Strona główna » Rozwój mowy i komunikacji w 8. miesiącu życia dziecka

Rozwój mowy i komunikacji w 8. miesiącu życia dziecka

Pierwsze słowo Twojego dziecka jest coraz bliżej. Zobacz, jak przygotowuje się on do tego ważnego momentu…

W ósmym miesiącu życia Twój maluch zaczyna coraz lepiej rozumieć zabarwienie emocjonalne wypowiedzi rodziców. Najlepiej, jeśli są połączone one z gestami lub mimiką. Wówczas słowa określające ludzi i przedmioty stają się bardziej czytelne. A rozumienie jest kluczem do komunikacji.

Co „mówi” ośmiomiesięczne niemowlę?

W tym okresie, wymawiane przez dziecko wyrażenia: „ma-ma-ma” lub „ta-ta-ta” nie są jeszcze sposobem na przywołanie lub nazwanie rodziców. To zaledwie zabawa dźwiękami i gimnastyka buzi oraz języka. Twój szkrab przysłuchuje się temu, co sam „mówi”, i wytrwale powtarza. Swoim gaworzeniem, ale także prychaniem, mlaskaniem, piskami zwraca Twoją uwagę, prowokując i zapraszając Cię do rozmowy. Twój maluch potrafi teraz również szeptać. Ponieważ to zupełnie nowe odkrycie, słucha siebie z wyjątkową uwagą.

Wyrażanie uczuć

Coraz bardziej urozmaicone są emocje Twojego dziecka. Teraz rozpoznajesz je nie tylko z ruchów jego ciała, ale odczytujesz je również z jego twarzy.  Radość, kiedy uśmiecha się, głośno śmieje lub wydaje radosne piski. Zdziwienie, kiedy zastyga prawie w bezruchu i z szeroko otwartymi oczami nasłuchuje lub przygląda się nowej zabawce lub osobie, a teraz przecież wszystko właściwie dla niego jest nowe. Rozpoznajesz też złość, kiedy robi się czerwony na twarzy i krzyczy w niebogłosy. Taki krzyk i płacz to protest, prawie żądanie Twojej natychmiastowej reakcji – co trzeba poprawić, musisz domyślić się sama. Na twarzy malucha zobaczysz też smutek, kiedy płacze lub kiedy jego buźka układa się w charakterystyczną podkówkę. Jego spojrzenie też jest wtedy smutniejsze. Wtedy również ratunek musi być natychmiastowy. Ze smutkiem nie można zostawiać malucha zbyt długo sam na sam.

Rozpoznasz już także ciekawość, kiedy maluch zobaczy coś nowego i bardzo atrakcyjnego. Tak śmiesznie unosi wtedy brwi i powoli otwiera buźkę. Obrzydzeniem Twój szkrab może zareagować na jakiś dziwny i nowy zapach, na smak i konsystencję, np. nowej potrawy. Wstyd to już reakcja starszego dziecka, kiedy nabroi. Na twarzy malucha rozpoznasz także strach. Nie jesteś w stanie przewidzieć, co go może wywołać. Równie dobrze może to być obca osoba lub pierwsze wyjście na zakupy do dużego centrum handlowego. Maluch może zacząć szybciej oddychać, a nawet zblednąć. Jego oczy mogą być szeroko otwarte i albo ucichnie albo zacznie głośno płakać. Podobnie jak przy smutku także ratujemy i uspokajamy malucha natychmiast.

Opisane wyżej emocje-sygnały, to specyficzny język potrzeb i pragnień Twojego dziecka.

Cała sztuka to SŁUCHAĆ ICH, UCZYĆ SIĘ, ROZUMIEĆ I WŁAŚCIWIE NA NIE REAGOWAĆ!

Instagram

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

20 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mój maluszek za tydzień skończy 8 miesięcy, sam staje przy meblach, od jakiś 2 miesięcy pełza po całym mieszkaniu, bardzo dobrze rozwija się fizycznie, ale niestety martwię się, że jeszcze nie zaczął sylabować, żadnego ma-ma-ma, ta-ta-ta, da-da-da nie usłyszeliśmy. Piszczy, krzyczy aaaaaa, eeee, oooo, ale poza tym nic więcej. Czy powinnam się martwić? Dużo do niego mówimy, śpiewamy, czytamy. Sprawdzaliśmy wędzidełko i jest w porządku. W czym może tkwić problem, czy powinnam się niepokoić?

