Niebieskie Pudełko Małe dziecko Dobre rady Przejście z pieluch do korzystania z nocnika

Przejście z pieluch do korzystania z nocnika

Sztuka bycia czystym wymaga wiele czasu i cierpliwości. Przejście od pieluch do korzystania z nocnika to wielka zmiana w życiu dziecka.

Nie ma idealnego wieku do nauki korzystania z nocnika. Twoje dziecko może być gotowe w wieku 18 miesięcy albo 3 lat. Na sukces składają się trzy czynniki: fizjologia dziecka, jego umiejętności i gotowość.

Dziecko musi przecież umieć kontrolować wstrzymywanie moczu i stolca aż do czasu, gdy znajdzie się w odpowiednim miejscu. Musi umieć zdjąć majteczki i usiąść na nocniku. Musi zdobyć się na cierpliwość i poczekać aż nastąpi wypróżnienie. Kolejne czynności, jak podcieranie się papierem, spuszczanie wody, podciąganie majtek i wkładanie spodni lub rajstop oraz odkręcanie wody i mycie rąk, także są skomplikowane. Dziecko musi zapamiętać je wszystkie, w dodatku w odpowiedniej kolejności. To trudne.

Aby dziecko było gotowe, żeby opanować sztukę samodzielnego korzystania z nocnika lub sedesy, musi przede wszystkim być w stanie odczytywać sygnały wysyłane przez organizm świadczące o pełnym pęcherzu lub jelitach. Dla dorosłych może to być dziwne, ale dziecko musi zrozumieć, że odchody pochodzą z jego ciała. Zdejmij dziecku pieluchę i zwróć jego uwagę, kiedy zacznie się załatwiać.

Spraw, by dziecko skupiło na Tobie całą uwagę, nim zaczniesz mówić – zacznij od wypowiedzenia jego imienia. Dzieci lepiej rozumieją polecenia, jeśli łączysz słowa ze wskazówkami wizualnymi. Pokaż dziecku dokładnie, co ma zrobić. Użyj misia, pokaż, jak miś załatwia się do nocniczka. Połącz słowa z gestami – wskaż drzwi łazienki, gdy mówisz dziecku, by poszło się załatwić. Postukaj w nocnik. Mów o tym, czego oczekujesz, nie o tym, czego dziecko ma nie robić. „Siedź spokojnie” jest lepsze od „nie wstawaj”.

Zabierz się za naukę, gdy dziecko jest zdrowe. Pozwól dziecku wybrać samodzielnie nocnik. Pozwól mu ćwiczyć „na sucho”, nie oczekując efektów.

Kup majteczki do nauki nocnikowania, spodnie na gumce i pieluchy w formie majteczek. Zaopatrz się w książeczki na temat nocnikowania dla dzieci, np.

 • „Kamyczek na nocniczku” Joceline Sanschagrin,
 • „Żegnaj, pieluszko! Jak miś polubił nocniczek” Bellindy Rodik i Kersten M. Schuld
 • „Kamilka zrobiła siusiu w majtki: Nancy Delvaux i Aline de Petigny.

Pamiętaj, że dziecko potrzebuje informacji zwrotnych. Informuj je: „właśnie robisz siusiu”. Chwal: „Świetnie! Robisz siusiu do nocniczka”.  Wzmocnienie pozytywne jest zawsze bardziej skuteczne niż wzmocnienie negatywne. Stosuj nagrody: naklejki, uśmiechnięte słoneczka rysowane na tablicy, drobne monety wrzucane do skarbonki.
Pozwól dziecku pomagać przy zanoszeniu nocnika do ubikacji i wylewaniu do niej zawartości, spłukiwaniu toalety, zamykaniu klapy od sedesu, odkręcaniu i zakręcaniu kranu z wodą.

Nie należy pytać „chcesz siusiu?”, ponieważ odpowiedź dziecka, które się z zapałem bawi, będzie zwykle przecząca. Lepiej zasugerować: „chodź, posiedzisz na nocniku”. To lepsze nić niechybnie samosprawdzająca się przepowiednia: „nie czekaj, aż zsiusiasz się w majtki”.

Aby zachęcić dziecko do skorzystania z toalety, daj mu wybór. Spytaj: „chcesz iść czy biec do łazienki?”, „chcesz załatwić się na dużym sedesie czy na nocniku?” albo „chcesz, żeby mama z tobą poszła czy chcesz iść sam?”.

Niestety „wpadki” są nieuniknione, przyjmij je do wiadomości, posprzątaj, zmień dziecku ubranie i odetchnij głęboko.

