W wieku 9 miesięcy dziecko potrafi już zrozumieć proste słowa. Jest też coraz bliżej samodzielnego formułowania wyrazów.
Powtarzanie jest matką nauki, więc Twój maluch pilnie tą mądrość wykorzystuje. Jego wypowiedzi są bardzo proste i krótkie. To dlatego, że system języka Twojego dziecka dopiero się tworzy, a umiejętności artykulacyjne nie są jeszcze, mimo nieustannych ćwiczeń, bardzo rozwinięte. Możesz już usłyszeć, jak mówi „ma-ma”. Nie jest to jednak słowo „mama” kierowane do Ciebie, ale po prostu podwójna sylaba. Maluch nie przypisuje jej żadnego znaczenia.
W dziewiątym miesiącu życia pojawia się ważna umiejętność potrzebna w nauce mówienia. To zdolność do tworzenia tzw. „wspólnego pola uwagi”. Oznacz ono, że Twój maluch po pierwsze potrafi podążać za Twoją uwagą, skierowaną na jakąś osobę lub przedmiot. Po drugie, w zamierzony sposób próbuje zainteresować Ciebie wykonywaną przez siebie czynnością. W tym celu namiętnie wskazuje na wszystko paluszkiem. Z czasem jednak ten gest okaże się niewystarczający. Maluch będzie go bowiem mógł wykorzystać tylko wtedy, kiedy będziesz na niego patrzeć. Aby zwrócić Twoją uwagę będzie jednak potrzebował przede wszystkim słów.
Na tym etapie jednak, jeśli dziecko chce, abyś wzięła je na ręce, po prostu podniesie do góry swoje rączki. Będzie biło brawo, jeśli będzie chciało, żebyś zaśpiewała mu „kosi kosi łapci, pojedziemy do babci”. Będzie machało rączką, żeby zwrócić na siebie Twoją uwagę. A jeśli nie zareagujesz, z pewnością przywoła Cię jakimś głośnym okrzykiem ze swojego bogatego już teraz repertuaru sylab.
Oprócz słynnego słowa “nie” i własnego imienia, maluch w wieku 9 miesięcy dość dobrze reaguje już na proste wskazówki i polecenia. Gdy powiesz “am”, otworzy buzię; gdy przywołasz go z drugiego kąta pokoju, może próbować raczkować. Możliwe, że rozjarzy się uśmiechem, kiedy powiesz mu, że przyjechał tata. Tych oznak zrozumienia będzie teraz coraz więcej, a każda powinna być głośno chwalona!
Zobacz też jak wygląda rozwój fizyczny dziecka w 9 miesiącu życia
Dodaj komentarz