Nasze mówi i to od dawna, reaguje na głosy, sam zaczepia, no jest wesoło :)
Akurat się zgodzę, nie każde dziecko rozwija się tak samo, więc też nie ma brać wszystko co jest napisane w takich poradnikach i pisać obraźliwe komentarze.

jak bym miała pierwsze dziecko i się naczytała „tych komentarzy” to bym myślała ,że z moim coś nie tak.ma prawie 8mcy ale jeszcze nie siedzi nie raczkuje i nie mówi ta ta ma ma ma ani nic z tych rzeczy…córka tez w tym wieku nie robila nic z tych rzeczy.pozdrawiam mamy wszystkie a zwłaszcza te , które zaczynają panikować jak się naczytają…

Mój synek za tydzień kończy 8 miesięcy ale od 6 miesiąca już sam siedzi a od 7 sam wstaje i trzymajac się jedną rączką np łóżka idzie sam do zamierzonego celu(do pilota) :) . I też już piszczy i ucieka jak ktoś go goni . :) a gaduła z niego jak nie wiem hihi :*

Moja corka konczy niedlugo 8mc. Przed 6 mc czołgala sie a przed 7 juz raczkowala i sama siadala. Teraz juz sama wszedzie wstaje ;) zwraca moja uwaga np patrzac na mnie krzyczy i czeka na moja reakcje. Ostatnio zaiwazylam ze na czworakach uciekala z glosnym smiechem przed starsza siadtra ktora ja na czworakach gonila ;) pozdrawiam

Od dwóch tygodni mój synek raczkuje. Siedzi stabilnie posadzony bez podparcia ale samodzielnie jeszcze nie siada. Za tydzień skończy 7 miesięcy. Mając 6 mies. wymawiał ba-ba, ga-ga, ge-ge oraz płacząc ma-ma. Bardzo głośno piszczy, macha rączką pa-pa, uczy się klaskać w dłonie. Podtrzymany pod paszkami trzyma się pionu i sprężynuje nóżkami. Lubi turlać piłeczkę oraz głośno się śmiać. Na szczęście ani razu nie gorączkował. Jeszcze go karmię piersią. Natomiast nowe posiłki wdrożyłam od 5 miesiąca nie tak jak nakazują schematy żywieniowe dla niemowląt karmionych naturalnie ponieważ, uznałam że jest na to w pełni gotowy. Nie ma alergii pokarmowej pomimo tego że już dawno wzbogaciłam jego dietę w gluten i podałam jajko wraz z białkiem. Nie zażywał wit. D w kapsułkach bo wolę ją w naturalnej postaci a nie w chemicznych formach. I pomimo tego mój synek ma się dobrze i jest zdrów. Każde dziecko rozwija się w swoim indywidualnym tempie. Nie trzymajmy się sztywno reguł wrzućmy sobie na luz. Uważam, iż instynkt matki raczej nie zawodzi.

mój maluszek ma już 8 miesięcy i wogóle nie sylabuje tak jak piszecie to normalne? nie słyszymy żadnego da da ta ta ma ma . choć staramy się dużo do niego mówić i czasem czytamy bajki i również jak byłam w ciązy czytałam bajki mu na głos. czy coś jest nie tak?

mój ciągle jak się bawi – obraca przedmioty w ręce jak expert na budowie – „dadat t” robi przerwę i podkreśla to „t” na końcu haha. „Mama” jak coś chce, a jak się bawi to tadatada. Za 2 tyg. kończy 8 miesięcy :)

Witam moja córeczka 8 miesięcy skończy 13 sierpnia, od dłuższego czasu mówi pa-pa-pa ba-ba-ba a od paru dniu przez cały dzień tylko ta-ta-ta hehe czasami wymsknie się jej jakieś słowo typu „ja” „ah” „daj” ale np „była” bawi się dźwiękiem, szepcze, Siada jeżeli może się czegoś złapać albo podtrzymać nogami. Na brzuszek dawno zaczęła się przekręcać, z pozycji siedzącej umie oprzeć się na kolanach ale nie raczkuje tylko pełza do tyły i kręci dookoła hehe a ja się ją trzyma pod paszki i stawia na podłodze to sztywno soi i albo tupie albo po prostu się rozgląda a najzabawniejsze jest to że jak chce się ją posadzić z powrotem to tak sztywno trzyma nogi że nawet nie ma takiej możliwości i trzeba ją podnieść na ręce:) Z jedzenie różnie bywa wcześniej jadła dużo i wszystko a ostatnio grymasi..razem z mężem doszliśmy do wniosku że musi mieć na to wpływ pogoda i zmieniła sobie przerwy w jedzeniu na dłuższe a niekoniecznie więcej zjada. Pozdrawiam