Pamiętaj:

 • Wiek, w jakim dziecko uczy się korzystać z nocnika, nie ma związku z jego zdolnościami lub inteligencją.
 • Średnio nauka nocnikowania trwa od trzech do dwunastu miesięcy od rozpoczęcia nocnikowania do momentu opanowania przez dziecko umiejętności samodzielnego korzystania z toalety.
 • „Sucha noc” zależy wyłącznie od fizjologii dziecka – nie można przyspieszyć procesu przesypiania nocy bez moczenia.
 • Ponad 80 procent dzieci doświadcza regresu podczas nauki korzystania z nocnika.
 • Prawie wszystkie dzieci są w stanie samodzielnie załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne samodzielnie w dzień do czasu ukończenia 4 lat.

Twoje korzyści z rejestracji

 • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
 • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
 • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
 • Udział w społeczności Mam na forum
 • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
 • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
 • Bezpłatny voucher zniżkowy od Philips Avent
 • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
 • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
 • Konkursy z nagrodami
 • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

9 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nasza 3-letnia córeczka od ponad roku pięknie robiła kupkę i siku na nocnik. Sama wylewała wycierała się nie było żadnego problemy. Niestety ok. tygodnia temu dostała zapalenia pęcherza. Oddawanie moczu zaczęło sprawiać jej ból i przestała siadać na nocnik. Widać, że strasznie chce jej się siku ale boi się. Kilka razy zesikała się do wanny ale na stojąco gdy już nie mogła wytrzymać. Nie wiemy co teraz robić ona teraz tylko strasznie płacze i boi się wysikać. Prosimy o jakąś radę i pomoc.

Każde dziecko jest inne i inną ma gotowość fizjologiczną. Ja czekałam aż Alankowi zacznę zdejmować suchą pieluszkę po nocy. Stało się to jak skończył dwa latka. Wtedy zdjęłam mu pieluchę i wiecej już nie założyłam. Pierwszy tydzień miałam wszystko obsikane w domu, na okrągło prałam majki i rajstopki ale się opłacało. Po dwóch tygodniach załapał że siku i kupkę robi się do nocniczka a nie do pieluchy. Od tamtej pory nie zakładam mu pieluch. Mojej koleżanki synek niestety w wieku 3,5 roku nadal chodzi w pampersie, jak mu zdejmie pieluchę to trzyma kupkę i nie chce zrobić do nocnika ani na sedes. Woła o pieluche i dopiero w pieluche zrobi. Może ta pielucha daje mu bezpieczeństwo i bez niej nie może się załatwić. Stara się mu nie dawać tej pieluchy aby przekonać go do zrobienia kupki na nocniku ale Kubuś trzyma i potem płacze bo kupka się zbije i pupa go boli. Lekarz powiedział jej, że są to zaparcia nawykowe, kazał przepajać częściej i podawać Kubusiowi dicopeg junior aby łatwiej mógł się załatwić. Nie każda mama ma tak prosto odzwyczaić swoje dziecko od pieluchy.

a w podróżny czy na spacer polecam jednorazowy “tron” papierowy, ekologiczny nocnik. to lepsze niż przenośne nakładki, o których ze wstrętem myślę,że musiałabym to myć za każdym użyciem w publicznej toalecie bleeeeeeeee

Mój synek ma 2 lata i 2 miesiące. Próby korzystania z nocnika kończyły się płaczem i krzykiem no i załatwianiem się gdzie popadnie… Stwierdziłam, że nie będę dziecka męczyć.
I tak o to bez stresu i męczenia moje dziecko od jakis 3 tygodni SAMO chodzi do łazienki i załatwia się do nocnika… Na poczatku musiał być nago bo inaczej myślał że spodnie czy majtki to pampers i sikał w nie. A teraz jesteśmy na etapie takim, że informuje mnie że chce siusiu albo kupke :)

mój syn zrobi siku do nocnika jak ściągnę mu pampersa a tak to nie chce siadać na nocnik, jak go zmusić, żeby w końcu nauczył się załatwiać do nocnika.dodam że jest uparty

My sadzalismy małego jak już sam pewnie siedział , niestety kiedy zaczęło się raczkowanie i samodzielne chodzenie to już nie chciał na nocnik. Nie zmuszaliśmy . Teraz ma 1,5 roku i chętnie sam siada, staram się co 1-1,5h czasem się uda czasem nie

Jednym słowem, cierpliwość i determinacja popłaca :)

moja mama te tak pilnowała siostrę :) W wieku ółtorej roku małą biegała już bez pieluchy :)

Ja swoją Julię sadzam na nocnik odkąd skończyła 7 mcy.Zawsze po spaniu i gdy widzę,że pieluszka jest jeszcze sucha(po jakimś czasie od wcześniejszego sikania).Bardzo często robi siku na nocnik ,jak i kopkę.Wiem,ze pewnie nie bardzo rozumie jeszcze co właśnie zrobiła ale obydwie cieszymy sie na głos muzyki z nocniczka i obie chodzimy wylewać siusiu do sedesu.Za dwa tygodnie Julia skończy roczek,także jesteśmy zadowoleni z postępów,a raczej rozwoju naszej gwiazdki.

Forum

Forum

Pakiety

Pakiety

Placówki