyna się praca na zmiany, a mąż pracuje na zlecenie – czy w tej sytuacji ja mogę, muszę albo powinnam zgodzić się na nocne zmiany? bardzo chcę tego uniknąć.

Forum

Forum

Imiona