Mój synuś skończy za tydzień 8 miesiąc mówi ta-ta, ba-ba, da-da, a ostatnio najchętniej jak coś go irytuje to robi ijjjjjjjj, ijjjjjjjjjj. Nie potrafi jeszcze raczkować, dopiero niedawno zaczął się przewracać z pleców na brzuch i kręci się na pupie ale jest ciężki waży 10 kg, więc myślę że to sprawa indywidualna i nie trzeba się przejmować jak słyszymy że niektóre maluchy już same wstają czy chodzą a nasze nie raczkują, wszystko na spokojnie. Większą krzywdę możemy zrobić sadzając na siły czy prowadzać za rączki malucha którego kręgosłup nie jest jeszcze gotowy.

Moja córeńka także od 7 miesiąca siada, raczkuję ,wstaję trzymiąc się mebelków ;)) wszystko zdecydowanie zależy od dziecka nie od nas samych ;) każde dziecko ma różnie. A co do powtarzania słów to jej ulubionymi słówkami to mama , baba , papa . Również robi kosi kosi rączkami tak samo jak pokazuję papa ;) a za 13 dni kończy 9 miesięcy Ps: Spa2007 zbędne komentarze lepiej zatrzymaj dla siebie ;)) a nie dogryzaj innym bo widać że lubisz być prowodytorem ciańkich ripost.

Mój syneczek od 7 miesiąca w ciągu tygodnia nauczył się siedzieć, raczkować i stać przy meblach. za dwa tyg skończy 8 miesięcy a już drepcze przy mebelkach i w łóżeczku. NIe usłyszalam jeszcze mama ale tata i baba jest jego ulubionym słowem:)

a idzie już do szkoły? czy może na studia już?

Nie wiem skąd ta szydera.
Mój syn mając 6,5 msc raczkował, po dwóch dniach sam usiadł a po paru następnych wstał. Teraz ma 7,5 msc i bez problemu szybko wstaje i przemieszcza się przy meblach.

Mój mały jutro skończy 8 m-cy i umie sam siadać, raczkuje też od tygodnia i wymawia: ta-ta-ta, ba-ba-ba i da-da-da, potrafi szeptać i zdecydowanie bawi się głosem a od kilku dni próbuje stawać ;) mój kochany synuś :)

mój synek jak coś chce wymusić, albo jak coś go boli to woła ma-ma-ma. Woła też tak jak mnie nie ma przy nim (babcia czy tata mu nie wystarczaja), drze się do momentu kiedy mnie zobaczy. Prawie cały czas gaworzy po swojemu do zabawek. Na naszego psa woła eeee, a jak Lejdi nie reaguje to goni ją i ciągnie za ogon (często muszę ją ratować). Aktuaknie jego ulubionym dźwiękiem jest trrrrrrr. Testuje też „głośność” swojego pisku. Za 4 dni skonczy 8 miesiac :-)

a mój synek już od jakiegoś miesiąca powtarza ma-ma-ma-ma, ta-ta-ta-ta, ba-ba-ba-ba (a 8 miesięcy skończy za tydzień). Zauważyłam jednak, że ma-ma-ma-ma woła tylko wtedy gdy jest zły i chce coś wymusić, np. wyjęcie z łóżeczka. Cwaniaczek, hihi.

a moja córka z zpałem powtarza tatatatatataat głośno i szeptem na mame musze jeszce poczekać

Mój skończy za 2 tygodnie i też nie usłyszałam u niego takich dźwięków. Nie mówi też szeptem. Tłumaczę to tak, że skupia się na innych rzeczach, np. raczkowaniu – mam nadzieję, że to dobre wytłumaczenie…

cześć mój maluszek skończył właśnie osiem miesięcy ale jeszcze nie mówi mama ani tata może w końcu zacznie. pozdrawiam

Forum

Forum
Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki