Dla doświadczonych rodziców przewijanie dziecka to czynność, którą można wykonać z zamkniętymi oczami. Dla debiutantów jest to jednak często obaw i stresu, a na początku nawet małego zamieszania. Zanim przystąpisz więc do dzieła, zapoznaj się z teorią, jak przewijać dziecko sprawnie, bezpiecznie i komfortowo.
Przewijanie noworodka może wydawać się nieco przytłaczające, gdyż dziecko jest tak małe i kruche, że boimy się nie wyrządzić mu krzywdy. Dodatkowo kupki w pierwszych tygodniach bywają zaskakująco obfite i płynne, co znacząco utrudnia całą procedurę. Na szczęście jednak, całość jest dość łatwo opanować, a paradoksalnie zdarza się, że problemy pojawiają się dopiero później. Przewijanie dziecka, które ma już swoje zdanie i wcale nie chce pieluszki też, bowiem bywa wyzwaniem.
Przewijanie dziecko to przede wszystkim kwestia dobrego przygotowania. Jeśli wszystko będziesz mieć pod ręką, unikniesz stresu, bałaganu i błędów, które bywają dla maluszka niebezpieczne. W szczególności potrzebować więc będziesz:
Przy codziennym przewijaniu noworodka w domu lepiej jest postawić na wodę z mydłem do mycia pupy. Chusteczki nawilżane nie tylko są mało ekologiczne i niepotrzebnie zwiększają domowy budżet, ale mogą również powodować podrażnienia delikatnej skóry – bądź co bądź nasączone są nieobojętnymi substancjami myjącymi, a czasem również zapachowymi. W optymalnym scenariuszu z chusteczek korzystamy więc wyłącznie w czasie pobytu poza domem, gdy dostęp do wody z mydłem jest utrudniony.
Jeśli nauczysz się, jak się przewija dziecko jeszcze przed jego narodzeniem, wszystko pójdzie sprawniej w pierwszych tygodniach życia. Oto szczegółowa instrukcja, która pozwoli Ci pamiętać o wszystkim:
Przewijanie dziecka wciąż wydaje się kłopotliwe? Spróbuj wykorzystać nasze triki: https://niebieskiepudelko.pl/problemy-z-przewijaniem-co-mozesz-zrobic/
W przypadku kruchych i delikatnych noworodków wielu rodziców ma początkowo problem z unoszeniem nóżek dziecka. Faktycznie pediatrzy wskazują, że należy robić to ostrożnie, starając się nie ciągnąć za stópki i kostki. Raczej niż je faktycznie unosić w górę, powinniśmy próbować raczej rolować ciało dziecka, naciskając na dolną część ud. Obserwacje wskazują, że zbyt agresywne podnoszenie nóżek do góry sprzyja rozwojowi dysplazji stawu biodrowego.
Pupę maluszka należy myć, nawet gdy pieluszka była „tylko” posiusiana. Mocz jest agresywny dla skóry, a gdy pozostanie na niej przez długi czas, może prowadzić do nieprzyjemnych stanów zapalnych, w tym pieluszkowego zapalenia skóry.
Nieco trudniej jest zmienić dziecku pieluszkę w trakcie pobytu poza domem. Nie jest to zwykle konieczne podczas normalnych spacerów, ale staje się koniecznością w czasie podróży, wizyt u pediatry czy dłuższych wypadów za miasto.
W ramach możliwości warto wykorzystywać kąciki do przewijania na stacjach benzynowych, w restauracjach czy przychodniach. Pamiętajmy jednak, aby nie ufać czystości w publicznych miejscach i zawsze mieć przy sobie własną podkładkę – jednorazową lub tekstylną, wielokrotnego użytku. Tekstylny, podręczny przewijak przyda się również na plaży, pikniku czy podczas wizyty u znajomych, którzy nie posiadają klasycznego przewijaka. Możesz go rozłożyć na kanapie lub kocu, aby bezpiecznie przewinąć maluszka.
Jeśli planujesz wyjazd, który obejmuje przewijanie poza domem, pamiętaj również, aby wziąć ze sobą plastikowe worki na pieluszki – kosz na odpadki nie musi być zawsze pod ręką, a pełna pieluszka to poważne obciążenie higieniczne i… zapachowe!
Tagi: pieluchy, Przewijak, przewijanie dziecka
Dodaj komentarz