Strona główna » Rady dla przyszłego taty

Rady dla przyszłego taty

rady dla przyszłego taty

Masz zostać Ojcem? W przeciwieństwie do kobiety, Twoje ciało nie przygotuje Cię do nowej roli w sposób naturalny. Trzeba trochę popracować nad sobą, aby dać dziecku to, co najlepsze!

W ogromnej większości mężczyźni cieszą się szalenie na wiadomość, że zostaną Tatą. Duża rodzina to wizja, która cieszy, zaś brak obaw związanych z ciążą i porodem sprawia, że rodzicielstwo wyda się im łatwiejsze i bardziej beztroskiej, niż jawi się dla przyszłej mamy. Tym niemniej, w praktyce okazuje się często, że nie każdy ojciec jest do swojej roli dobrze przygotowany. Ciąża to najlepszy okres, aby przeprogramować zasadniczo swoje życie. A ponieważ porady dla kobiet w ciąży są liczne i powszechne, dziś poświęcamy czas wyłącznie dobry wskazówkom dla tatusiów.

Dobre rady na czas ciąży

 • Mów, czytaj i śpiewaj swojemu nienarodzonemu dziecku – od drugiego trymestru płód słyszy i rozróżnia już głosy z otoczenia.
 • W ramach możliwości towarzysz partnerce podczas wizyt u ginekologa – badania USG czy tętna płodu pomagają przyszłemu ojcu rozwijać więź emocjonalną.
 • Uczestnicz z partnerką w szkole rodzenia – dzięki temu będziesz wiedział jak najlepiej wspierać ją w czasie porodu.
 • Bądź prekursorem dobrych zmian w stylu życia – mama w ciąży powinna odżywiać się zdrowo i pozostawać aktywna. Włącz się do przygotowywania odżywczych posiłków, zainicjuj wspólne spacery czy pływanie. Jeśli palisz, spróbuj zerwać z nałogiem, a w miarę możliwość ogranicz też spożycie alkoholu, aby wspierać partnerkę w trzeźwości.
 • Zadbaj o chwile relaksu i przyjemności dla przyszłej mamy – zabierz ją od czasu do czasu do kina, na kolację, na weekend. Niech wie, że jest piękna i kochana nawet z brzuchem, rozstępami i żylakami.
 • Bądź dla Niej w czasie porodu – niezależnie czy będzie chciała Cię mieć na sali, czy za drzwiami. To bardzo ważny moment dla kobiety, w którym nie powinna być sama, a dla Ciebie niepowtarzalna okazja, aby wziąć w ramiona noworodka i dać mu poczuć bezpieczeństwo u Taty.
 • Zorganizuj się w pracy – po porodzie będziesz rodzicem, który będzie potrzebny w domu. Wtajemnicz w swoje obowiązki i projekty kolegów, rozłóż nieco inaczej zadania, jeśli to możliwe, porozmawiaj z szefem o okazjonalnej pracy zdalnej.
 • Dostosuj dom – wielu mężczyzn najlepiej czuje się w roli inżynierów i zdobywców, więc warto połączyć przyjemne z pożytecznym i zawczasu przygotować pokoik i meble dla dziecka. Pomyśl o foteliku samochodowym, leżaczku, elektronicznej niani, podgrzewaczu do mleka, laktatorze i wszystkich gadżetach, które warto mieć. Ulżyj partnerce w procesach decyzyjnych!
 • Rozmawiaj z Nią o swoich uczuciach. Jeśli masz obawy, odczuwasz stres, albo cieszysz się jak szaleniec, otwórz się przed partnerką. Ciąża to okres emocji, a dzielnie ich ze sobą w wyjątkowy sposób wzmacnia związek.

Jak Tata może wspierać rozwój dziecka?

 • Jeśli to możliwe, spędź kilka pierwszych dni w domu z partnerką i dzieckiem. Twoja obecność będzie nie tylko wielką pomocą dla zmęczonej mamy, ale także ważną lekcją we współżyciu z niemowlęciem.
 • Znajdź swoje nowe odpowiedzialności. Tata może robić wszystko co mama, poza karmieniem piersią! Każda rodzina musi tutaj znaleźć swój własny podział ról – jedni tatusiowie wolą wstawać w nocy do dziecka, inni spełniają się na spacerach z wózkiem, jeszcze inni okazują się być demonami w zakresie prowadzenia domu. Pomagaj, ile możesz i nigdy nie wytykaj partnerce, że to ona jest na „urlopie”. Jeśli będziecie oboje tak samo zaangażowani i zmęczeni, wasz związek się na pewno wzmocni.
 • Bądź z dzieckiem – nawet, jeśli nie da się jeszcze z nim bawić czy uprawiać sportów. Tul je, noś na rękach, obserwuj, mów do niego. Z czasem z zaskoczeniem zobaczysz, że zaczynasz rozpoznawać najmniejsze grymasy i stęknięcia, że rozumiesz swego maluszka bez słów.
 • Nie poddawaj się negatywnym myślom! Jeśli czujesz się odstawiony na boczny tor, wydaje Ci się, że Ona ma czas i miłość tylko dla dziecka, idź pobiegać, weź prysznic, a następnie przyłącz się do życia rodzinnego. Jeśli będziecie przewijać, karmić, kąpać, ubierać i usypiać razem, uczucie izolacji zniknie a i partnerka będzie mieć więcej czas na bycie tylko we dwoje.

Najtrudniejsze wyzwanie?

Obserwacje wskazują, że tatusiowie mają największe problemy z rezygnacją ze swoich hobby, pasji, zwyczajów i sportów na rzecz życia rodzinnego. Mama w ciąży nie ma wyboru, bo dziecko rozpycha się pod jej żebrami, a potem na piersi ma fabrykę mleka. Mężczyzna jest w tym kontekście bardziej swobodny i nieograniczony, ale nie oznacza to, że nie powinien tych ograniczeń narzucić sobie samodzielnie. I nie chodzi wcale o zaprzestanie ulubionych treningów czy rozrywek, ale o widoczne ich ograniczenie, tak, aby nie były realizowane kosztem dziecka i partnerki. Z trzech siłowni tygodniowo można więc zrobić jedną, z cotygodniowego spotkania w barze, comiesięczne.

Pamiętaj:

Badania dowodzą, że zaangażowany w opiekę, żywienie niemowlaka i wychowanie ojciec oznacza niższy poziom stresu u mamy, a to z kolei w bezpośredni sposób przekłada się na dobrobyt i zdrowie niemowlaka!

Tagi:

Twoje korzyści z rejestracji

 • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
 • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
 • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
 • Udział w społeczności Mam na forum
 • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
 • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
 • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
 • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
 • Konkursy z nagrodami
 • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Forum

Forum
Advertisement

Imiona