Koniec piątego miesiąca – pierwszy posiłek jarzynowy

Przełom piątego i szóstego miesiąca życia to zmiana w żywieniu, polegająca na wprowadzeniu zupy jarzynowej. Przyrządzamy ją z marchwi, ziemniaka i kawałka pietruszki. Jarzyny te po umyciu i obraniu gotujemy, przecieramy i przed podaniem krasimy świeżym masłem lub olejem w proporcji 1 łyżeczka herbaciana na 150 ml. Zupa powinna być gęsta, aby można było podawać ją łyżeczką. Nie zaburzamy wówczas fizjologii odruchu ssania piersi, co ma miejsce przy wprowadzaniu ssania z butelki. Powinna też być dobra i łagodna w smaku, dlatego nie należy dodawać do niej ostrych warzyw, takich jak seler, por czy cebula ani rozdymających – jak rośliny strączkowe lub kalafior. Można ją troszeczkę osolić lub osłodzić. Możesz też kupić gotowe, przygotowane dla dzieci przeciery jarzynowe. Jeżeli przy pierwszej próbie podania zupki dziecko nie chce jej jeść, można pomieszać ją z niewielką ilością ściągniętego pokarmu. Można też spróbować podawać po trochu zupę (30 do 50 ml), kilka razy w ciągu dnia, całą przygotowaną porcję przechowując w lodówce. Dobrze jest po zupce dać possać pierś.
Wszystko, co w diecie nowe, zaczynamy podawać ostrożnie. Jeżeli zupka smakuje dziecku, może jej zjeść 150 do 200 ml, a gdy się przyzwyczai, to nawet więcej – 200 do 250 ml, w dalszych miesiącach.

Rozszerzenie diety w szóstym miesiącu

W szóstym miesiącu rozszerzasz dietę wprowadzając soki owocowe (Przyp. red.) Pamiętaj: „dziecko to nie mały dorosły”, jego organizm jest znacznie wrażliwszy na obecność w pokarmie substancji niepożądanych. Organizm Twego dziecka wymaga produktów absolutnie bezpiecznych, wytworzonych zgodnie z normami obowiązującymi produkty dla niemowląt i małych dzieci. Zanim Twe dziecko ukończy trzeci rok życia, podawaj mu wyłącznie soki posiadające atest Instytutu Matki i Dziecka.) oraz pod koniec miesiąca dodając gotowane mięso do zupy jarzynowej. Mięso jest nie tylko dodatkowym źródłem białka zwierzęcego, ale również elementów mineralnych, a przede wszystkim żelaza. Poleca się początkowo mięso drobiowe, np. indyka, a następnie mięsa inne np. polędwicę. Ilość dzienna to ok. 15 g (sześcian wielkości dużego włoskiego orzecha).
Mikser, stanowiący wyposażenie wszystkich już prawie domów, ułatwi rozdrobnienie mięsa. W razie jego braku ugotowane mięso można drobniutko pokroić. Pamiętać tylko trzeba o gotowaniu go osobno (nie w zupie dziecka), rosoły bowiem mają silne działanie uczulające.
Przez cały pierwszy rok życia lepiej jest dawać zupę jarzynową z mięsem, a nie na mięsie.

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Pakiety

Będę Mamą Skarb Malucha Ja i moje maleństwo

Placówki